Lucie Radová ráda a hodně cestuje – projela Střední Ameriku a sama absolvovala čtyřměsíční cestu kolem světa a každý rok na další cesty vyráží. Zpravidla letadlem, a tak velice dobře ví, jak v něm vydržet. Pro Forbes.cz sepsala několik rad, abyste dlouhý let zvládli bez problémů i vy.


Zaspat. Podle mě jediná účinná metoda, jak ve zdraví přečkat dlouhou cestu letadlem. Ne vždy vám je však spánek umožněn. Nastavila jsem si proto pár rituálů, které mi umožňují nebláznit z letů nad tři hodiny. Tady jsou:

Strategický výběr sedadla. Pokud stejně jako já létáte economy, taktizujte. Vaším cílem je získat více sedadel, než jste si zaplatili. Větší počet sedaček znamená více komfortu, pohody a prostoru pro spaní. První příležitost se vám naskytne hned při check-inu na letišti. Pokud cestujete ve dvojici, požadujte sedačky v zadní části letadla. Letadlo se totiž zaplňuje zepředu a vzadu bývá volněji. Nechtějte však sedět vedle sebe. Obsaďte volnou sekci sedaček (většinou čtyř sedaček) z obou stran – tedy místa do uličky. Mezi vámi tak vznikne území, kam letušky dávají ostatní cestující až úplně naposledy. V případě, že se letadlo naplní, nebude problém přemluvit souseda a vyměnit si s ním sedadlo.

Špunty do uší a klapky na oči. Třebaže nemáte špunty rádi, naučte se je používat. Když si obléknu spací pásku na oči, zašpuntuju uši a kolem krku nasadím polštářek, je to signál pro mozek, že teď se spí. Pokud si mohu dát tělo alespoň z poloviny do horizontální polohy (vejdu se na dvě sedačky), tak prospím i desetihodinový let.

Hodinový plán. Spánek nesmí být vaše jediná strategie. Na každou hodinu letu si naplánujte program. První hodina zabere vzlet, studování únikových východů, obědového menu a objednání první sklenky vína. Další hodinu se na počítači věnujte činnosti, kterou dlouho odkládáte. Například nudné práci v Excelu, třídění fotek z předminulé dovolené… Pak je čas oběda, po kterém se za odměnu můžete dívat na filmy… a máte za sebou čtyři hodiny letu. Jak na dalších šest?

Vlastní voda na palubě & vitamin C. Nejdůležitější je zůstat nezávislý na letuškách. To znamená mít vlastní zásoby tekutin. S vodou to dělám tak, že přes letištní kontrolu do odbavovací haly beru prázdnou 1,5l PET lahev. Tu pak u pítka naplním a v batohu vezmu do letadla. Mít vlastní vodu a nedožadovat se dolití malého kelímku na palubě je královský pocit. K prázdné lahvi si přibalte i (šumivé) tablety s vitaminem C, jablko a banán. Díky vitaminu C budete imunnější vůči bacilům, které prolétávají vzduchotechnikou.

100% nabitý laptop, mobil, čtečku. Pokud v letadle není internet, nezapomeňte si vypnout wi-fi. Na cesty s sebou vždy vozím powerbanku. Moc doporučuji! Zaručí vám nabitý telefon i na ten nejdelší let. Kromě poslechu hudby můžete na mobilu hrát hry, což je na dlouhých cestách záchrana. Mobilní hry však mají i vedlejší účinky. Minulý rok jsem na cestě po Střední Americe propadla hře Candy Crush Saga. Po dvou měsících následoval tvrdý detox. Znuděný mozek v letadle ovšem zabaví skvěle.

Vlastní filmy, hudbu, podcasty. Téměř na všech dlouhých letech budete mít na sedadle před sebou svou vlastní dotykovou obrazovku s širokou nabídkou filmů, seriálů a zábavy. Videa jsou pouze v angličtině nebo s anglickými titulky. Nabídka videí je rozmanitá, nicméně mě osobně vždy zaujmou maximálně čtyři filmy. Navíc obrazovka není samozřejmostí! Proto doporučuji mít vlastní zásoby na laptopu. Úplně nejlepší jsou seriály. Neviděli jste ještě Homeland, Orange is the New Black nebo snad Big Bang Theory? Pořiďte si kompletní sérii!

Napínavou knihu. Vsaďte na jistotu. Zapomeňte na Střet civilizací nebo Ekonomii dobra a zla. Nejlepší jsou detektivky a thrillery.

Čepici a ponožky! Do letadla se pokud možno oblékněte pohodlně a hlavně teple. Klimatizace umí být pěkně nepříjemná, ať letíte kamkoli.

Dejte si rozcvičku. Nejspíš na ni nebudete mít náladu, ale jednou za hodinu se donuťte k malé procházce po letadle a protažení těla. Rozproudí se vám krev a naskočí i dobrá nálada. Opakujte každých 60 minut! Do příručního zavazadla si také beru kartáček, pastu a krém.

Diverzifikujte. Udělejte vše pro to, aby váš program byl co nejrozmanitější. Zabavit mozek ve chvíli, kdy je vaše tělo zašprajclé v malé sedačce, vyžaduje představivost. Ale vyplatí se.

Přelstít jet lag. Zkoušela jsem snad všechno, ale pomohlo až akceptování následující premisy: jet lag neexistuje. Když je to jen trochu možné, tak ihned po příletu jdu spát. Žádná práce, přejezdy, procházky po městě ani pláž. Jdu spát. Na druhý den si dám budík jako každý jiný den a ignoruji pocit, že bych v tu dobu vlastně měla mít brzkou večeři. Jet lag je jen v hlavě. Vyžeňte ho!