Zvolený prezident Donald Trump přijal od vyhlášení výsledku ve volbách sérii gratulačních telefonátů od několika předních světových lídrů. Diskutoval s nimi o globálních otázkách včetně konfliktů na Ukrajině a Blízkém východě.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který měl s Trumpem v minulosti napjaté vztahy, tweetoval, že měl se zvoleným prezidentem „výborný hovor“, kde se oba shodli na „udržení blízkého dialogu“ a „prohloubení spolupráce“.

Reakce ruské vlády na Trumpovo vítězství byla oproti tomu zatím vlažná. Ve středu řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům, že není obeznámen s žádnými plány ruského prezidenta Vladimira Putina na gratulaci Trumpovi k vítězství.

„Nezapomeňme, že mluvíme o nepřátelské zemi, která je přímo i nepřímo zapojena do války proti našemu státu,“ řekl Peskov. Mluvčí Kremlu odmítl myšlenku, že by absence gratulačního hovoru od Putina zhoršila vztahy mezi USA a Ruskem, a uvedl: „Je téměř nemožné je dále zhoršit, vztahy jsou na historicky nejnižším bodě.“

Vedle konfliktu na Ukrajině se Trump při prvotních hovorech dotknul i konfliktu na Blízkém východě. Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua uvedla, že byl mezi prvními světovými lídry, kteří zavolali Trumpovi. Dodala, že oba vedli „vřelý a srdečný“ rozhovor a „dohodli se na spolupráci pro bezpečnost Izraele“ a diskutovali o íránské hrozbě.

Některé hovory přišly i z geograficky bližších oblastí. Justin Trudeau, premiér sousední Kanady, se při hovoru s Trumpem zaměřil na obchod. Řeč byla zejména o dohodě mezi Kanadou, Spojenými státy a Mexikem, která byla vyjednána během prvního funkčního období zvoleného prezidenta. Probírali i dodavatelské řetězce a možná řešení nespravedlivých obchodních praktik v globální ekonomice.

Rovněž úřad francouzského prezidenta Emmanuela Macrona uvedl, že měl s Trumpem „velmi dobrý pětadvacetiminutový rozhovor“, během něhož Macron „zdůraznil význam role Evropy“ a řekl zvolenému prezidentovi, že je připraven spolupracovat na otázkách včetně „Ukrajiny a Blízkého východu“.

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol pogratuloval Trumpovi tím, že zopakoval prezidentovo heslo „Make America Great Again“ („Udělejme Ameriku opět skvělou“), a poté diskutovali o nových severokorejských mezikontinentálních balistických raketách a volali po „dokonalé bezpečnostní pozici“ mezi Jižní Koreou a USA.

Japonský premiér Šigeru Išiba novinářům sdělil, že jeho hovor s Trumpem byl „přátelský“ a údajně plánuje setkání se zvoleným prezidentem osobně koncem tohoto měsíce během „zastávky“ v USA po účasti na summitu G20 v Brazílii.

Kancelář britského premiéra Keira Starmera se nechala slyšet, že v hovoru s Trumpem diskutovali o „speciálním vztahu“ mezi USA a Velkou Británií a řešili také „situaci na Blízkém východě s důrazem na důležitost regionální stability“.

Podle čínských státních médií zaslal prezident Si Ťin-pching Trumpovi gratulační zprávu a uvedl: „Stabilní, zdravý a udržitelný vztah mezi Čínou a USA je v zájmu obou zemí a očekávání mezinárodního společenství.“ Podle CNN, která citovala dva nejmenované zdroje, měl Si telefonický hovor s Trumpem, ale dosud neexistuje žádné oficiální potvrzení.

Maďarský populistický premiér Viktor Orbán, jeden z Trumpových nejvýraznějších veřejných podporovatelů, tweetoval: „Mar-a-Lago volá. Právě jsem měl první telefonický rozhovor s prezidentem Donaldem Trumpem od voleb. Máme velké plány do budoucna!“

Trump přijal i gratulační hovory od dalších lídrů, včetně indického premiéra Naréndry Módího, faktického vůdce Saúdské Arábie prince Mohammeda bin Salmána a italské premiérky Giorgie Meloni.