Od pondělního dne se snižuje maximální výše státní podpory pro stavební spoření z dvou tisíc na tisíc korun ročně. Změna nastane u nových i již existujících smluv o stavebním spoření.

Opatření je součástí vládního balíčku ke konsolidaci veřejných financí. Stavební spořitelny zároveň od pondělí začnou nabízet poradenství a zprostředkování dotací při zajišťování energeticky úsporného bydlení.

Podle posledních dostupných statistik ministerstva financí měly na konci prvního pololetí 2023 smlouvu o stavebním spoření tři miliony klientů, za samotné první pololetí loňského roku uzavřelo novou smlouvu zhruba 184 tisíc lidí.

Ministerstvo v předchozích letech ročně vyplácelo na státní podpoře přes čtyři miliardy korun.

V rámci konsolidace veřejných financí vláda zvažovala úplné zrušení státní podpory pro nové smlouvy o stavebním spoření, argumentovala přitom tím, že část střadatelů nevyužívá peníze naspořené se státní podporou k účelům bydlení.

Nakonec přistoupila k omezení podpory pro všechny smlouvy. Podle odborníků se debata o nastavení podpory projevila v nižším zájmu o zahájení stavebního spoření.

Stavební spoření by nyní mělo více sloužit k zajištění energeticky úsporného bydlení.

Na základě dohody s ministerstvy životního prostředí a financí začnou od ledna stavební spořitelny na svých pobočkách nabízet poradenství a asistenci s vyřízením dotace na energeticky úsporné bydlení v kombinaci se zajištěním vhodného úvěru pro klienty.

Podle Asociace českých stavebních spořitelen se tím zvýší dostupnost dotačních programů na zateplení domů a další energetické úspory, zároveň budou moct lidé vyřešit všechny potřebné záležitosti na jednom místě.