Většina lidí tráví více svého bdělého času v práci než kdekoli jinde. Pokud mezi ně patříte i vy, je důležité, abyste tenhle čas strávili ve správné společnosti a naplňováním té správné příležitosti. Jinak totiž velice rychle začnete svoji práci nenávidět.

Rozhodnutí skončit v práci může být děsivé, pokud k němu opravdu dojdete, měli byste si být naprosto jistí, že jste se rozhodli správně.

Tohle je 10 znamení, že je načase začít o změně práce uvažovat:

1. Představa, že jdete do práce, vás děsí

Takový ten nepříjemný pondělní pocit čas od času zažíváme asi všichni, ale jestli vás jen pouhá myšlenka na vaši práci naplňuje hrůzou, zřejmě nastal čas z ní odejít. Nenalhávejte si, že máte jen špatný týden, jestli se ve skutečnosti pro vás ta práce prostě nehodí a vy se nehodíte pro ni.

Čtěte také: Pozor na řeč těla. 14 postojů a gest, kterým byste se měli vyhnout

2. Víte víc než váš šéf

Je frustrující pracovat pro někoho, koho převyšujete schopnostmi či znalostmi, ale tím to nekončí. Jestli nevěříte, že vedení vaší společnosti udělá správné rozhodnutí a v kritickém momentě nasměruje loď správným směrem, budete žít v neustálém strachu. A pokud se nemýlíte a váš šéf opravdu nerozumí tomu, co dělá, můžete se najednou ocitnout bez práce, až firma půjde ke dnu.

3. Vaše firma pomalu skomírá

Nedávná studie prokázala, že 71 % malých byznysů končí po deseti letech. Jestli se bojíte o zdraví své společnosti, je to tedy pravděpodobně oprávněný pocit. Sledujte indicie, jakými může být třeba náhlá nutnost schvalování i malých výdajů managementem, zvyšující se počet jednání za zavřenými dveřmi nebo stále častější odchody lidí z vyššího managementu. Jestli máte podezření, že firma je v nesnázích, možná nastal čas zvážit odchod. Protože budete-li čekat, až vaše firma skončí, budete o místa na pracovním trhu bojovat i se svými bývalými kolegy.

4. Jste mimo

Máte pocit, že se o tom, co se děje v práci, dozvídáte jako poslední? Jestli jste vynecháváni ze schůzek, jen málokdy přímo komunikujete s vedením anebo ani netušíte o tom velkém projektu, kterým všichni žijí, může to znamenat, že pro vaše šéfy jste jen tělo sedící za počítačem, a ne cenný přispěvatel.

Čtěte také: Vstávejte brzo a neuklízejte. 9 věcí, které úspěšní lidé dělají o víkendu

5. Ztratili jste zápal

Můžete milovat svou společnost, svého šéfa i kolegy, ale jestli nesnášíte náplň své práce, nestojí to za to. Vášeň je nezbytnou podmínkou úspěchu. Jestli nejste ze své práce nadšení, či dokonce jste k ní přímo lhostejní, je čas přehodnotit vaši kariéru.

6. Váš šéf je držák

Šéfové přicházejí a odcházejí. Proto se také doporučuje zatnout zuby a špatného šéfa přečkat. Ale to se někdy může nevyplatit. Jestli totiž má vašeho špatného šéfa vedení rádo, možná nastal čas, abyste odešli. Nejenže vám u vedení oblíbený, ale neférový šéf může pokazit každý den, může také napáchat neplechu ve vaší kariéře – ať už přivlastňováním si zásluh za vaši práci, pomlouváním anebo tím, že na vás bude svalovat chyby ostatních.

7. Nikam se neposouváte

Zaseknout se na jednom místě je snadné i pohodlné. Proto je dobré mít na paměti, že každá práce by měla rozšiřovat vaše schopnosti a zlepšovat vás jako zaměstnance. Jestli se neučíte nic nového a jen tak opakujete staré věci, zatímco ostatní se posouvají dál, nastal čas porozhlédnout se jinde.

8. Vaše zdraví trpí

Žádná výplatní páska nestojí za to, aby přicházela na úkor zdraví. Stres v práci může vést k depresím, nespavosti, častému onemocnění a hůře. Nepřipusťte, aby se to stalo vám.

9. Váš osobní život trpí

Ať už pracujete hodně hodin, z práce se vracíte domů vystresovaní a nešťastní nebo vaše práce negativně ovlivňuje váš osobní život, nastal čas odejít.

10. Všechno dohromady

Setrvávání ve špatné práci může negativně ovlivnit vaši kariéru. Jestli jste už vyčerpali možnosti a vaše snahy o zlepšení zůstaly bez větších změn, nejspíš je čas jít o dům dál.

Jestli se rozhodnete odejít z práce, udělejte to chytře. Nepalte za sebou mosty, ničeho byste tím nedocílili a mohlo by se to obrátit proti vám. Zkrátka vysvětlete, že odcházíte za další příležitostí, a pak to zdvořile udělejte.