Spolupracovník Forbesu Travis Bradberry se zabývá emoční inteligencí. Je autorem řady knih, které byly přeloženy do 25 jazyků. V tomto článku vysvětluje, kdo jsou takzvané toxické osoby (česky bychom jim řekli asi prudiči) ve vaší práci, které ničí vše, co zavání úspěchem – a popisuje, jak se s takovými lidmi vypořádat.


Všichni je znají. Jsou to lidé, kteří v práci šíří negativismus, vytvářejí napětí, nečekané komplikace, sváry, chaos a hlavně stres. Dělají vlny, pořád si stěžují, jednají za zády druhých, jsou záludní a jednají iracionálně. Říkejme jim toxické osoby. Níže najdete tipy, jak si s toxickými lidmi v zaměstnání poradit.

Někteří o špatném vlivu na své okolí ani nevědí, jiní z působení chaosu a vytáčení ostatních pociťují uspokojení.

Studie už dlouho potvrzují, že stres může mít dlouhodobé negativní účinky na lidský mozek. Už po několika dnech stresu se snižuje účinnost nervových buněk v hipokampu, důležitém mozkovém centru zodpovědném za uvažování a paměť. Po několika týdnech pak dochází k dočasnému poškození dendritů (výstupků, kterými spolu jednotlivé mozkové buňky komunikují) a po měsících stresu může dojít dokonce k trvalému zničení mozkových buněk. Stres je tak zásadním nebezpečím pro váš úspěch – pokud se vymkne kontrole, váš mozek trpí a s ním i vaše výkonnost.

Většinu zdrojů stresu, se kterými se v práci setkáváte, lze snadno rozpoznat. Pokud vaše neziskovka bojuje o klíčový grant, pak je zřejmé, že budete cítit stres a nejspíš budete vědět, jak se s tím vyrovnat. Jsou to ale nečekané události, které vás překvapí a poškodí nejvíce.

Nedávný výzkum katedry biologické a klinické psychologie na Univerzitě Fridricha Schillera v Německu odhalil, že vystavení stimulům, které způsobují silné negativní emoce – stejně jako když jste vystaveni toxickým lidem – vyvolalo v mozcích zkoumaných osob silnou stresovou reakci. Ať už je to negativita, krutost, syndrom oběti nebo jen obyčejná bláznivost, toxičtí lidé dostávají váš mozek do stresového stavu, kterého byste se jinak měli za každou cenu vyvarovat.

Schopnost hlídat si emoce a zůstat v klidu i pod silným tlakem je přímo propojená s vaší výkonností. TalentSmart provedl výzkum mezi více než milionem lidí a zjistil, že 90 % nejvýkonnějších lidí dokáže ve stresových situacích zkrotit své emoce a neztratit klid a kontrolu nad událostmi. Jedním z darů, které tito lidé mají, je schopnost vypořádat se s toxickými kolegy. Ti nejúspěšnější mají propracované strategie, které využívají k tomu, aby si tyto lidi drželi od těla.

Narazil jsem na mnoho účinných postupů, jak si s toxickými lidmi poradit, a zde uvádím 12, které mi přišly nejlepší. Abyste se s takovými lidmi mohli vypořádat, potřebujete takový přístup, který vám umožní kontrolovat to, co můžete dosáhnout, a zbavit se toho, co je mimo váš vliv. A je důležité si uvědomit, že ve skutečnosti toho můžete ovlivnit mnohem více, než si myslíte.

Udržujte si odstup od stěžovatelů

Negativní lidé a ti, kdo si často stěžují, jsou pro okolí špatní kvůli tomu, že se vyžívají ve svých problémech, místo aby je řešili. Chtějí jen, aby se ostatní přidali k jejich utrpení a oni se tak mohli cítit lépe. Lidé často mají potřebu stížnostem ostatních naslouchat, aby nevypadali jako nevšímaví. Ale existuje tenká hranice mezi soucitným nasloucháním a stažením do spirály negativního uvažování.

Tomu se vyhnete jedině tak, že vytyčíte hranice a udržíte si patřičný odstup, když si to situace vyžádá. Představte si to takto: Kdyby někdo byl kuřák, seděli byste s ním celé odpoledne a vdechovali dým z jeho cigaret? Těžko, spíš byste si drželi odstup. A stejně byste měli přistupovat k lidem, co si příliš stěžují. Skvělým způsobem, jak hranice vytyčit, je zeptat se jich, jak ten problém hodlají řešit. Buď přestanou, nebo se řeč stočí žádaným a produktivním směrem.

Nebojujte až do vyčerpání

Úspěšní lidé vědí, jak je důležité šetřit síly, aby mohli bojovat i druhý den, zejména když je jejich nepřítelem toxický jedinec.

Pokud v konfliktu začnete jednat emotivně a vrhnete do něj úplně všechno, tak se z toho může stát bitva, kterou přečkáte jen za cenu těžkých následků. Naučte se číst své emoce a správně na ně reagovat, abyste si své bitvy vybírali chytře a jen do té míry, dokud to dává smysl.

Povzneste se

Toxičtí lidé vás přivádějí k šílenství svým iracionálním chováním. Tak to prostě je, jejich chování se opravdu příčí zdravému rozumu. Což logicky vyvolává otázku, proč byste se měli snižovat k reakci a nechat se zatáhnout na jejich úroveň?
Čím víc je někdo iracionální a chová se mimo, tím jednoduší by pro vás mělo být vyhnout se jeho nástrahám. Přestaňte se snažit porazit je v jejich vlastní hře. Emocionálně se oprostěte a přistupujte ke vztahu s nimi s chladnou hlavou. Nemusíte reagovat na citový chaos okolo, ale jen na důležitá fakta.

Hlídejte si své emoce

Umění zachovat si odstup vyžaduje uvědomění. Nemůžete někomu zamezit, aby vás rozčiloval, když si přesně neuvědomujete, že se něco takového děje. Občas se dostanete do situací, kdy je nejlepší se zastavit, sebrat se a zvolit jinou správnou cestu. Což je v pořádku a neměli byste se bát vzít si na to trochu času.

Přestavte si to takto – když k vám na ulici přistoupí labilní člověk a bude vám tvrdit, že je J. F. Kennedy, těžko ho asi přesvědčíte, že jím není. Když se ocitnete v konfliktu se stejně mylně uvažujícím kolegou, občas je nejlepší jen tak se usmívat a přikyvovat. Pokud ho chcete opravdu přivést na správnou cestu, vezměte si dost času a naplánujte si postup.

Nastavte hranice

Toto je oblast, kde se lidé nejčastěji podceňují. Mají pocit, že když s někým pracují nebo žijí, nemají šanci ten chaos nijak ovlivnit. Opak je však pravdou. Jakmile se jednou dokážete nad někoho povznést, začnete ho chápat a jeho chování předvídat. To vám umožní racionálně zvážit, kdy vám stojí za to příkoří snášet a kdy ne. Například když s někým úzce spolupracujete v projektovém týmu, neznamená to, že se všemi členy musíte mít stejně úzké vazby.

Můžete si vytvořit hranice, ale budete tak muset učinit vědomě s určitým záměrem. Pokud necháte věci volně běžet, budete se často ocitat zatažení do obtížných konverzací. Když si určíte hranice, kdy má cenu se s někým bavit, dokážete chaos udržet pod kontrolou. Jediným trikem je držet se pevně svých zásad a nepovolit, když se k vám někdo bude snažit vnutit, což určitě zkusí.

Nenechte nikoho omezovat vaši radost

Pokud se váš pocit uspokojení a radosti odvozuje od názorů druhých, tak nejste pánem svého vlastního štěstí. Pokud se citově vyspělí lidé kvůli něčemu cítí skvěle, tak se nenechají rozházet názory nebo uštěpačnými poznámkami druhých.

I když je nemožné zcela omezit vaše reakce na to, co si o vás ostatní myslí, pořád můžete brát jejich názory s rezervou. Tím vám zůstane vaše vnitřní sebeúcta bez ohledu na to, co si o vás toxičtí lidé myslí. Jedna věc je daná – nikdy nejste tak dobří nebo špatní, jak ostatní říkají, že jste.

Nesoustřeďte se na problémy – ale jen na řešení

To, jakým směrem napnete svoji pozornost, ovlivní vaši citovou pohodu. Když se fixujete na problémy, tak se dlouhodobě vystavujete negativním emocím a stresu. Když se však zaměříte na to, jak zlepšit sebe nebo okolnosti, tak si vytváříte pocit užitečnosti, který vyvolává pozitivní emoce a stres snižuje.

Co se toxických lidí týče, tak upírání pozornosti na to, jak jsou šílení, jim jen nad vámi dává větší moc. Přestaňte myslet na to, jaké potíže daná osoba působí, ale přemýšlejte, jak se s nimi nejlépe vypořádáte. Díky tomu budete v rukou držet kontrolu a to v důsledku sníží míru stresu, se kterou se při jednání s nimi musíte potýkat.

Nezapomínejte

Citově vyspělí lidé rychle odpouštějí, ale to vůbec neznamená, že zapomínají. Odpuštění vyžaduje oproštění se od toho, co se stalo, abyste se mohli pohnout kupředu. Neznamená to, že provinilci dáte další šanci.

Neshazujte se sami před sebou

Občas musíte vnímat negativitu ostatních lidí. Není nic špatného na tom, když se cítíte zle kvůli tomu, jak s vámi někdo jedná, ale váš vnitřní hlas může tuto negativitu buď posílit, anebo naopak pomoci se přes ni přenést. Negativní uvažování je nerealistické, zbytečné a sebepokořující. Pošle vás to sestupné spirály, ze které se jen těžko dostává. Negativnímu uvažování o sobě samém se musíte vyhýbat za každou cenu.

Hlídejte si příjem kofeinu

Pití kofeinových nápojů spouští uvolňování adrenalinu. Adrenalin je v rámci přírodního instinktu sloužícího k přežíti zdrojem bojovných postojů a donutí vás postavit se buď do boje a nebo vzít nohy na ramena a zachránit si život útěkem. Mechanismus „bojuj, nebo uteč“ obchází racionální uvažování ve prospěch rychlejší reakce. Což se hodí, když vás honí medvěd, ale už ne tolik, když se na chodbě střetnete s rozdrážděným kolegou.

Pořádně se vyspěte

Za poslední roky to opakuji pořád dokola a pořád nemohu dostatečně vyzdvihnout důležitost spánku pro zachování citové rovnováhy a zvládání stresu. Když spíte, mozek se doslova nabíjí, prochází si zážitky z uplynulého dne a ukládá je nebo vymazává (což způsobuje sny), takže se pak probudíte odpočatí a s čistou hlavou. Vaše sebekontrola, pozornost a paměť trpí, když nemáte dostatek spánku nebo správný druh spánku. Spánková deprivace sama o sobě zvyšuje úroveň stresu, i když jej zrovna nic jiného nepůsobí.

Využívejte pomoci, která se vám nabízí

Je sice lákavé, ale naprosto zbytečné se do všeho vrhat úplně sám. Při jednání s toxickými lidmi potřebujete rozpoznat slabiny ve vašem přístupu k nim. Takže se musíte obrátit na svůj podpůrný systém, abyste získali potřebnou perspektivu. Každý má v práci nebo mimo ni někoho, kdo je na jeho straně, kdo se za něj postaví a pomůže mu dostat ze špatné situace to nejlepší. Najděte si takové lidi ve svém životě a pokuste se získat jejich pohled a podporu, když to budete potřebovat. I něco tak jednoduchého jako popsání situace někomu jinému vám může otevřít oči. Většinou takoví lidé dokážou odhalit řešení tam, kde ho vy nevidíte, jednoduše proto, že nejsou v situaci tak citově zainteresovaní.

… a teď to spojte všechno dohromady

Než se vám tento systém podaří s úspěchem zavést do praxe, budete muset projít určitými zkouškami. Většinou vás takto prověří setkání s toxickými jedinci. Přizpůsobivost mozku naštěstí dovolí, abyste se průběžně přizpůsobovali tak, jak si budete nové zvyklosti osvojovat, i když někdy v něčem selžete. Zavedení těchto prospěšných technik na zvládání toxických lidí posílí váš mozek tak, že dokáže lépe zvládat následky stresu a sníží pravděpodobnost negativních dopadů na vaši práci.

 

Travis Bradberry je autorem bestselleru Emotional Intelligence 2.0 a spoluzakladatelem organizace TalentSmart, předního světového poskytovatele emočních inteligenčních testůemočního tréninku a certifikátů emoční inteligence, což využívají tři čtvrtiny z firem v žebříčku Fortune 500. Jeho knihy byly přeloženy do 25 jazyků a jsou dostupné ve více než 150 zemích světa. Travis Bradberry psal – nebo o něm psala – světová média jako Newsweek, BusinessWeek, Fortune, Forbes, Fast Company, Inc., USA Today, The Wall Street Journal, The Washington Post a The Harvard Business Review.