Raiffeisenbank v ČR v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně klesl čistý zisk o 28 procent na 864 milionů korun. Aktiva banky vzrostla o patnáct procent na 643 miliard korun. Banka o tom 5. května informovala v tiskové zprávě. Výsledky ostatních velkých bank se letos vyvíjí oběma směry.
Provozní výnosy Raiffeisenbank klesly v prvním kvartálu o 5,7 procenta na 4,16 miliardy Kč. Čisté úrokové výnosy banky se snížily o 5,4 procenta na 3,22 miliardy Kč. Tento pokles způsobily zejména vyšší klientské sazby u depozitních produktů. Čisté výnosy z poplatků a provizí se snížily o 3,6 procenta na 1,07 miliardy Kč. Provozní náklady 2,58 miliardy Kč v meziročním srovnání klesly o 1,2 procenta.
Objem poskytnutých úvěrů Raiffeisenbank klientům se proti minulému roku zvýšil o 6,2 procenta na 353 miliard Kč. Růst byl jak na straně domácností ve formě spotřebitelských a hypotečních úvěrů, tak na straně firem ve formě investičních a projektových úvěrů. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 13,5 procenta na 509 miliard Kč. Růst táhly u domácností zvyšující se zůstatky na spořicích účtech a termínovaných vkladech, částečně také na úkor běžných účtů. U firem byly největší nárůsty u termínovaných vkladů.
Monetě Money Bank čistý zisk v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 5,8 procenta na 1,2 miliardy korun. České spořitelně zisk klesl o třetinu na 3,3 miliardy korun, UniCredit Bank v ČR a na Slovensku stoupl o devatenáct procent na 2,2 miliardy Kč.
Raiffeisenbank patří mezi největší bankovní domy v Česku. Týká se jí proto daň z mimořádných zisků. Takzvanou windfall tax schválila vláda jako 60procentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Ten odpovídá rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o dvacet procent. Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se zastropováním cen energií.
Raiffeisenbank poskytuje v ČR bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International.