skip to main content
Jak být lepší

Třináct věcí, na kterých úspěšní lidé neplýtvají svou mentální energií

Velmi úspěšní lidé (bez ohledu na to, co pro koho znamená být „úspěšný“) chápou několik hlavních zásad. Ta nejdůležitější z nich je, že to, co je každý den omezené, není váš čas, ale vaše energie, a proto je třeba s ní pečlivě nakládat.

To je důvod, proč slýcháte příběhy o extrémně úspěšných lidech s divnými návyky, jako třeba jíst stejné jídlo k obědu každý den nebo nosit podobné oblečení. Takoví lidé rozumějí psychologickému konceptu únavy z rozhodování, což je proces, ve kterém se kvalita vašich rozhodovacích schopností po čase zhoršuje.

Čtěte také: Práce a sebepoznání. Proč je důležité přiznat si, kdo doopravdy jsme

Chápejte to takto: ráno je vaše kapacita na 100 procentech. Během dne energii po kouscích ztrácíte. Nechcete jí plýtvat, ale bohužel se tak u většiny lidí stejně děje.

Zejména se tak děje během tzv. mikrorozptýlení nebo při záležitostech, které jsou natolik malé, že by neměly ohrozit vaši výdrž, ale které jsou dostatečně relevantní, aby vás skutečně pozvolna vyčerpaly. Velmi úspěšní lidé neplýtvají svojí mentální energií na věci, na které nemusejí. Zde je několik nejnebezpečnějších viníků:

1. Strach z nejméně možného výsledku

Obavy mají svou evoluční spojitost s inteligencí. Z toho důvodu jsou úspěšní lidé často od přírody úzkostliví, jak vysvětluje Jeremy Coplan, hlavní autor studie Hranice v evoluční neurovědě.

Abyste dobře fungovali, musíte být schopni rozeznat obavy, na které má smysl reagovat, a ty, u kterých jen váš mozek vyhodnocuje největší možné riziko, aby vás připravil na přežití. Jde o překonaný zvířecí mechanismus, který vám ve vašem každodenním životě nijak nepomáhá. Úspěšní lidé neplýtvají svou energií nad obavami z nejméně pravděpodobného.

2. Melodramata ostatních lidí

Asi každý ví, jak snadné je zamotat se do intrik toho, co se děje v životech ostatních lidí. Přesto, obavy nebo obsese z života někoho jiného dokážou být paralyzující. Úspěšní lidé upřednostňují své vlastní blaho a to jen zřídka obsahuje ponoření se do malých melodramat, která stejně nemají šanci nijak vyřešit.

3. Mikrorozptýlení

Kdykoli váš oblíbený autor uveřejní nový tweet, dostanete notifikaci. Den předem si nepřipravujete oblečení ani tašku na následující den, takže do práce to stíháte na poslední chvíli.

Kontrolujete své e-maily a odpovídáte na ně čtyřikrát za první hodinu vašeho dne. Zvednete telefon své matce v 10:15 a ten trvá až do 11 hodin. Bezmyšlenkovitě procházíte zprávy na webu, ne abyste se něco dozvěděli, ale abyste si dali pauzu.

Je snadné sledovat, jak rychle těchto mikrorozptýlení během dne přibývá. Než se nadějete, je poledne, cítíte se vyčerpaně, a přitom za vámi nestojí skoro žádná práce. Velmi úspěšní lidé nevěnují svou mentální energii ničemu, co by nemělo významný vliv na jejich životy z dlouhodobého hlediska. Vyhrazují si specifický čas, aby se soustředili na své nejdůležitější úkoly, a upřednostňují je.

4. Neustálé uvažování, ale žádná akce

Moment, kdy se přemýšlení stává neustálým přemíláním, je, když se úmysl jednat rozplývá v tom, jak zbytečně dokola přehráváte určité scénáře nebo problémy ve své mysli.

Úspěšní lidé jsou obvykle velmi sebevědomí, nebo se o to alespoň snaží. To znamená, že tráví hodně času přezkoumáváním svého chování a svých interakcí a zhodnocují, co mohou zlepšit. Nicméně neplýtvají svou mentální energií pouhým přemýšlením nad tím, co se pokazilo, čímž aktivně nemění to, co změnu potřebuje.

5. Poprvé to správně pochopit

Velmi úspěšní lidé jsou často mistry svého oboru a lídry na svém poli. Jejich práce působí jako inovativní, nevídaná a velmi orientovaná na detail. To, co si možná neuvědomujete, je, že takto to obvykle nezačíná. Lidé, kteří aspirují na to, být úspěšnými, se často děsí toho, vůbec svou práci začít, protože jejich první pokusy se možná nevyrovnají finálnímu produktu někoho jiného.

Velmi úspěšní lidé se neobávají toho, že jejich dílo nebude perfektní, obávají se jen ukázat a začít. Jakmile tento strach zmizí, otevřou se dveře tomu, být kreativnější a produktivnější. Na vylepšování je vždy čas později.

6. Názor na ostatní, se kterými bychom neměnili

Reklama

Úspěšní lidé si jsou velmi dobře vědomi vlivu svých sociálních kruhů na kvalitu svého života. Váží si svých mentorů, partnerů a učitelů. Nicméně nedávají žádnou váhu názorům těch, se kterými by si své místo nevyměnili. Také neřeší to, co si o nich dotyční myslí.

7. Cítit se provinile, že si dopřáváme čas sami pro sebe

Uvědomělí lidé chápou to, že úspěch je čistě holistickou věcí. Nejste schopni vydávat ze sebe to nejlepší, když jste unavení, hladoví nebo zažíváte jiný druh extrémní nerovnováhy ve svém životě. Z toho důvodu často vidíme úspěšné lidi oddané relaxaci a wellness stejně tak jako své práci a produktivitě. Netrápí se myšlenkami, co všechno mohli udělat za tu dobu, co relaxovali.

8. Obhajování svého místa v životě

Často když se zavážete k nějaké atypické práci, vyvolává to otázky a mínění těch, kteří buď nevěří ve vaši misi, nebo jsou skeptičtí k jejímu úspěchu v budoucnu. Ovšem neustálý pocit potřeby vysvětlovat nebo obhajovat vaše místo v životě je únavný, ale také zbytečný. Nikdy si nezískáte souhlas od těch, kdo ho nechtějí dát, a úspěšní lidé to moc dobře vědí.

9. Nesmyslné znepokojování se a nekontrolovatelné myšlenkové pochody

Jeden z nejhorších způsobů, jak se lidé okrádají o vlastní energii, je vlastní znepokojování. Znepokojení je vlastně příprava na nejhorší možný výsledek.

Nicméně znepokojování nejenže vás nepřipraví na těžké životní momenty, ale dokonce kvůli němu máte sklony vytvářet své obavy. Kdybyste si teď sepsali seznam všeho, čeho jste se ve svém životě obávali, zjistili byste, že 99,9 procenta položek seznamu bylo neopodstatněných a nevyplnily se.

Pokud byste si napsali seznam všeho, čeho jste se v životě nebáli, zjistili byste, že znepokojení vlastně nezměnilo výsledek ničeho, jen na moment zablokovalo vaši energii. Znepokojení pouze dělá věci těžšími, překroucenými a méně příjemnými. Znepokojení není produktivní a úspěšní lidé trénují to, aby se dokázali zaměřit na cokoli jiného.

10. Cynismus ostatních

Pokud přistupujete k někomu s velkým nápadem nebo se svěříte, že se snažíte vybudovat něco, co ostatní zkusili před vámi, pravděpodobně uslyšíte odpověď v kontextu jejich zkušeností. To se děje pořád: ti, kdo se v životě nedokázali dostat tam, kam chtěli, jsou unavení, cyničtí, a to i k ostatním, kteří mají stejný cíl.

Úspěšní lidé chápou tuto odpověď jako způsob projekce. Zkušenosti ostatních lidí nepotvrzují, že by něco bylo méně možné nebo méně pravděpodobné. Úspěšní lidé nechodí okolo a nemyslí si, že se jim něco nemůže povést jen proto, že se to nepovedlo jiným.

11. Snaha zalíbit se všem

Další pozoruhodný rys úspěšných lidí je, že se nesnaží zalíbit všem lidem. Netrápí je fakt, že je ostatní nebudou mít rádi, protože chápou, že někomu se prostě líbit nebudou bez ohledu na to, co v životě dokážou.

12. Příliš mnoho pozitivního myšlení

Je zřejmé, že nikdo nedosáhne velkého úspěchu bez překonání svých vzorců negativního myšlení. Co je méně zřejmé, je, že úspěšní lidé nemají ani nadbytek pozitivního myšlení, protože by často mohlo být subjektivní, zkreslené, a časem dokonce rozptylující.

A co hůř, příliš mnoho pozitivního myšlení je připravuje na selhání nebo znepokojení. Místo toho jsou velmi úspěšní lidé mistry neutrálního myšlení, díky kterému vidí věci bez filtru, tedy ani lepší, ani horší, než ve skutečnosti jsou.

13. Vše, co nemá dlouhodobou hodnotu

Velmi úspěšní lidé chápou, že vzkvétá hlavně to, do čeho vkládají svou energii. Když chtějí, aby jejich obavy posílily, zaměří se na ně. Když chtějí, aby rostl jejich úspěch, zaměří se na něj.

Také jsou velmi zaměření na dlouhodobost. Tito lidé jsou individualisté, a zejména volnomyšlenkáři. Nenechají si do svého života diktovat nic, čím by byl zbytek světa zaplavený.