Sebevědomí má mnoho podob, od arogance boxera Floyda Mayweathera až po tichou sebejistotu bioložky Jane Goodall. Jedna věc je ale jistá: opravdu sebevědomí lidé (na rozdíl od těch, co sebevědomí jen předstírají) mají vždy navrch nad těmi pochybovačnými a nervózními, protože inspirují druhé a jednají.

Myslím, že nejlépe to vyjádřil Henry Ford:
„Ať už si myslíte, že můžete, nebo ne – máte pravdu.“

Jeho představa, že naše mentalita má mocný vliv na naši schopnost uspět, se projevuje i ve výsledcích nedávné studie univerzity v Melbourne, podle které sebevědomí lidé vydělávají víc a jsou povyšováni rychleji než kdokoliv jiný.

Naučit se být sebevědomý je důležité, ale co sebevědomí lidé vlastně dělají jinak? Co je tolik odlišuje? Udělal jsem menší výzkum, abych odhalil těchto 12 základních návyků opravdu sebevědomých lidí, abyste je mohli také začlenit do svého repertoáru.

1. Své štěstí čerpají sami ze sebe

Štěstí je základním prvkem sebedůvěry. Abyste si byli jisti v tom, co děláte, musíte být spokojeni s tím, kým vlastně jste. Lidé se zdravou sebedůvěrou čerpají potěšení a uspokojení z vlastních úspěchů a nedají na to, co si myslí ostatní. Vědí, že ať kdokoli řekne cokoli, tak nikdy nejste tak dobrý nebo špatný, jak si lidé myslí.

2. Nesoudí

Sebevědomí lidé nesoudí druhé, protože vědí, že každý má co nabídnout, a nepotřebují ostatní shazovat, aby se sami cítili lépe. Neustálé srovnávání se s druhými vás omezuje. Sebevědomí lidé neplýtvají čas na porovnávání se s druhými a neřeší, kdo je lepší a kdo ne.

3. Neříkají „ano“, pokud doopravdy nechtějí

Výzkum provedený na univerzitě v San Franciscu v Kalifornii prokazuje, že čím více máte problém říct ne, tím větší problémy máte se stresem, syndromem vyhoření nebo depresemi. Sebevědomí lidé vědí, že říkat ne je zdravé, a mají dost sebevědomí na to, aby své „ne“ řádně vysvětlili.

4. Poslouchají víc, než sami mluví

Sebevědomí lidé víc poslouchají, než sami mluví, protože vědí, že si nemusejí nic dokazovat. Uvědomují si, že pozorným nasloucháním a pozorováním ostatních se něco naučí. Místo toho, aby vnímali interakce jako možnosti ukázat se před druhými, zaměřují se na interakce samotné, protože vědí, že je to lepší cesta, jak se k lidem dostat.

5. Mluví s jistotou

Fráze typu „Ehm“, „Nejsem si jistý“ a „Možná“ jsou u sebevědomých lidí vzácné. Sebevědomí lidé mluví důrazně, jelikož vědí, že je už tak složité docílit toho, aby vás lidé poslouchali, natož když k nim mluvíte nejasně a nejistě.

6. Vyhledávají malá vítězství

Sebevědomí lidé mají rádi výzvy a soutěže, i když jde třeba jen o malá vítězství. Malá vítězství zvyšují počet androgenních receptorů v těch částech mozku, které jsou zodpovědné za motivaci. Větší počet androgenních receptorů zvyšuje vliv testosteronu a to zvyšuje sebevědomí a touhu k řešení budoucích výzev. Když za sebou máte řadu malých vítězství, budete mít celé měsíce i větší sebevědomí.

7. Posilují

Studie provedená výzkumným institutem ve východním Ontariu zjistila, že lidé, kteří posilují 2x týdně po dobu 10 týdnů, se cítí více kompetentní společensky, akademicky i tělesně. A přiznávají také vyšší sebevědomí. A teď to nejlepší: tělesné změny nebyly zodpovědné za zvýšení jejich sebevědomí. Za tím stojí okamžitý pozitivní náboj endorfinů, který tělesnou aktivitu provází.

8. Nevyhledávají pozornost

Lidé nesnášejí ty, kteří zoufale touží po pozornosti. Sebevědomí lidé vědí, že být sám sebou je mnohem efektivnější než si vlastní důležitost nějak dokazovat. Ostatní to zaujme a jsou tímto postojem přitahováni.

Sebevědomí lidé jsou také mistři v rozptylování pozornosti. Když se jim dostane pozornosti za úspěch, rychle stočí hovor i na ty, kteří jim pomáhali. Netouží po schválení nebo pochvale, protože čerpají sebevědomí sami ze sebe.

9. Nebojí se mýlit se

Sebevědomí lidé nemají strach z chyb. Rádi vyjádří svůj názor, aby zjistili, jestli se uchytí, a učí se z toho, v čem se mýlili. A jiní lidé se učí z toho, v čem měli pravdu. Sebejistí lidé vědí, čeho jsou schopní, a mýlku nevnímají jako osobní selhání.

10. Umějí vystrčit růžky

Když sebevědomí lidé vidí příležitost, skočí po ní. Místo toho, aby se obávali, co by se mohlo zkazit, zeptají se sami sebe: „Co mi brání? Proč ne?“ a jdou za tím. Strach je nebrzdí, protože vědí, že když to nikdy nezkusí, taky nikdy neuspějí, a i kdyby neuspěli, tak z neúspěchu se toho spoustu naučí.

11. Umějí ocenit ostatní

Nejistí lidé neustále pochybují nad svojí důležitostí a kvůli tomu se snaží ukrást pozornost kritizováním ostatních. Sebevědomí lidé se zaměřují na to, co se děje mezi ostatními, a díky tomu mají možnost vidět a ocenit nápady druhých.

12. Nebojí se požádat o pomoc

Sebevědomí lidé vědí, že požádat jiné o pomoc neznamená, že pak budou sami vypadat slabě nebo hloupě. Znají své silné a slabé stránky a u jiných hledají jejich doplnění. Také vědí, že naučit se něco od někoho s více zkušenostmi je skvělá cesta k vlastnímu zlepšení.


Čtěte také:

Naučte se být sebevědomí. 12 lekcí od Sheldona Coopera

Jak být oblíbený. Vyzkoušejte těchto 13 tipů a staňte se hvězdou