V kultovním americkém filmu Matrix z roku 1999 žili lidé nevědomky v simulované realitě, kterou vytvořily stroje, aby mohly kontrolovat lidskou populaci. A teprve pokud jste si zvolili červenou pilulku, probudili jste se ve světě takovém, jaký opravdu je. Ale bylaf to všechno jen filmová fikce?
Analytikové z Bank of America teď totiž přišli s překvapivě šíleným tvrzením – podle nich existuje dvaceti až padesátiprocentní šance, že svět, ve kterém žijeme, je virtuální realitou podobné té z Matrixu. Tedy že vše, co zažíváme, je pouhou simulací.
A jak zpráva, kterou obdrželi klienti banky, rovněž podotýká, i kdyby byl náš svět pouhou iluzí, nikdy se o tom nedozvíme, varuje server The Independent.
Ve své zprávě se Merrill Lynch, divize Bank of America, opírá o myšlenky vůdčích filozofů, vědců a dalších myslitelů. Uvádí například, že „je možné, že s takovým pokrokem umělé inteligence, virtuální reality a výkonu počítačů se mohli členové budoucích civilizací rozhodnout spustit simulaci svých předků.“
Analytikové se inspirovali zejména názory vynálezce a zakladatele technologické společnosti SpaceX Elona Muska, který věří, že existuje vysoká možnost, že svět je částí umělé inteligence vytvořené budoucími civilizacemi.
„Pokud budeme předpokládat pokračující vývoj, pak se všechny hry jednou stanou neodlišitelné od reality,“ řekl Musk začátkem roku na Code Conference 2016 v Kalifornii a naznačil i scénář, že při současném tempu vývoje umělé inteligence se brzy lidé dostanou do jejího stínu. „To se pak klidně může stát, že oproti ultra inteligentním strojům se lidé dostanou na úroveň domácích mazlíčků. A mně se tedy myšlenka, že bych byl pro stroje kočkou, moc nelíbí.“
Zpráva se inspirovala prací profesora filozofie Oxfordské univerzity Nicka Bostroma, který v roce 2003 také dospěl k závěru, že je pravděpodobné, že žijeme jen v jakési simulaci.
Podle astrofyzika Neila DeGrasse Tysona je zase možné, že simulací je dokonce celý vesmír. A filozofové v 16. století – zejména René Descartes – naznačovali, že nemůžeme zcela spoléhat na naše smyslové zkušenosti, kterými vnímáme svět.
Zpráva Bank of America, která pohlížela na dopady virtuální reality, shrnuje, že v možnost, že žijeme v počítači simulovaném světe, věří mnoho vědců, filozofů ale i třeba manažerů.
„V dubnu 2016 se vědci shromáždili v Americkém muzeu přírodní historie, aby své dojmy důkladně prodiskutovali. Hlavním argumentem je, že už dávno se přibližujeme k fotorealistickým 3D simulacím, ve kterých mohou miliony lidí současně participovat,“ píše se ve zprávě.