Možná jste si i vy mezi svá předsevzetí zapsali, že uběhnete maraton. Těch 42 kilometrů a 195 metrů navrch je vážně dlouhá cesta, o čemž se zase jednou přesvědčí účastníci nedělního Pražského maratonu, ale příprava na závod je maratonem sama o sobě. Všichni mluví hlavně o kilometrech trati, ale je jich mnohem víc, které musíte před tím velkým dnem naběhat, a při tom všem překonávat překážky. Jak se tedy postavit na startovní čáru se ctí? Tady je 10 rad pro ty, které čeká maratonská premiéra.

  • První krok je vždy ten nejtěžší

Výmluvy, výmluvy, výmluvy. Nebyli byste maratonci, kdybyste jich nebyli plní. Ale nelze se přihlásit na takto drsný závod a pak se nechat odradit jednou kapkou deště. Zítřek není lepší den na to, vyběhnout, je to jen o jeden den blíže startu.

  • Váš běžecký život nebude kompletní bez aplikace na počasí

Nevěříte? Jen stahujte. Ale pamatujte! Žádné refreshování podobu počasí nezmění. A závodit v dešti může být vlastně zábava.

  • Každý den se bude najednou zdát nebezpečnější

Přemýšleli jste někdy o dlažebních kostkách nebo náledí? Začněte trénovat na maraton a zaručeně nebudete myslet na nic jiného. Kdo mohl tušit, že život je tak nebezpečný. Dokonce i cesta do koupelny získává nový rozměr, zvlášť pokud jsou na cestě schody.

Čtěte také: Se žlutou stužkou na prsou. Podnikatelé podpoří vězně v Pražském maratonu

  • Pozvánky na večírky by měly obsahovat zdravotní varování

Je to smutné, ale pozvánky na různé party se budou jen vršit, protože zábava a společnost nemají nic společného s nabitým tréninkovým plánem. Pokud tedy nejde o party v teniskách, kde v poklusu řešíte počet naběhaných kilometrů nebo vysněný čas v cíli. Vězte však, že nový běžecký výraz, kterému jste se v této komunitě přiučili, rodinu a přátele neohromí.

  • Nejste první ani poslední maratonec, takže mluvte s experty…

Pokud budete v neděli stát na Staroměstském náměstí, budete jedním z 10 300 účastníků Pražského maratonu, jehož kapacita se naplnila za dva měsíce od spuštění přihlášek. To je spousta běžců a spousta dobrých tipů. Věděli jste, že se nedokážete obejít bez masážního válce? Že botník každého běžce by měl obsahovat druhý pár maratonek pro případ, že by ty první těsně před závodním dnem selhaly? A rada od výživového poradce – na jeden banán doběhnete opravdu daleko.

  • … jen se ujistěte, že jde vážně o experta

Když podstupujete zkoušku maratonských proporcí, najednou bude každý kolem vás odborníkem. Ať je to ultramaratonec, který bude o vašem závodě říkat, že ve finále není tak dlouhý, nebo hospodský povaleč, který vám bude vnucovat, ať se namažete vazelínou proti odřeninám.

  • Je v pořádku, když věci nejdou podle plánu

Teď je čas poslouchat své tělo, ne zvýrazňovač nebo tréninkový plán. Ano, všichni chceme splnit program, ale mnozí trenéři vám potvrdí, že v plánu je dost prostoru na pár pauziček zaviněných zdravím.

Čtěte také: Jak může běhání a meditace pomáhat proti depresím

  • Neexistuje špatný běh, jen skvělé příběhy do hospody

Jak říká bod 4, nikdo nechce poslouchat o naběhaných kilometrech a strachu z obrubníků. Ale přidejte pár příběhů o svých strastech a jistě své posluchače najdete. Lidé sice nechtějí poslouchat o tom, jak jste běželi přes Karlův most, ale asi uslyší na to, když jim popíšete, jak vám včela vlétla pod triko.

  • Myslete na jídlo

Existuje jeden důvod, proč lidé připravující se na maraton nehubnou. Jakmile se jednou dostanete do cíle maratonu, máte nutkání jíst tak, jako byste běhali těch 42 kilometrů každý druhý den.

  • Uvěřte, že můžete, a budete v půli cesty

Už jste pochopili, že existuje tisíc věcí, jež váš sen mohou zničit, a dokud nebudete v cíli vašeho prvního maratonu, nebudete si moct oddechnout. Ale trocha sebedůvěry a odhodlání vás může dovést vážně daleko.