Víkendy mají sloužit k relaxaci a k aktivitám, protože práce v sobotu a neděli stejně není efektivní. To potvrzuje taky studie ze Stanfordu, podle níž se produktivita výrazně snižuje, pokud pracovní týden přesáhne 50 hodin. Konkrétně po 55 hodinách už nemá žádný smysl dál pracovat. A pokud pracujete 70 a více hodin týdně, ve výsledku dosáhnete stejných výsledků jako ti, co pracují 55 hodin týdně.

Máme pro vás 10 tipů, jak o víkendu najít rovnováhu mezi prací a zábavou a jak přijít v pondělí do práce připravený na 110 procent:

  1. Vstávejte ve stejnou dobu – I když je tak lákavé si o víkendu přispat, pro váš rytmus to není to nejlepší. Vaše mysl je trénovaná na určitý čas a když svůj klasický čas probuzení posunete, budete se cítit unavenější. Pokud potřebujete dohnat spánek, jděte spát dříve.
  2. Rána jsou vaše – Vstaňte ve stejný čas jako v pracovním týdnu a věnujte se ráno aktivitě, která bude jen vaše. Vaše mysl dosahuje špičkového výkonu dvě až čtyři hodiny po probuzení, takže si mezitím jděte zacvičit a pak si užívejte nejen svou výkonnost, ale taky příjemný pocit, který po cvičení budete mít.
  3. Naplánujte si malá dobrodružství – Kupte si lístek na koncert nebo do divadla a místo běhu na běžeckém pásu si naplánujte túru. Zkuste něco, co jste ještě nikdy nebo dlouho nedělali. Pokud podniknete něco dobrodružného, je velká šance, že si to opravdu užijete, a navíc vám vyhlídka něčeho zajímavého ulehčí pracovní týden.
  4. Dělejte, co vás baví – Piště, hrajte na hudební nástroj, čtěte, malujte nebo si hrajte s dětmi. Když budete o víkendu dělat to, co máte opravdu rádi, uniknete stresu a otevřete se novým způsobům myšlení, díky kterým budete sklízet ovoce nadcházející týden.
  5. Odpojte se – Pokud budete i přes víkend dostupní na e-mailu a telefonu, nikdy doopravdy neopustíte svou kancelář. Neustále se vystavujete stresujícím situacím a nemáte prostor si pořádně odpočinout a dobít energii. Pokud se ale doopravdy úplně odpojit nemůžete, stanovte si konkrétní čas v sobotu a v neděli, kdy poštu zkontrolujete.
  6. Minimalizujte domácí práce – Domácí práce mají úžasnou vlastnost, že vám často zaberou celý víkend a vy se pak cítíte, jako byste měli sedmidenní pracovní týden. Zkuste si je tak naplánovat přes týden jako ostatní povinnosti a pokud je nestihnete, jednoduše je přesuňte na další týden.
  7. Cvičte – Nemáte čas sportovat během týdne? O víkendu máte na pohyb 48 hodin a už 10 minut cvičení uvolňuje neutrotransmitery, které zahánějí stres. Cvičení je skvělý způsob, jak nastartovat kreativitu a přijít s novými nápady. Ať už budete běhat, jezdit na kole nebo zahradničit, vyplavíte endorfin a budete víc vnímat sami sebe.
  8. Přemítejte – Bez pracovních podnětů během víkendu máte prostor na to, abyste viděli věci v úplně novém světle. Víkendová reflexe je důležitým nástrojem ke zlepšení celého podnikání, ale taky třeba k úpravě pracovního přístupu v nadcházejícím týdnu.
  9. Užijte si čas s rodinou – Kvalitně strávený čas s rodinou by měla být základní aktivita, které se budete o víkendu věnovat. Vezměte děti do parku, do oblíbené restaurace nebo navštivte prarodiče. Budete rádi, že jste to udělali.
  10. Připravte se na nadcházející týden – I jen 30 minut plánování nadcházejícího týdne výrazně sníží váš stres a zvýší produktivitu. Budete mít pocit, že máte nadcházející týden mnohem víc pod kontrolou a že jej zvládnete. Máte už totiž plán, který jednoduše jen splníte.