Český obchod roku, ve kterém Avast Software koupil za 32 miliard korun AVG Technologies, měl svou předehru už před téměř deseti lety. A v původních obrysech mělo jít o megatransakci, které se měly účastnit všechny tři antivirové společnost vzniklé na území bývalého Československa: Avast, AVG i ESET.
„Když jsem v AVG působil jako prozatímní CEO, tak jsem myšlenku spojení s Avastem i ESET rozvíjel. Vedli jsme jednání, ale z různých důvodů to nakonec nedopadlo,“ vzpomíná Karel Obluk, bývalý šéf AVG. „Byla tam různá očekávání jednotlivých aktérů, doba na to nebyla zralá a především jsme za sebou tehdy neměli někoho, kdo by na stůl hodil pytel peněz a koupil ostatní.“
Dnes už je Obluk z původně brněnské firmy, jež vznikla v roce 1991 pod názvem Grisoft, pryč. V minulých letech se zbavil i posledních akcií, které držel, a celou transakci tak minulý týden sledoval jako nezávislý investor.
Čtěte také: Jako v Silicon Valley. Podívejte se do nového sídla Avastu na Pankráci
Avast první červencový týden oznámil, že kupuje AVG za 1,3 miliardy dolarů a stáhne ho z burzy – za každou akcii zaplatí 25 dolarů v hotovosti (cena byla o třetinu vyšší než aktuální hodnota na Wall Street). Podle agentury Bloomberg Avast celou akvizici financuje z vlastních zdrojů a z půjčky od Credit Suisse Securities, Jeffreries a UBS Investment Bank.
„Myslím, že to je perfektní spojení,“ říká Obluk, který se dobře zná s lidmi z vedení obou firem. „Teď je to firma, která poskytuje své produkty 400 milionům aktivních uživatelů. To je obrovský dosah.“
Na otázku, kdo na akvizici nejvíce vydělal, má Obluk jasnou odpověď. „Všichni! Je to výhra pro obě strany. Akcionáři AVG dostali cash na ruku a jistotu. Dobrá cena je to i pro Avast, protože podle mého je skutečná hodnota AVG vyšší – když si vezmete, jaký generovalo profit, a srovnáte to s jinými bezpečnostními firmami, valuace mohla být ještě výš.“
Čtěte také: Bývalý šéf AVG Karel Obluk rozjíždí nový fond pro bohaté
AVG podle finanční zprávy za první kvartál letošního roku mělo tržby 107,9 milionu dolarů a provozní zisk činil 22,9 milionu (v prvním případě jde o mírný nárůst, ve druhém o mírný pokles oproti prvnímu čtvrtletí 2015).
„Sloučení je dobré, protože Avast a AVG nebudou bojovat proti sobě, ale spolu. Je to velká příležitost, společně mohou experimentovat, hledat synergie a dělat věci po svém, nehledě na očekávání burzovních analytiků, což se v těchto turbulentních dobách hodí,“ naráží Obluk na stažení akcií AVG z Wall Street.
Velkou výzvou před posíleným Avastem bude schopnost zpeněžit uživatelskou základnu na mobilních telefonech. Ta teď (především díky AVG) čítá 160 milionů lidí. „Ani jeden, ani druhý zatím nevymyslel, jak je monetizovat. Ale věřím, že na to přijdou. Bude to doba experimentování, která už ostatně začala,“ dodává Obluk.
To mimochodem přiznává i generální ředitel Avastu Vincent Steckler. „Naše odvětví zažívá velké změny a tato akvizice nám poskytne šíři a záběr zůstat na špici, jak už pro stávající zákazníky, tak i pro nové,“ prohlásil Steckler.
Čtěte také: Chcete být v práci šťastnější? Tohle je 5 tipů od strážce štěstí v Avastu
Podle Obluka má Avast všechny předpoklady k tomu, aby velké sousto dokázal dobře „strávit“ a vytěžit z něj maximum. „Ve vedení firmy je hodně schopných lidí, aby celou akvizici uřídili, v čele s Ondřejem Vlčkem,“ odkázal Obluk na provozního ředitele a minoritního akcionáře.
Hodně otevřená zůstává otázka, kdy se posílený Avast vydá na burzu, na niž už před třemi lety mířil, a na poslední chvíli svůj záměr změnil. Od investorů na Wall Street ostatně zakladatelé Eduard Kučera a Pavel Baudiš často slyšeli, že jejich antivirová firma není „dost silná v mobile“, což teď je. Jenže ani tak aktuálně na primární úpis akcií podle všeho není vhodná doba. A Avast peníze z burzy ani nepotřebuje.
„Na burzu se chodí ve chvíli, kdy akcionáři chtějí nějakou likviditu nebo peníze na financování dalšího rozvoje. To si Avast dosud dělal z jiných zdrojů, stejně tak si nemyslím, že by majitelé potřebovali z firmy odejít, takže to podle mě není aktuální téma,“ říká Obluk. „V následujících minimálně dvou letech to vypadá nepravděpodobně.“