Lukáš Kerhart cuchá nervy stovkám rodičů mladých lidí v Česku. Ví to, ale nemůže si pomoct. Nedělá ostatně nic kontroverzního, jen říká, že mladí mají cestovat.

Čtěte také: Když vás živí sen. Česká rodina vydělává cestováním kolem světa

Sám se poprvé sbalil v 18 letech a odjel do Anglie. Pak už u cestování zůstal, projel několik desítek zemí, žil a pracoval v Kanadě a USA, studoval v Dánsku. Kvůli rodině se před pár lety vrátil do Česka a rozhodl se, že „rozcestuje“ i ostatní mladé Čechy. Vydal se na základní, střední, vysoké školy a za pět let na nich absolvoval na 700 přednášek.

O tom, že cestování je nejlepší životní investice, jak tvrdí, napsal i stejnojmennou knížku. Prodalo se jí na české poměry přes úctyhodných 10 tisíc kusů.

Lukáš Kerhart

Během svých přednášek ale pochopil, že důvod, proč mladí Češi moc necestují a většinou následují tradiční model – po střední na vysokou nebo do práce –, je hlavně v jejich rodičích. „Hodně z nich mě nemá rádo, setkal jsem se už s opravdu ostrými reakcemi, kdy mě někteří viní, že jim skrze cestování beru děti,“ kroutí hlavou Kerhart.

Právě takové zážitky ho vedly k tomu, aby o cestování napsal i druhou knihu – tentokrát zaměřenou víc na rodiče. I když její název Všude dobře, doma rodiče je nejspíš zrovna nepobaví.

Vysvětluje v ní a na konkrétních příkladech úspěšných Čechů dokládá, proč se vyplatí odjet do zahraničí a proč právě takový krok je nejlepší investicí do budoucnosti. „Když rodičům dítě řekne, že chce pracovat jako dobrovolník někde v Africe, Asii, Jižní Americe nebo se chce živit jako digitální nomád, myslí si, že se zbláznilo,“ říká Kerhart. Ve skutečnosti je to podle něj ale to nejlepší, co můžou mladí udělat.

Jaké jsou tedy tipy Lukáše Kerharta pro rodiče, proč poslat děti do světa a na co si dát pozor?

1. Nebojte se

Z médií se na nás dnes a denně valí zprávy o teroristických útocích, a přitom žijeme v nejvíce bezpečné době v historii lidstva. Kvůli dopravním nehodám na českých silnicích ročně zemře několikanásobně více lidí než v rámci všech teroristických útoků v celé EU. Svět není tak nebezpečný, jak se může z médií zdát.

2. Pojištění je základ

Sice není potřeba se bát, přesto je kvalitní pojištění na cestách nutnost. Nikdo totiž doopravdy neví, co se může stát. Když chce vaše dítě vyrazit do světa, místo zákazů mu radši zařiďte dobrou pojistku, uklidní to i vás. Alespoň trochu.

3. Ptejte se

Ať už váš potomek míří do zahraničí sám, nebo organizovaně, klíčové jsou reference a co nejvíce informací o dané lokalitě. Pokud jede na vlastní pěst, je fajn spojit se s někým, kdo už v dané destinaci byl, přečíst si kvalitní blogy a zjistit, na co si dát pozor. Pokud jede za prací přes agenturu, doporučuju navštívit více agentur a udělat si srovnání, protože každá se specializuje na jinou zemi. Ptejte se, kam váš potomek přesně míří a co tam bude dělat.

4. Je to výhodná investice

Cestování není drahé. Dnes lze svět procestovat za pár korun a destinace jdou různě nakombinovat. Člověk může někde pracovat, vydělat si peníze a pak pro změnu zase pracovat jako dobrovolník, získávat zkušenosti nebo pouze poznávat. Nakonec je ale cestování nejlepší životní investice.

5. Na místě nezáleží

Není důležitá lokalita, ale hlavní je umění rozhoupat se, vystoupit z komfortní zóny a v nějaké zemi začít.

Určitě doporučuji i návštěvu rozvojových zemí, protože tam si uvědomíte, že není samozřejmostí mít tekoucí vodu, elektřinu, a hlavně, že úsměv nic nestojí. Každá země je unikátní, má své klady a zápory. Důležité je ale vědět, co vaše dítě od vybrané lokality očekává. Jede tam za výdělkem, dobrovolnictvím, poznáním, nebo zlepšením jazykových dovedností?

6. Popřejte jim hodně štěstí

Dejte dětem požehnání, popřejte jim hodně štěstí a nechte je sbírat nové zkušenosti. Pro mladého člověka je dlouhodobý pobyt v zahraničí skvělým startovacím můstkem, vše si najednou musí vybojovat sám.

A co z toho budou mladí cestovatelé mít?

1. Naučí se samostatnosti

Každý, kdo je sám v zahraničí, se musí spoléhat jen sám na sebe. I v těch nejsložitějších situacích bude daleko od své rodiny. Dlouhodobý pobyt v zahraničí rozhodně není jednoduchý, protože musíte vystoupit ze své komfortní zóny, ale posléze jste na sebe pyšní a zocelení.

2. Naučí se jazyk

Cizí jazyk se dá naučit i z domova, ale věřím, že není nic lepšího, než když je člověk od rána do večera obklopen rodilými mluvčími a musí v daném jazyce přemýšlet i při běžných každodenních situacích.

3. Odliší se od davu

Život v zahraničí a nové zkušenosti jsou skvělé i do životopisu, uvítá je každý zaměstnavatel. Češi stále necestují a neabsolvují tolik zahraničních stáží jako studenti ze západních zemí a při srovnání jsme spíš peciválové.

4. Rozšíří si obzory

Každý stát, národ, kultura je něčím unikátní a obohacující. Když mladý člověk vycestuje na nějakou dobu do zahraničí, vidí pozitiva i negativa své i těch cizích a utvoří si svůj vlastní názor a obrázek. Najednou si začne toho, co má, více vážit, naučí se usmívat a nebere vše jako samozřejmost.

5. Získá mnoho přátel a zajímavých kontaktů

Při cestování poznáte spoustu lidí, tato setkání se často přemění v přátelství a najednou budete mít kontakty po celém světě. V dnešní globalizované době nikdy nevíte, k čemu se vám můžou jednou hodit.

6. Vzpomínky na celý život

Žijeme jenom jednou, a pokud vaše dítě nebude mít na stáří smůlu a nedostane alzheimera, zážitky z cest mu už nikdy nikdo nevezme.