skip to main content
Jak najít lepší práci

10 nejpodivnějších otázek, které můžete dostat na pracovním pohovoru

Jak byste reagovali, kdyby se vás personalista při pohovoru zeptal, jak by dopadl souboj Spider-Mana s Batmanem? Nebo jak byste popsali žlutou barvu slepému člověku? Tyto a ještě daleko podivnější otázky skutečně na pohovorech padly. Jejich přehled najdete na stránkách společnosti Glassdoor, která shromažďuje nejrůznější informace o tom, jak pracovní pohovory probíhají.

Většina z těchto otázek by mě osobně odrovnala. Proto jsem oslovila ředitelku oddělení hledání talentů Glassdooru Susan Underwood a požádala ji o návod, jak na podobné otázky odpovídat.

Podle jejího názoru je klíčem ke správné odpovědi i na tu nejpodivnější otázku dodržet toto: Zhluboka se nadechněte, utřiďte si myšlenky a poté přijďte s odpovědí, která prokáže, že v práci dokážete čelit výzvám. Vaše odpověď se může skládat z několika částí. Neváhejte odpovídat na doplňující dotazy a navrhnout tak komplexní řešení. Důležité je, abyste se nenechali zastrašit.

Pro inspiraci, tohle je 10 nejzáludnějších otázek, které v Glassdoor zaznamenali.

1. Co byste dělal, kdybyste jako jediný přežil pád letadla?

pohovor u Airbnb na pozici bezpečnostního vyšetřovatele

Vhodná odpověď podle Susan Underwood: Nejdříve bych si ověřila, že nemám vážná zranění. Hned poté bych se ujistila, že skutečně neexistují žádní jiní přeživší, kterým bych mohla pomoci.

2. Jaká je vaše nejoblíbenější píseň z 90. let?

pohovor u Squarespace na pozici v klientském servisu

Odpověď: „Allstar“ od Smash Mouth. Tento song mi připomíná, že se musím neustále napřahovat po hvězdách a že my všichni jsme na naší cestě hvězdami.
Tip: Vyberte si píseň, která vám pomůže vykreslit paralelu mezi pozitivní stránkou vaší osobnosti a vaším přístupem k práci.

3. Kdybyste se probudili a zjistili, že máte 2000 nepřečtených e-mailů, a mohli byste odpovědět jen na 300 z nich, jak byste vybírali, na které odpovědět?

pohovor u Dropboxu

Odpověď: Nejdříve bych si dala chvilku, abych zjistila, co v práci nejvíce hoří a jaké jsou mé krátkodobé cíle. Projdu si předměty e-mailů a odpovím na ty, které mají něco společného s mými úkoly.

4. Kdo by podle vás vyhrál v souboji mezi Spider-Manem a Batmanem?

pohovor na Stanfordově univerzitě na pozici v oddělení lékařské simulace

Odpověď: Zeptejte se, kde souboj probíhá. Pokud v jeskyni a ve tmě, bude mít navrch Batman. Pokud na vysoké budově, pak by vyhrál samozřejmě Spider-Man.

5. Co jste měli k snídani?

pohovor u řetězce Banana Republic na pozici pokladní

Odpověď: Snažte se nebýt nudní. Neříkejte jenom „cereálie“. Zkuste zavtipkovat: „Měl jsem Cini Minis, snídani šampionů.“ Nebo vysvětlete, že snídáte sýr cottage a trochu ovoce, protože bílkoviny vám dají energii a celé dopoledne pak nemáte hlad. Pokud si ráno dáváte koblihu, vysvětlete, že tím ukojíte svou chuť na sladké a zbytek dne už jíte zdravě.

Reklama

6. Jak byste popsali žlutou barvu někomu, kdo je slepý?

pohovor u Spirit Airlines na pozici letušky

Odpověď: Zvažte emoce, které cítíte při pohledu na tuto barvu. Zeptejte se slepé osoby, co u ní způsobuje pocit vřelosti a lásky, a řekněte jí, že tato barva vyzařuje tyto pocity.

7. Pokud byste dostali za úkol vyložit kamion plný želé, jak byste to udělali?

pohovor u společnosti Bose na pozici manažera IT podpory

Odpověď: Nejdříve je nutné ujistit tazatele, že nechcete žádným způsobem poškodit chuť ani strukturu želé. Zeptejte se, jaké jsou vaše zdroje a rozpočet a jak rychle máte úkol splnit. Můžete například najmout 10 lidí a vybavit je kbelíky?

8. Kolik lidí v minulém roce letecky vycestovalo z Chicaga?

pohovor u společnosti Redbox na pozici softwarového inženýra

Odpověď: K propočítání tohoto zadání bych si vyžádala statistiky každé chicagské aerolinky.

9. Jaká je vaše oblíbená princezna z pohádek Walta Disneyho?

pohovor u mlékárny Coldstone

Odpověď: Obdivuji Popelku (nebo jinou pohádkovou postavu), protože tvrdě pracuje, je oblíbená a překonává nelehké úkoly.

10. Kdybyste mohli vlastnit stroj, který vám bude doživotně produkovat 100 dolarů, co byste za něj dali?

pohovor u společnosti Aksia na pozici analytika výzkumu

Odpověď: Zeptejte se, jestli je stroj vyroben tak, aby byl přístupný všem, a pokud ano, tak kolik peněz ti lidé mají a kde žijí. Pokud by mezi vámi nebyly rozdíly, není vlastně potřeba za nic platit. A zeptejte se i na rizika. Pokud by mi kvůli stroji něco hrozilo, například že bych se stala terčem zločinců, tak nemá smysl si ho pořizovat.


Od Susan Adams čtěte také:

Sincerely Yours – návod, jak v angličtině správně podepsat e-mail

Jednoduché tipy, jak se hned teď zlepšit ve své práci