skip to main content

10 zásad moderního gentlemana. David Beckham a Tom Ford radí, jak na to

Reklama
Doba se mění. Ač některé zásady správného mužství stále přetrvávají, jiné už jsou přežitek (na pozdrav už vážně dámě nelíbejte ruku) a nové vznikají.
Texasan Tom Ford, návrhář stejnojmenné highstreet značky a bývalý kreativní ředitel Gucci a YSL, a David Beckham, exfotbalista, který už léta inspiruje muže po celém světě svou kariérou i módními kreacemi, prozradili vlastní zásady a pravidla, kterými by se podle nich měl v dnešní době honosit každý kultivovaný muž.
Vždy upraven
Muž by měl z domu vždy vyjít co nejlépe upravený a prezentovat světu svou nejlepší možnou verzi. Jedině tak, že ukážete respekt k okolí, jej ono opětuje vám,“ říká Tom Ford, který nikdy nevyjde z domu bez na míru střiženého saka a košile.
Buďte aktivní
„Moderní gentleman by měl mít koníček,“ dodává návrhář. „Aktivita tříbí intelekt, dodává vášeň. Ti, kteří nic nedělají, se většinou nudí, a proto jsou mnohdy nudní i pro své okolí.“ A to přece nikdo nechce.
Reklama

Boty jsou základ
David Beckham moc dobře ví, že mít kvalitní boty – ať už na fotbalovém hřišti, večírku, nebo když veze děti do školy – je absolutní základ.

„Nenoste každý den tentýž pár, investujte do kožených bot a vždy je mějte čisté,“ radí David. Ideální je investovat do tří párů, které by se měly pravidelně střídat. Předejde se tak opotřebení a boty budete mít déle.


David Beckham s rodinou

Staré dobré způsoby
„Dobré vychování je důležité. Vždy dělejte to, co se od vás očekává. Otvírejte dveře ženám, pomozte jim s kabátem, ujistěte se, že mají zajištěný odvoz, nebo je doprovoďte domů,“ vyjmenovává Tom Ford. „Také vždy vstaňte, když někdo vstává od stolu či si k němu sedá.“

Žádné zvonění
Ač instagramový účet Davida Beckhama sleduje 42 milionů fanoušků, vždy během obchodní schůzky nebo rodinné večeře vypne vyzvánění mobilního telefonu. „Neustálým zvoněním a upozorněními nerozptylujete pouze sebe, ale také svou společnost. Pokud jste s někým, věnujte čas pouze jemu, ostatní počká.“

Čtěte také: Dejte si detox a zajistěte si supervýkonné tělo. Pár rad, jak na to

Znalost knoflíků
Stejně jako vědět, který příbor použít při večeři o několika chodech, je důležité znát, kdy a jak si u saka rozepnout knoflík. Existuje na to jednoduché pravidlo: „Občas, vždy, nikdy.“

„Vrchní knoflík by občas měl být zapnutý (záleží na vás), prostřední by měl být zapnutý vždy (lichotí to střihu i postavě) a spodní by se neměl zapínat nikdy,“ vysvětluje zákony správného nošení saka návrhář.


Tom Ford v jednom z obleků své značky

Žádné předsudky
„Moderní kultivovaný muž by rozhodně neměl mít žádné předsudky vůči minoritám ani opačnému pohlaví,“ soudí Tom Ford. „Nebuďte nikdy rasističtí, sexističtí a nesuďte lidi podle vzhledu,“ dodává.

Šortky jen na dovolenou
„Pravý muž by nikdy neměl nosit šortky ve městě. Na pláži, dovolené či na tenise ano. Ale pokud je vám horko, uprostřed města zvolte plátěné kalhoty,“ uzavírá Tom Ford.

Široká slovní zásoba
Nejde ani tak o to, kolik cizích slov umíte používat. Jejich znalost je samozřejmě plus, ale jejich nadměrné používání může jiné lidi uvádět do rozpaků. Myslíme to trochu jinak.

„Správný muž by neměl používat nadávky ani sprostá slova. Každá řeč je přece natolik bohatá, že se jakákoli situace dá popsat kultivovaně. To jsem se naučil především ve chvíli, kdy se mi narodily děti,“ říká David Beckham.

Reklama
Reklama