Jak byste reagovali, kdyby se vás personalista při pohovoru zeptal, jak by dopadl souboj Spider-Mana s Batmanem? Nebo jak byste popsali žlutou barvu slepému člověku? Tyto a ještě daleko podivnější otázky skutečně na pohovorech padly. Jejich přehled najdete na stránkách společnosti Glassdoor, která shromažďuje nejrůznější informace o tom, jak pracovní pohovory probíhají.

Většina z těchto otázek by mě osobně odrovnala. Proto jsem oslovila ředitelku oddělení hledání talentů Glassdooru Susan Underwood a požádala ji o návod, jak na podobné otázky odpovídat.

Podle jejího názoru je klíčem ke správné odpovědi i na tu nejpodivnější otázku dodržet toto: Zhluboka se nadechněte, utřiďte si myšlenky a poté přijďte s odpovědí, která prokáže, že v práci dokážete čelit výzvám. Vaše odpověď se může skládat z několika částí. Neváhejte odpovídat na doplňující dotazy a navrhnout tak komplexní řešení. Důležité je, abyste se nenechali zastrašit.

Pro inspiraci, tohle je 10 nejzáludnějších otázek, které v Glassdoor zaznamenali.

1. Co byste dělal, kdybyste jako jediný přežil pád letadla?

pohovor u Airbnb na pozici bezpečnostního vyšetřovatele

Vhodná odpověď podle Susan Underwood: Nejdříve bych si ověřila, že nemám vážná zranění. Hned poté bych se ujistila, že skutečně neexistují žádní jiní přeživší, kterým bych mohla pomoci.

2. Jaká je vaše nejoblíbenější píseň z 90. let?

pohovor u Squarespace na pozici v klientském servisu

Odpověď: „Allstar“ od Smash Mouth. Tento song mi připomíná, že se musím neustále napřahovat po hvězdách a že my všichni jsme na naší cestě hvězdami.
Tip: Vyberte si píseň, která vám pomůže vykreslit paralelu mezi pozitivní stránkou vaší osobnosti a vaším přístupem k práci.

3. Kdybyste se probudili a zjistili, že máte 2000 nepřečtených e-mailů, a mohli byste odpovědět jen na 300 z nich, jak byste vybírali, na které odpovědět?

pohovor u Dropboxu

Odpověď: Nejdříve bych si dala chvilku, abych zjistila, co v práci nejvíce hoří a jaké jsou mé krátkodobé cíle. Projdu si předměty e-mailů a odpovím na ty, které mají něco společného s mými úkoly.

4. Kdo by podle vás vyhrál v souboji mezi Spider-Manem a Batmanem?

pohovor na Stanfordově univerzitě na pozici v oddělení lékařské simulace

Odpověď: Zeptejte se, kde souboj probíhá. Pokud v jeskyni a ve tmě, bude mít navrch Batman. Pokud na vysoké budově, pak by vyhrál samozřejmě Spider-Man.

5. Co jste měli k snídani?

pohovor u řetězce Banana Republic na pozici pokladní

Odpověď: Snažte se nebýt nudní. Neříkejte jenom „cereálie“. Zkuste zavtipkovat: „Měl jsem Cini Minis, snídani šampionů.“ Nebo vysvětlete, že snídáte sýr cottage a trochu ovoce, protože bílkoviny vám dají energii a celé dopoledne pak nemáte hlad. Pokud si ráno dáváte koblihu, vysvětlete, že tím ukojíte svou chuť na sladké a zbytek dne už jíte zdravě.

6. Jak byste popsali žlutou barvu někomu, kdo je slepý?

pohovor u Spirit Airlines na pozici letušky

Odpověď: Zvažte emoce, které cítíte při pohledu na tuto barvu. Zeptejte se slepé osoby, co u ní způsobuje pocit vřelosti a lásky, a řekněte jí, že tato barva vyzařuje tyto pocity.

7. Pokud byste dostali za úkol vyložit kamion plný želé, jak byste to udělali?

pohovor u společnosti Bose na pozici manažera IT podpory

Odpověď: Nejdříve je nutné ujistit tazatele, že nechcete žádným způsobem poškodit chuť ani strukturu želé. Zeptejte se, jaké jsou vaše zdroje a rozpočet a jak rychle máte úkol splnit. Můžete například najmout 10 lidí a vybavit je kbelíky?

8. Kolik lidí v minulém roce letecky vycestovalo z Chicaga?

pohovor u společnosti Redbox na pozici softwarového inženýra

Odpověď: K propočítání tohoto zadání bych si vyžádala statistiky každé chicagské aerolinky.

9. Jaká je vaše oblíbená princezna z pohádek Walta Disneyho?

pohovor u mlékárny Coldstone

Odpověď: Obdivuji Popelku (nebo jinou pohádkovou postavu), protože tvrdě pracuje, je oblíbená a překonává nelehké úkoly.

10. Kdybyste mohli vlastnit stroj, který vám bude doživotně produkovat 100 dolarů, co byste za něj dali?

pohovor u společnosti Aksia na pozici analytika výzkumu

Odpověď: Zeptejte se, jestli je stroj vyroben tak, aby byl přístupný všem, a pokud ano, tak kolik peněz ti lidé mají a kde žijí. Pokud by mezi vámi nebyly rozdíly, není vlastně potřeba za nic platit. A zeptejte se i na rizika. Pokud by mi kvůli stroji něco hrozilo, například že bych se stala terčem zločinců, tak nemá smysl si ho pořizovat.


Od Susan Adams čtěte také:

Sincerely Yours – návod, jak v angličtině správně podepsat e-mail

Jednoduché tipy, jak se hned teď zlepšit ve své práci