Říká se, že plánování cesty může přinášet stejné, nebo dokonce větší potěšení než cestování samotné. Pokud je to pravda, tak právě nyní, v tomto mrazivém začátku roku, je ideální čas hladinu svého štěstí navýšit a nechat se inspirovat cestovatelskými tipy s vinařskou tematikou.

Všechny z následujících 12 oblastí, ať je jejich popularita na vzestupu, nebo se na ně zapomnělo už hodně dávno, nabízejí vysoce kvalitní víno, dobré jídlo a pohostinnost. A taky překrásné scenerie.

Leden: Itata a Bío Bío, Chile

Léto v Jižní Americe je příslibem nejlepšího počasí na výlet, a to především na jihu, kde se potkávají chilská jezera a řeky spolu s vinařskými oblastmi. Z města Concepción vede vinná stezka do Itaty a Bío Bío, které jsou domovem nejjižnějších vinic v této zemi. V Itatě se můžete těšit na vína jako Pais a Carignan vyráběná ze století staré vinné révy, v Bío Bío zase ochutnáte výsledek migrace chilských farmářů v důsledku klimatických změn. Oblasti vyhledávané kvůli nižším teplotám a dostatku vody svědčí aromatickým bílým vínům a Pinotu Noir.

Únor: Hawke’s Bay, Nový Zéland

Ať už jste milovníky vín od Rhôny nebo z Bordeaux, sami se přesvědčíte, že v oblasti Hawke’s Bay na Severním ostrově produkují srovnatelnou kvalitu. Spisovatel Oz Clarke o tomto místě napsal, že zdejší vína jsou podobná klasice z Bordeaux a chutnají jako ta z Médocu. Město Napier ve stylu art deco, míle cyklostezek a pohodová plážová atmosféra jsou dostatečným důvodem, proč sednout na letadlo a na chvilku si odpočinout od Sauvignonu.

Březen: Salta, Argentina

ribeira

I kdyby v tomto severozápadním koutu Argentiny neprodukovali víno, zdejší surrealistická krajina pouště Sonoran podobná krajině na Marsu, kolonialistické město z 16. století a atmosféra časů dávno minulých by byly dostatečným lákadlem samy o sobě. Cesty tu mizí při nečekaných lijácích a kaňony s rozeklanými červenými skalami zdobí silnici, která se vine mezi kaktusy. Přesto tu ale roste vinná réva a vyrábějí se zde vynikající vína, kterým vysoká nadmořská výška vyloženě svědčí. Zkuste třeba některá z vinic Malbec, Tannat nebo Torrontes, které najdete v oblasti Cafayate. Jednoduše dechberoucí výlet pro dobrodruhy a milovníky divokého západu a vína.

Čtěte také: Návrat k dávným kořenům. Vyzkoušejte víno bez make-upu

Duben: Ribeira Sacra a Valdeorras, Španělsko

Pokud hledáte místo, kde označení handmade ještě pořád něco znamená, tak právě Ribeira Sacra a sousední Valdeorras jsou tím správným místem pro vás. V závratných údolích, kudy se vinou řeky Sil a Miňo, se nacházejí dva tisíce let staré terasovité vinice, které zde Římané (nebo spíše jejich otroci) ručně vytesali do svahů. Žádné stroje nejsou schopné pracovat na zdejších strmých svazích, kde se pěstují červené hrozny odrůdy Mencia nebo bílé Godello. Vzhledem k neskutečné dřině byla většina zdejších sídel opuštěna, ale začala nová éra a noví vinaři vytvářejí jedna z nejkrásnějších, oduševnělých vín, která ve Španělsku můžete ochutnat.

Květen: Kakheti, Gruzie

Ve vinařských kruzích je Gruzie pro svá vína známá už delší dobu, ale jen málokdo zatím podnikl výlet do této rozkošné země, která sousedí s Arménií a Tureckem. Vesnice zůstávají autenticky okouzlující, venkov je klidným útočištěm a jedinečné techniky výroby vína zůstávají stále nedotčené. Kakheti, posazené na úpatí kavkazských hor, je oblast známá pro fermentaci vína v podzemí, v terakotových nádobách zvaných qvevri.

Červen: Graubünden, Švýcarsko

graubunden

Vzhledem k tomu, že ceny v Burgundsku stále rostou – což je výsledek chabé úrody a velké poptávky – milovníci starého světa Pinot Noir dozajista uvítají nové útočiště. Je jím překvapivě Švýcarsko. Zatímco dobrý pinot seženete prakticky všude, existuje důvod, proč si oblast Bündner Herrschaf vysloužila přezdívku „Malé Burgundsko“. Kouzelné vesničky vytvářejí elegantní a živoucí atmosféru, která může směle konkurovat světovému standardu. A horské scenerie vůkol jsou jednoduše úchvatné.

Červenec: Ontario, Kanada

Se svými víny ze studeného podnebí si Kanada vysloužila hodně pozornosti. Ale už dávno se nejedná jen o vynikající alkoholický dezert vyráběný z přezrálých hroznů za mrazivých teplot – slavné ledové víno z Niagarského poloostrova. Pozornost kritiků si vysloužily variety jako Chardonnay, Riesling, Pinot Noir a Cab Franc. V Ontariu se můžete těšit jezerní krajinou, produkcí vinařů, na kterou jen zřídkakdy narazíte na pultech obchodů, slibně se rozvíjejí kulinářskou scénou a odpočinkem v některých z místních lázní.

Srpen: Údolí Rogue a Applegate, Oregon

Oregon je často mylně považován za mlžné, šedivé místo plné bujných lesů, vinic s Pinotem a afektovaných hipsterů. Ano, i to je pravda, ale jen na severu mezi pobřežím a Kaskádovým pohořím. Většina státu má slunné a suché podnebí, hlavně na jihu, kde se nacházejí vinice Rouge a Applegate. Diverzita vína definuje jednotlivá údolí – rozdílné mikroklima umožňuje pěstování odrůd od Rieslingu po Cabernet. A možnosti venkovního vyžití jsou různorodé jako zdejší víno. Turistika, rybaření, výlety na kole do místních muzeí, divadel a za živou hudbou, skvělými restauracemi nebo za městečkem zachovaným z éry zlaté horečky. Tomu se prostě nedá říct ne.

Čtěte také: Pravidlo pětek a varující sleva. Podle čeho vybírat správné víno

Září: Korsika, Francie

Jedná se pravděpodobně o nejlepší destinaci, co se týká pláží a vína v Evropě. Tento středozemní ostrov dokáže uspokojit všechny vaše hédonistické choutky. Porto Vechio je letním lákadlem pro celebrity a bohaté majitele jacht, ale zbytek ostrova je prostý davů. Vinařství roztroušená po celém ostrově nabízejí širokou plejádu živých, ovocných vín a hroznů, jejichž jména je kolikrát nemožné vyslovit. Třeba Sciaccarellu a Nielluccio. Za zmínku stojí určitě i slané bílé víno z Vermentina. Září je ideálním měsícem na návštěvu, protože počasí je ještě plážové a ceny hotelů přijatelnější než v hlavní sezoně.

Říjen: Alto Piemonte, Itálie

Goldeneye

Devadesát procent pozornosti kritiků a spotřebitelů v Piemontu se upíná na Barolo z oblasti Langhe. Ale Alto Piemonte severně od Milána s ohromujícími Alpami v pozadí nabízí aromatické, krystalické Nebbiolo za dostupnou cenu. A navíc v říjnu začíná sezona sběru bílých lanýžů. Tato oblast zažívá renesanci, mladí se navracejí na vinice, které byly v důsledku poválečné ekonomiky opuštěné i po celá desetiletí. Gattinara, Ghemme, Lessona, Boca a Bramaterra mají všechny rozdílnou půdu a klima, a tak produkují velice osobitá vína, která jsou pro většinu konzumentů zatím zahalena rouškou tajemství.

Listopad: Anderson Valley, Kalifornie

Hrozny z této oblasti nejsou podceňované, kdepak. Velké vinařské značky už objevily kouzlo zdejšího chladnějšího podnebí, které svědčí Pinotu. Ale vydat se sem na návštěvu ještě mnoho milovníků vína nenapadlo. Nachází se skoro tři hodiny cesty severně od Napy a Sonomy a dostat se sem vyžaduje odhodlání, čas a také průjezd horským průsmykem. Ale odměna stojí za to. Žádný kýč ve stylu Disneylandu, ale vesnická atmosféra prostá luxusních hotelů. Degustační místnosti citlivě ladí s lesní krajinou na dně údolí a tyčící se sekvoje vytvářejí tmavý tunel ústící do mlhavého pobřeží u Mendocina.

Prosinec: Swartland, JAR

V prosinci je zde léto v plném proudu a vinice se halí do sytě zelených barev. Ale Swartland, severně od Kapského Města, nabízí jinou krajinu, než jaká je v oblasti Stellenbosch. Jeho okraj začíná asi 50 kilometrů za městem, což dokresluje postupná změna v krajině a terénu. Je to teplé a suché místo s nehostinnou půdou, která je většinou břidlicová nebo žulová. Průjezd po prašném, širokém prostranství posetém poli se zlatou pšenicí a skalnatými kopci evokuje poslední enklávy rurální Kalifornie. U vesnice Riebeeck Kastee můžete navštívit některé z neohrožených vinařů, kteří hrdě hlásají, že se drží étosu udržitelné, transparentní a teritoriální výroby vín.