Akcioví investoři se obvykle shodnou, že dobrou investicí jsou firmy, které vydělávají, rostou, mají udržitelnou konkurenční výhodu a poctivý management, ale zároveň nejsou předražené. Jenže — které to jsou?

Česká investiční konference je sama o sobě takový dobře řízený podnik. Letos se konala potřetí a protože jsem navštívil i předchozí dva ročníky, oceňuji znatelnou snahu pořadatelů zlepšovat po malých krůčcích úspěšný koncept. Tohle je zkrátka jedna z hrstky konferencí pro širší veřejnost, kde vás přednášející nešetří, ale ani neurážejí nevkusnou sebeprezentací.

Čtěte také: Hýčkáte si své portfolio? Inspirujte se tipy profesionálních investorů

Žádná laciná show, žádné popslajdy typu A je A, B je B. Tady se drtí věcná analýza, argumentace a hlavně klady i zápory, proč do prezentované akcie (ne)investovat. V době, která přeje politickému populismu, bylo tohle žíhání mozkových buněk víc než vítané.

Nejdále v tomto ohledu zašli Jan Hájek z Top Stocks, který svou přednášku o výrobci léků pojal jako úvod do stavu výzkumu léčby rakoviny, a Jan Kaška, která nás ohromil sofistikovaným modelem pro shortování ropy — ten si zde jako jediný netroufám reprodukovat.

Vím, že se na to těšíte, takže vás nebudu napínat. Zde jsou akciové investice, které přednášející předminulý týden 10. listopadu 2016 na konferenci představili:

  • Mikuláš Splítek z Erste Asset Management: Inditex (BME:ITX) a Gerry Weber (ETR:GWI1)  
  • Jakub Skryja z Verdi Capital: Smurfit Kappa (LON:SKG)
  • Kamil Slížek z Proxima Alfa Trade: Wells Fargo (NYSE:WFC)
  • Miron Zelina z Privatbanky: Jones Lang LaSalle (NYSE:JLL)
  • Daniel Gladiš z Vltava Fund: ITV (LON:ITV)
  • Mikael Tarnawski-Berlin z Pandium Capital: Ralph Lauren (NYSE:RL)
  • Jan Langmajer z Tuffieh Equity Trading Fund: Unipetrol (PX:UNIPE)
  • Patrick Vyroubal z ČSOB Asset Management: Pandora (CPH:PNDORA)
  • Jan Kaška z Charles Bridge Global Macro Fund: shortování ropy
  • Jan Hájek z Top Stocks: Bristol-Myers Squibb (NYSE:BMY)

Osobně jsem hned do vlastního portfolia přikoupil britskou mediální společnost ITV, kterou prezentoval Dan Gladiš. I vzhledem k výhodnému kurzu libry a současné ceně ji považuji za opravdu dobrou investici ve střednědobé výhledu 5—10 let.

Shodou okolností jsem v tentýž den přikupoval i jeden z tipů první konference od Jakuba Skryji, akcie cateringové společnosti DO & CO (VIE:DOC), která se propadla vzhledem k vyšší expozici na Turecko a Turkish Airlines. Ale je dobře řízená a líbí se mi, co a jak dělá.

Čtěte také: 11 tipů pro opatrné investory, kteří nechtějí tolik riskovat

Moc zajímavá byla argumentace Jana Langmajera k situaci a akciím Unipetrolu, což byla zároveň historicky první česká akcie uplynulých tří ročníků konference. Velké nadšení u posluchačů nevyvolal.

V kuloárech jsem spíš zachytil reakce typu Uh, Uhnipetrol? Ale mě se naopak tohle kontrariánské myšlení líbí a souhlasím, že pokud vyjde pár Honzových předpokladů, mohla by to být skvělá investice. A právě o tom to je. Investoři se ne vždy shodnou, ale když se sejdou, je to velice kolegiální a přátelské, jako celá tahle konference.


Robert Vlach působí jako podnikatel a podnikatelský poradce. Od roku 2005 se v Česku jako publicista, konzultant a lektor věnuje systematické podpoře a popularizaci podnikání na volné noze (angl. freelancing) prostřednictvím internetového portálu www.navolnenoze.cz.

Upozornění: Autor, vydavatel, přednášející ani pořadatelé konference nenesou žádnou odpovědnost za uvedené investiční tipy ani za věcnou správnost uvedených informací. Investování je činnost na vlastní riziko a dobře važte, do čeho své peníze vložíte.