Řidičův průvodce po galaxii, když ve vašem voze skončíte zasekaní v zácpě a sami. Využijete ho ráno, večer i v poledne a třeba vás nakonec udělá i šťastnými.

1) Zkuste se zklidnit tím, že si uvědomíte jednu velkou pravdu. Ať už dopravní zácpa vypadá sebehorší (a pokud zrovna nejste uvězněni na zatarasené dálnici), ve skutečnosti nebude zpoždění zase tak velké. 15 – 20 minut času versus váš desetihodinový pracovní zápřah je kapka v moři. Aspoň pokud porovnáte stres a rozčílení, které si nadáváním při metrovém poposkakování přivodíte. I když – pořádně to všechno ze sebe o samotě vykřičet, kde jinde to můžete mít?

2) Když jedete pozdě na schůzku, hlaste dopředu raději větší zpoždění, než reálně můžete mít. Pokud se z nahlášených 25 minut „being late“ stane nakonec čtvrthodina, budete mít bod. A dopravní problémy dnes už každý soudný pochopí. Navíc uvidíte, jak se vám v autě uleví, pokud budete vědět, že v cíli počítají s vaším pozdějším příjezdem. Snažte se ale nehlásit více než půlhodinu, to už vypadá přeci jen hloupě. A pokud právě nehlásí celorepublikový kolaps, tak to spíše svědčí o vaší neschopnosti naplánovat si cestu.

3) Zavolejte mámě, babičce, nebo milence/milenci, jimž stejně jen SMSkujete. Udělá jim to radost, a pokud ne, tak vy si alespoň odškrtnete jednu (samozřejmě milou) povinnost, na niž přes den stejně nebudete mít čas.

Čtěte také: Díky matematice a samořídicím autům může odzvonit dopravním zácpám

4) Kdy jste si naposledy vyčistili palubní desku? Hmm? A co takhle telefon, tablet a brýle? Vždy se vyplatí mít po ruce pár čistících ubrousků. Pokud máte děti, obvykle je najdete někde ve schránce před sedadlem manželky. A tam lze vůbec nalézt spoustu překvapení. Talisman z minulého auta, papíry z minulé dovolené, oblíbený nožík. Fine memories. And time goes by.

5) Vypněte rádio. Vy přece víte, že „video zabilo radio star“. A pokud takové odrhovačky nechcete poslouchat pořád dokola, nic jiného vám ani nezbývá. Dobře, jedinou výjimku dáváme v ranní zácpě Leošovi a Patrikovi, ale to zase musíte být ročník 70. či 80. Tedy být naladěni na stejnou vlnu jako oni. Lepší je mít v autě stažený film v tabletu, knihu či Forbes. Ale to už musíte dopředu vědět, že vaše ranní jízda do práce je každodenní utrpení. A upřímně, v Česku zase takových silnic tolik není.

6) Svěřte se ostatním po síti. Oni vám sice nejspíš dají hraběcí radu ve stylu: měl jsi se nejdříve podívat na google.maps, než jsi vyjel, ale stejně. Sdílené utrpení, poloviční utrpení.

7) Procvičte si břišáky. I když nemáte zrovna BMW řady 7, které vám na palubní desce přímo předcvičuje, určitě se umíte v sedadle hýbat sami. Záda, břicho, nohy. Děvčata znají víc. A když tak můžete nejprve cviky googlovat a potom zkoušet. Dvacetiminutovka k dobru.

Čtěte také: Nečekaná věc, díky které můžete být v práci i v životě o hodně šťastnější

8) Vypněte motor a projděte se kolem. To je skutečně pro případ emergency a dlouhých zdržení. Ale nadechnutí vzduchu (pokud už vypnuli motor i ostatní), osvěží. Navíc: kdy si zblízka prohlédnete dálnici a krajnici, po níž se obvykle jen řítíte? Obvykle tam sice najdete jen odpadky a mrtvá zvířátka, ale známe i fotografa, který se snímky takových zvířat bodoval v Czech Press Photo (Jan Zatorsky).

9) Projděte si nadcházející/právě uplynulý den strategicky. Co vás čeká, co se povedlo a co ne. A co s tím uděláte. Dalibor Dědek, šéf Jablotronu, říká, že má návod na šťastný život. Prý si stačí večer vždy vzpomenout aspoň na jednu pěknou věc z celého dne. A ostatní zapomenout. Tak proč to nezkusit i v autě, novodobé meditační svatyni osamění.

10) Přečtěte si samozřejmě naše Espresso. My víme, že ten telefon při jízdě stejně držíte. A kdyby něco, tak to přece není telefon, ale navigace!

Pokud máte vlastní tip, jak přežít dopravní kolaps a elegantně přijít na schůzku pozdě, napište nám lehkým perem na tipynaclanky@forbes.cz.