Juraj Karpiš přirovnává současnou krizi k tsunami. Podle slovenského ekonoma jsme ve fázi, kdy voda ustupuje od břehů a zásah vlnou teprve přijde. Stejnou analogii volí i Hana Boxanová, když popisuje, co čeká trh se vzácnými kovy. Podle expertky na investiční drahé kovy a regionální ředitelky společnosti Golden Gate i přes letošní nárůst cen zlata a stříbra skutečná zlatá horečka teprve nastane. A nic na tom nemění ani aktuální pokles ceny zlata, která se nedávno dostala na dvouměsíční minimum.
Ke žlutému kovu se investoři obvykle uchylují v dobách ekonomické nejistoty jako k bezpečnému útočišti. I proto během pandemie koronaviru cena zlata vzrostla o více než 30 procent a v srpnu poprvé v historii překonala hranici 2 tisíc amerických dolarů za troyskou unci. Od té doby ale cenný kov zhruba desetinu hodnoty ztratil.
„Opakuje se situace z března, kdy nastal nejprve dvoutýdenní pokles ceny zlata a až poté následoval několikaměsíční růst. Podobná je i současná situace. Oba výkyvy cen směrem dolů souvisí s propadem akciových trhů. Když investoři nemají peníze, prodávají vzácné kovy a jejich cena jde dolů,“ popisuje Boxanová.
Dolů
cenu zlata tlačí i posilující americký dolar. Silnější kurz
dolaru zvyšuje cenu zlata i dalších komodit pro držitele
ostatních měn, což snižuje poptávku. Podle Boxanové je ale
stejně jako v březnu i současný pokles ceny jen krátkodobý.
„Teď zažíváme pouze oddechový čas, než přijde další nárůst. V době ekonomického růstu zlato není příliš zajímavé, nenese úrok ani dividendy. Svůj půvab má v dobách krizí. Zlatá horečka přichází v momentech, kdy peníze selhávají a každý se snaží dát své úspory do něčeho fyzického, co drží hodnotu. A ta opravdová krize nás teprve čeká,“ je přesvědčená expertka.
Odhaduje, že do konce roku by se cena zlata mohla vyšplhat až na 2300 dolarů za troyskou unci. V horizontu pěti let by podle ní mohla vzrůst ještě mnohonásobně víc. „Cena zlata zdaleka není na vrcholu. Na rozdíl od akcií, nemovitostí či dluhopisů po desetiletí nerostla. Teď se jen přiblížila k hodnotě z roku 2011,“ říká Boxanová.
V dlouhodobém horizontu předpovídá růst i u ceny stříbra. Její vývoj víceméně kopíruje zlato, po letošním prudkém zvýšení ceny přišel aktuálně pokles. V červenci se vyšplhala na 28 dolarů za troyskou unci, což je rekord za posledních sedm let. „Stříbro je výrazně levnější než zlato. I proto jeho cena v budoucnu poroste dvakrát až třikrát rychleji než u zlata,“ odhaduje regionální šéfka Golden Gate.
A dodává, že tento vzácný kov zdaleka není na svých historických maximech. V roce 1980 stálo stříbro přibližně 50 dolarů za unci. Krátkodobý vývoj se ale podle ní u stříbra nedá příliš odhadnout, jelikož je na rozdíl od zlata hlavně průmyslovou komoditou. A vývoj průmyslu se v současné situaci předpovídá jen těžko.