Aby přišlo nové, staré musí jít. Tahle nemilosrdná logika platí i na trhu práce. V současnosti se nejvíc pozic nabízí v IT sektoru a na něj napojených službách. Počet těchto míst ale roste na úkor tradičních profesí. Některé se tak ocitají doslova na pokraji zániku.

Z průzkumu serveru CareerCast, který porovnával perspektivu dvou stovek běžných zaměstnání, vyšlo, že minimálně v Americe jsou tou nejvíc ohroženou profesí poštovní doručovatelé – v roce 2022 jich bude podle studie serveru potřeba o 28 procent méně než dnes. A dařit se nemá ani dalším profesím úzce navázaným na papír – novinových reportérů by mělo ubýt o 13 procent a postačí i menší počet zaměstnanců v tiskárnách. To, že bude potřeba menší množství papíru, dopadne podle CareerCast i na dřevorubce, a to ještě v kombinaci s tím, že část jejich práce zastanou výkonnější stroje.

Tohle je žebříček 10 nejvíce ohrožených zaměstnání, kterým byste se měli vyhnout:

1 – poštovní doručovatel

2 – farmář

3 – technik v oblasti měřidel a měřicích zařízení

4 – novinový reportér

5 – zaměstnanec cestovky

6 – dřevorubec

7 – letuška/stevard

8 – obsluha malých strojů

9 – zaměstnanec tiskárny

10 – výběrčí daní

[gss ids=“7842,7839,7843,7844,7847,7841,7840,7838,7845,7846″]

Zaměstnance cestovek o práci připraví podle CareerCast to, že stále více lidí si bude schopno svůj výlet naplánovat i zorganizovat bez jejich pomoci, na letušky a stevardy by měly dopadnout dlouhodobé problémy celého odvětví a postupující digitalizace si vybere daň i na zaměstnancích daňových úřadů.

Použité fotografie pocházejí ze serveru CareerCast.


O práci, příjemné i nepříjemné, se dočtete i tady:

Práce snů aneb 10 nejlepších zaměstnavatelů pro rok 2015

Nejvíc stresující povolání roku 2015

Jak zjistíte, že jste v práci blízko vyhoření. A jak se mu můžete bránit