To, jak začnete své ráno, udává tón celému dni. Víme to všichni. A i když se vám chce spát, mějte na paměti, že rána jsou cennou příležitostí k tomu, abyste udělali spoustu věcí, ještě než váš pracovní den oficiálně začne. Chce to jen silnou vůli.

Jak efektivně strávit ráno je snad jedno z nejdiskutovanějších témat vůbec. Ve Forbesu jsme proto dali dohromady tuhle galerii s 8 základními radami, jak si každé ráno usnadnit a zpříjemnit. Jsou opravdu základní, ale osvědčené:

[gss ids=“11875,11858,11855,11860,11862,11861,11857,11856″]

A tady je pro inspiraci ještě pět ranních rituálů, které se osvědčily manažerce Lise Song Sutton:

1. Snažte se vstávat ve stejnou dobu, sedm dní v týdnu

Zvyk je železná košile, ale na druhou stranu se náš vnitřní biorytmus může velmi snadno rozsypat. Mé tělo je zvyklé vstávat brzy, a to i pokud jdu večer předtím spát pozdě. Nenutím se proto ráno dospávat, co jsem zanedbala. I když se k tomu totiž naskytne vhodná příležitost, celý zbytek dne jsem pak malátná. Naučte se ctít své vnitřní hodiny.

2. VSTAŇTE, jakmile vám zazvoní budík

Tohle není zrovna převratná informace, ale je to tak. Zvlášť když všichni tak rádi podléháme onomu „odkládacímu cyklu“, kdy si dovolíme ještě pět minut a pak dalších pět… Díky tomu se ale okamžitě stáváme kořistí lhostejnosti. Když je čas ráno vstát, donuťte se vylézt z postele, hned jak vám zazvoní budík. Zní to jednoduše, ale všichni víme, že tak úplně jednoduché to není.

3. Pošlete pozitivní zprávu někomu, kdo je pro vás důležitý

Bude to znít trochu potrhle, ale já například každé ráno posílám rodičům zprávu typu: „Dobré ráno, mějte se dnes krásně.“ Odesílání pozitivních zpráv, na které navíc s největší pravděpodobností dostanete stejně pozitivní odpovědi, do velké míry určí atmosféru vašeho dne. Zprávy pochopitelně nemusíte posílat každý den té stejné osobě, stačí když se z toho stane zvyk. A vůbec nezáleží na tom, jestli jde o rodiče, partnera nebo nejlepšího kamaráda, stačí popřát výše zmíněným způsobem hezký den a uvidíte, jak se vašich následujících čtyřiadvacet hodin promění. Jde o téměř nepostřehnutelný úkon, který ovšem skoro pokaždé dobře poslouží.

4. Ať je vaše ráno časem pro vás samotné

Z prázdné studny žádnou vodu nevytáhnete. A podobné je to i s námi, využijte proto své ráno k tomu, abyste se nabili. Já v práci hodně mluvím, proto se z každého rána snažím udělat nejtišší část mého dne. Pouštím si hudbu, na kterou mám zrovna náladu, a s nikým nemluvím, dokud nejsem připravená. Vyzkoušejte to taky.

5. Až budete připraveni, vyhraďte si ještě dalších deset minut na kontrolu pošty

Straší vás noční a ranní maily, nechcete je řešit, jakmile se probudíte, ale máte pocit, že do kanceláře to nevydrží? Mně se osvědčila tahle strategie – jakmile dokončím všechny úkony nutné k tomu, abych mohla odejít do práce, sednu si ještě do pracovny, kde mám vyhrazený prostor k tomu, abych si prošla e-maily a všechny účty na sociálních sítích. Chci být v obraze, abych věděla, co se děje, čemu věnovat pozornost a co by mi mohlo být později užitečné. Může mi to totiž pomoci výrazně lépe zkorigovat můj den.


Čtěte taky:

Etiketa naší doby. 27 pravidel, která bychom měli znát

Buďte přesvědčiví. Pomůže vám těchto 13 triků