To, na co hledíme, nevzniklo z viditelného. Biblická věta sedí na úspěch Jaroslava Klímy, jehož mikroskopy značky Tescan pronikaly do neviditelné říše tak dokonale, až firmu prodal za mnoho miliard korun. Teď se Klíma snaží o zázrak číslo dvě. A opět kouzlí s neviditelnem.

Dlouhou chodbou se nesou tlumené údery hůlky, díky nimž je slyšet, jak odkapává čas. Ťuk – ťuk – ťuk. Jaroslavu Klímovi je pětasedmdesát, jeho kroky už nejsou mladé, na rozdíl od očí nad výrazným nosem. Těžiště těla nachyluje při chůzi k ruce s hůlkou; cestou přiznává zdravotní problémy úměrné věku, nestěžuje si však, pouze konstatuje.

Mnohem důležitější je, kam Jaroslav Klíma zrovna míří: z prostor jedné firmy se chodbou přemísťuje do druhé a dveře, které obě společnosti oddělují, oddělují i etapy jeho profesního života. Klíma zavírá dveře za firmou Tescan a vstupuje jimi do firmy Telight: Tescan je velkolepou minulostí, Telight nadějeplnou a horkou přítomností.

„Pane Klímo, myslíte, že lze s Telightem dosáhnout byznysového déjà vu? Tedy zopakovat megaúspěch, který se podařil s Tescanem?“ „Doufám, že ano. Podmínky pro to skutečně jsou.“

Je třeba připomenout předchozí triumf k pochopení, jak kurážné ambice Klíma právě vyslovil. K pochopení, jak mocně věří, že i se stávající firmou globálně prorazí. Najednou to vypadá, že hůlka se dá použít i jako kord.

Jaroslav Klíma změnil firmy, nikoli adresu. Telight je ve stejné budově jako Tescan, jež svým protáhle úzkým tvarem a kulatým oknem v průčelí evokuje loď plující brněnskou Libušinou třídou.

Bájná kněžna, po níž je ulice pojmenována, viděla věci skryté běžnému zraku, prakticky totéž umějí zařídit produkty Tescanu i Telightu. V obou případech jde totiž o mikroskopy. Ve výrobě přístrojů pro pozorování okem neviditelných částic a předmětů leží Klímův byznys „odjakživa“.

Tescan založil s kamarády v roce 1991, a byť někdy všichni kráčeli údolím smrti, v němž šlo firmě o holé přežití, postupně se jejich mikroskopy používaly ve spoustě oborů, od barev na vlasy přes trhliny v kolejnicích až po testování vesmírného prachu.

Poněvadž Klíma cítil, že Tescan dosáhl v růstu stropu a v boji se světovou konkurencí se potřebuje opřít o ještě větší sílu, byla firma krátce před Vánocemi 2022 za dechberoucí částku sedm až devět miliard korun prodána americké společnosti Carlyle.