Drogy, vesmír a šťastné a veselé duše. K tomu, abychom byli v životě spokojení, zbavili se depresí a našli štěstí, nám mohou pomoci i drogy. Psychadelika zažívají renesanci v léčbě psychických obtíží a lékař Vít Knop je jedním z odborníků, kteří takové terapie umí.
Zní to jako návrat do divokých šedesátých let. Na vzestupu je popularita psychedelik. Zapomeňte ale na bouřlivé party, batiky, hippies či Timothyho Learyho. Tyhle drogy se dnes používají legálně pod dohledem psychoterapeuta se speciálním výcvikem a tato terapie má velké úspěchy.
Jedním z několika desítek českých vyškolených lékařů je i pětatřicetiletý Vít Knop. Mladý progresivní psychiatr a psychoterapeut se věnuje léčbě psychedeliky na soukromé klinice Psyon, kde se tato metoda používá už tři roky. Za tu dobu se na ní provedlo asi 600 terapií u víc než 500 pacientů.
Pacienti pod vlivem prý často zažívají takzvanou dezintegraci ega a propojení s vesmírem či prožitky vlastní smrti. Zabírá to velmi dobře na deprese a úzkosti. Jaké to je, prožít si pod vlivem psychedelik vlastní smrt? A jak to všechno souvisí s vírou a hledáním smyslu života?
Můžeme být šťastnější díky psychedelikům?
Ano, jsem o tom přesvědčený. Když člověk trpí úzkostmi nebo depresemi a zažívá nepohodu, právě psychedeliky asistovaná terapie může být řešením. Může klientům pomoci zmírnit potíže. Lidem se tak zmírní pocit nepohody a tím se stávají šťastnějšími.
Co je to vlastně štěstí z vašeho pohledu lékaře?
Všichni chceme být šťastní. Někdy mi přijde, že štěstí je nějaká entita, kterou potřebujeme dostat a vlastnit. Ale štěstí samo o sobě neexistuje, je to spíše vedlejší produkt činnosti, kterou máme rádi a děláme ji ze srdce a jež nám dává vnitřní smysl.
Proto bychom se měli zaměřit na uvědomování si sebe samých a soustředit se na přítomný okamžik. Například kultivace soucitu k sobě a druhým nebo pocit vděčnosti můžou vést k dlouhodobé psychické pohodě. Ale zkoušet někde aktivně shánět štěstí je samo o sobě kontraproduktivní, tak se spíš vrhneme do shonu a frustrace.
Kultivace soucitu k sobě a druhým nebo pocit vděčnosti můžou vést k dlouhodobé psychické pohodě.
Když mluvíte o shonu, vybavím si právě předvánoční období. Jakou roli hrají v psychické kondici lidí Vánoce?