skip to main content
Byznys

Svátek odlišnosti začal. Znáte 10 nejvlivnějších LGBT světového byznysu?

3 minuty čtení

V žebříčku nejbohatších lidí světa, který každý rok vypočítává Forbes, je 2208 lidí z celého světa. Podle statistik by z nich mělo patřit mezi gaye a lesby minimálně několik desítek. Ale pravda je, že veřejně o své orientaci promluvilo jen několik jednotlivců.

Čtěte také: Co o vás říkají, když jste za dveřmi, a jak to můžete ovlivnit

Při příležitosti startu festivalu Prague Pride, který nás bude provázet po celý týden a vyvrcholí tradičně sobotním průvodem v centru Prahy, jsme se na ně blíže podívali. Tohle je výběr 10 nejvlivnějších a nejznámějších byznysových LGBT osobností současnosti.

1. Tim Cook, CEO Applu

Šéfem dnes již bilionové firmy se stal před sedmi lety, o své homosexualitě veřejně promluvil v roce 2014. Ale ani do té doby ji nijak neskrýval. „Když někdo uslyší, že je šéf Applu gay, může mu to pomoct vyrovnat se s tím, kým je. Nebo to může přinést útěchu tomu, kdo se cítí osamělý. Anebo přimět lidi k tomu, aby trvali na své rovnoprávnosti. Tohle má smysl vyměnit za své soukromí,“ vysvětlil Cook, proč se vše rozhodl zveřejnit.


2. David Geffen, zakladatel DreamWorks

Jedna z nejvýznamnějších osobností amerického zábavního průmyslu. Jeho majetek má hodnotu 8,7 miliardy dolarů a je to 190. nejbohatší muž světa.  Založil studio DreamWorks, na jehož animovaných filmech jste určitě byli mnohokrát v kině, minimálně jste určitě viděli Shreka, Madagaskar nebo Jak vycvičit draka.


3. Peter Thiel, zakladatel PayPalu

Jeho majetek činí 2,5 miliardy dolarů. Vymyslel a prodal PayPal eBayi, byl prvním velkým investorem do Facebooku a nyní vlastní hedgeové fondy. Že je gay, oznámil veřejně ve svých 35 letech. A spíš se divil: „Víte, kolik je ve finančnictví gayů?“ V žebříčku miliardářů jsou jich skoro tři stovky, ale o žádném jiném gayovi se neví.


4. Joel Simkhai, zakladatel a bývalý CEO Grindru

Nejúspěšnější seznamovací aplikaci pro gaye spustil Joel Simkhai před 10 lety a odešel z ní poté, co ji letos prodal čínské firmě Kunlun. S homosexualitou se neskrýval a podporoval práva LGBT.


5. Ellen DeGeneres

Reklama

Jedna z nejslavnějších televizních moderátorek v historii. V roce 2004 se setkala s Portiou de Rossi, o rok později se poprvé představily na Emmy Awards a od té doby jsou oficiální pár. Ellen Portiu požádala o ruku a vzaly se pár týdnů poté, co byl zrušen zákaz homosexuálních sňatků.


6. Jennifer Natalya Pritzker

První transgender miliardářka na světě. Bývalý armádní důstojník a generální ředitel společnosti Tawani Enterprises v Chicagu má majetek v hodnotě okolo 1,8 miliardy dolarů a před pěti lety veřejně oznámil, že si přeje být označován za ženu, a změnil si jméno z Jamese na Jennifer Natalyu.


7. Domenico Dolce a Stefano Gabbana

Známé duo gay návrhářů Dolce & Gabbana není jediné z módy, ale rozhodně je nejbohatší. Oba vlastní majetek v hodnotě 1,5 miliardy dolarů.


8. Megan Smith, ex Google a CTO USA

Byla viceprezidentkou Googlu a za Baracka Obamy se stala první ženou zastávající pozici CTO, tedy „technické ředitelky“, Spojených států. Dnes má vlastní firmu a učí na MIT.


9. Claudia Brind-Woody, viceprezidentka IBM

Jedna z nejvlivnějších žen ve světě technologií současnosti. Pro IBM pracuje více než 20 let a nyní je jeho viceprezidentkou a výkonnou ředitelkou.


10. Queer Eye

Pětice gayů z Netflixí show Queer Eye předělá byt, styl, jakým se oblékáte, chování, vzhled. Jsou vtipní, citliví a mění muže k lepšímu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama