Je určitě skvělé chodit na vysokou školu, která se hluboce zabývá předmětem vašeho zájmu. Je však také potřeba se zamyslet nad tím, zda až dokončíte svá vysokoškolská studia na uznávané univerzitě, bude vás v kapse hřát diplom, který vám zajistí seriózní pracovní místo.

Britský týdeník Times Higher Education (THE) každoročně vydává seznam s hodnocením vzdělávacích institucí. Nedávno vyšlo šesté vydání, ve kterém se dozvíte, o absolventy kterých vysokých škol mají zaměstnavatelé největší zájem.

Při sestavování žebříčku se vycházelo z online průzkumu, kterého se účastnilo na dva a půl tisíce náborových manažerů z 20 zemí a také tři a půl tisíce mezinárodních manažerů ze všech koutů světa.

„V roce, ve kterém jsme byli svědky mnoha politických zvratů, jakými byl brexit nebo třeba zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, bude mnoho mladých lidí hledat jistotu u univerzit, o kterých je veřejně známo, že produkují absolventy, kteří jsou následně žádáni u mezinárodních zaměstnavatelů,“ komentuje výsledky průzkumu vydavatel THE Phil Baty.

Čtěte také: Češka mezi elitou maturantů. Nejlepší univerzity jsou na dosah, vzkazuje

Letošnímu seznamu vévodí americké univerzity. Z deseti nejlepších, jejichž absolventů si zaměstnavatelé cení nejvíce, jich je z USA hned šest – a první trojka je celá americká.

Zlatá pozice v žebříčku patří Kalifornskému technologickému institutu. V celosvětovém hodnocení nejlepších škol mu patří druhé místo, předběhla ho jen slavná britská univerzita v Oxfordu.

V letošním hodnocení se také ukázalo, že japonské univerzity mají problém udržet si silnou pozici v hodnoceních o nejlepší univerzity v rámci Asie, avšak co se týká zaměstnatelnosti jejich absolventů, jsou jasnou jedničkou.

Do hodnocení univerzit dle zaměstnatelnosti absolventů se těch japonských do výběru dostalo hned pět – a univerzita v Tokiu a Tokijský technologický institut to dotáhly do první dvacítky. To podle Batyho naznačuje, že Japonci vědí, jak své studenty udělat žádoucími pro zaměstnavatele.

Globální žebříček univerzit dle zaměstnatelnosti pro rok 2016

  1. Kalifornský technologický institut
  2. Massachusettský technologický institut
  3. Harvardova univerzita
  4. Stanfordova univerzita
  5. Yaleova univerzita
  6. Princetonská univerzita
  7. Bostonská univerzita
  8. Kolumbijská univerzita
  9. Berkeley univerzita v Berkeley
  10. Dukeova univerzita