Nečekaná místa pro luxusní dovolenou, ale i tipy na to, kde zažít trochu dobrodružství. Ann Abel je spolupracovnice Forbesu, která tráví život na cestách. Na Forbes.cz budeme publikovat její tipy, která místa ve světě stojí za návštěvu. 


Svět se zvětšuje. Všichni cestovatelé, které znám, říkají, že když navštíví novou zemi, tak seznam jejich destinací k návštěvě dál roste, místo aby se zmenšoval.

Ale čemu dát přednost? Která země je nově bezpečná? Která místa jsou v příjemné rovnováze mezi ospalým zapadákovem a rozvinutou destinací? Jaké jsou nové možnosti míst, o kterých jste si mysleli, že je znáte? Co musíme spatřit hned teď, než to zmizí navždy?

Tyto otázky jsem položila Owenu Gaddisovi, organizátorovi luxusních zájezdů z luxusní zážitkové agentury Absolute Travel. Owen ví, o čem mluví. Sám prošel ledovce v Chamonix, pouště v Ománu, deštné pralesy v Nikaragui a drsné pobřežní oblasti západní Afriky – aniž by se připravil o pohodlné postele nebo skvělou lahev burgundského. Destinace, které doporučuje, má vyzkoušené na vlastní kůži.

Zde je jeho seznam tipů pro příští rok.


Pohádkový a zároveň komfortní Island

Gaddis říká, že existuje milion důvodů, proč je Island na vrcholu jeho seznamu (a zároveň seznamu nejšťastnějších míst pro život na zemi). Island tvoří z velké části neobydlená pustina, kde podle legend trollové a víly skáčou přes ledovcové pukliny, koupou se v horkých přírodních pramenech a zlézají mlžná úbočí. Když se tam ocitnete, z nějakého důvodu vám tohle všechno připadá docela reálné. „Cestovat na Island je jako vydat se do paralelního světa, kde je každý okamžik naplněný dobrodružstvím, úžasnou krajinou a folklorem. Přiměje vás to znovu začít věřit na kouzla,“ tvrdí Gaddis s tím, že země nabízí také rafting, rybaření, šnorchlování, surfování, průzkum jeskyní nebo turistiku. To vše v maximálním komfortu.


Dobrodružné Maroko

Mnozí z nás už se někdy ztratili v tržištích nebo si odpočinuli v lázních Marrákeše. Jenže Maroko toho má mnohem víc co nabídnout. Můžete pokořit skalní stěny strže Todra, pak se vydat do pohoří Atlas, cestou se zastavit u vodopádů a v berberských vesnicích a pak se ubytovat v opulentním stanovém apartmá v luxusním sídle Kasbah Tamadot, které patří Richardu Bransonovi. A poté pokračovat k úžasně vybaveným stanům beduínů v moři písečných dun Erg Chebbi, které jsou branou Sahary. Můžete se svézt na svazích dun na písečných „snowboardech“, zavěšeni na kladce se zhoupnout mezi skalními vrcholy nebo pozorovat západ slunce z velbloudího hřbetu. A třeba pochytit nějaká tajemství pouště od místního hostitele nad šálkem maghrebského mátového čaje (známého jako berberská whiskey).

Maroko Forbes


Vietnam dneška: hydroplány a asijské proměny

Od ospalých rybářských vesniček po diskotéky na střechách Saigonu, v dnešním Vietnamu se setkává prastará tradice s kosmopolitní modernou. Je spousta nových možností, jak si vychutnat toto místo, které je už víc než dekádu trendy asijskou destinací: třeba nedávno spuštěné zážitkové lety hydroplánem nad zálivem Halong, které návštěvníkům umožňují vychutnat si pohádkové vápencové útesy z nové perspektivy bez potřeby strávit dva dny na palubě jednoho z pochybných člunů.


Americká Serengeti: prérijní rezervace v Montaně

V severovýchodní Montaně probíhá obrovský projekt. Hosté jsou ubytováni ve stanech s vysokým standardem v táboře Kestrel Camp. Nadace American Prairie Reserve skupuje zpět soukromou půdu, strhává ploty a snaží se o jednu z největších záchranných akcí naší doby s cílem vytvořit největší národní park Ameriky a znovu ho zaplnit bizony, jeleny, bobry, soby a antilopami, tak jak byla krajina popsána průzkumníky Lewisem a Clarkem v roce 1804.

Ameroka Forbes


Svůdná Tasmánie

Většina lidí si toho s Tasmánií moc nespojí, kromě slavného tasmánského čerta. Ale pro příznivce vzdálených a nedotčených míst je taková absence popularity úžasná věc. Turisté začínají využívat výhod, které tato rozmanitá destinace nabízí – působivá krajina, kultura domácího jídla a fauna, která se vyrovná té z Galapág, Jižní Afriky a Nového Zélandu dohromady.


Nově bezpečná a nově luxusní Kolumbie

Pro zvídavé cestovatele doporučuje Gaddis luxusní výlet do Kolumbie, kde si mohou vychutnat „charisma této vycházející latinskoamerické hvězdy, autenticitu a jugo de lulo (věřte nám a prostě to vypijte)“. Díky stabilní vládě je země bezpečná a nová generace hoteliérů z ní dělá lokalitu luxusu. Kolumbie má vše od nedotčených karibských pláží, pitoreskních kamenných uliček Kartageny přes amazonské deštné pralesy, sedm lokalit světového dědictví UNESCO po pulzující metropoli Bogotu s jedněmi z nejtemperamentnějších lidí na světě.


Japonská minulost a současnost

Díky novému rychlovlaku z Tokia do Kanazawy na západním pobřeží můžete spatřit nové zajímavosti během krátké doby – a nemusíte cestovat letadlem. V Japonsku je lákadlem jídlo. Tokio má více michelinských hvězd než jakékoliv jiné město na zemi. V příštím roce otevře řada dalších podniků. V zemi proslulé inovacemi se můžete podívat i na historická místa. A zažít něco z tradičních zvyků, než navždy zmizí. Například věhlasný rybí trh Cukudži mají radikálně zmenšit a přesunout – a to kvůli tokijské olympiádě v roce 2020.


Argentinská Patagonie

Luxusní lokality v chilské Patagonii už několik let získávají na oblibě díky přepychovým ubytováním, jako jsou Singular, Tierra, Explora atp. Argentinská strana byla dosud přehlížená. Ale ta nádherná krajina ledovců, křišťálových jezer a ostrých skalních vrcholů stojí za to. Kromě treků do nejkrásnějších přírodních parků světa tu můžete najít i velmi kvalitní ubytování.


Nepál, ještě dál a výš

Nepál, oblíbený trekový ráj, se pomalu začíná proměňovat v luxusní destinaci. Můžete tu spatřit východ slunce nad Himálajem, ale také navštívit keramické a oděvní dílny, prozkoumat působivé chrámy a kláštery a projet se na člunu po jezeře Phewa, jehož klidné vody odrážejí zasněžené vrcholy velehor. Vydejte se do nově otevřeného wellness resortu Dwarika, než ho objeví davy.


Srí Lanka a divoká zvířata

Teď, když je v zemi mír, skýtá Srí Lanka obrovský potenciál, cizinců sem ale pořád tolik nejezdí. Gaddis jako hlavní tahák uvádí místní faunu: plíží se tu leopardi, divocí sloni, prasata, lenochodi a obrovské množství ptactva. To vše se prohání po tomto překvapivě rozmanitém ostrově. „Nenapadá nás žádná jiná země, kde by byla nabídka zážitků tak pestrá jako na Srí Lance,“ dodává. Národní park Yala byl dlouho tím hlavním místem k návštěvě, nedávno však ke Gaddisově nadšení znovu otevřel i národní park Wittipau, který byl léta zavřený kvůli občanské válce, a návštěvníci si tak mohou užít safari v soukromí.