Prodloužený víkend je tu. Podle Michaela Kerra, autora knihy „The Humor Advantage“, si velmi úspěšní lidé uvědomují, jak je prodloužený víkend prospěšný k nabrání nových sil. Nezapomeňte si jej ale naplánovat dopředu, nebo o něm alespoň přemýšlet.

Ke Kerrovi se přidává další spisovatelka Lynn Taylor, která dodává, že úspěšní lidé před třídenním víkendem pracují obzvlášť tvrdě, aby si volný čas více užili. Navíc si prodloužený víkend naplánují tak, aby byli schopni vyřešit akutní problém v práci, ale jinak se během něj prací nezabývat.

Právě plánování prodlouženého víkendu je podle Taylor velmi podstatné, protože tak nepromrháte vzácnou příležitost, kdy jste pryč z kanceláře. „Tyto prodloužené víkendy se liší od klasických víkendů, protože máte víc času relaxovat, potkat přátele nebo se i posunout dál v projektu. Čas je neobnovitelný zdroj a toto krátké volno vám pomůže dosáhnout spokojenosti z krátkodobého i dlouhodobého hlediska.“

Nevíte, jak dostat nejvíce z následujících 72 hodin? Server Businessinsider přišel s několika nápady a tady je 14 tipů, co úspěšní lidé dělají před a během prodlouženého víkendu:

Plánujte dopředu
„Úspěšní lidé plánují své volno a aktivity během volna dopředu, nedostanou se tak do pokušení pracovat,“ vysvětluje Kerr. Udělejte si přibližný časový rozvrh, naplánujte si čas s dětmi nebo přáteli. K tomu se přidává také Taylor: „Buďte strategičtí a udělejte si takový plán, který je aktivní, ale na druhou stranu vám umožní vyřešit akutní problém, který může v práci vyvstat.“

Čtěte také: Vstávejte brzo a neuklízejte. 9 věcí, které úspěšní lidé dělají o víkendu

Připravte se v práci
Připravte se na prodloužený víkend už v práci, lépe se uvolníte a užijete si volno. Kerr tak radí, abyste se rozloučili s kolegy, uklidili kancelář, dokončili naléhavé úkoly a vytvořili si plán na další týden, kdy se vrátíte do kanceláře.

Neberte telefony a neodpovídejte na e-maily
Nastavte oznámení na vašem e-mailu, že jste mimo kancelář s datem, kdy budete zase na příjmu. Je důležité, abyste udělali všem jasno v tom, že si každý potřebuje od práce udělat kompletní přestávku a že všechno může počkat. „Toto zdůrazněte také vašim zaměstnancům. I když si to uvědomují, často to potřebují slyšet od svého šéfa, aby se o prodlouženém víkendu opravdu uvolnili,“ vysvětluje Kerr.

Nic nedělejte
Ano, do svého víkendového plánu také zahrňte nicnedělání. „Pracovní týden je o termínech a schůzkách a úspěšní lidé by si měli užít dny, kdy jsou zcela neangažovaní a nemusí nic plánovat,“ říká Taylor.

Užijte si čas s rodinou a přáteli
Během týdne je často velmi těžké se věnovat těm, na kterých vám záleží nejvíc. Vynahraďte jim to během prodlouženého víkendu.

Dělejte dobrovolné práce
Mnoho úspěšných lidí se věnuje ve svém volném čase dobročinné práci, zkuste to tak i vy, třeba vás charitativní práce obohatí.

Zůstaňte doma a plánujte jen krátké výlety
Možností je strávit prodloužený víkend doma, na své vlastní zahradě. „Totálně vypnete, protože nebudete mít žádný přidaný stres způsobený plánováním cesty a nebudete riskovat to, že se do práce vrátíte vyčerpaní ještě více než před třídenním volnem,“ vysvětluje Kerr.

Užívejte si outdoorové aktivity a přírodu
Volný víkend je skvělou příležitostí jak se dostat ze zavřené kanceláře a nadýchat se čerstvého vzduchu. „Nezáleží na tom, jestli je leden nebo červenec, outdoor si užijete za každých podmínek,“ říká Taylor.

Čtěte také: Co s prodlouženým víkendem? 11 nejlepších výletů po železnici nejen pro šotouše

Cvičte
Úspěšní lidé ví, jak je důležité cvičit fyzické i mentální zdraví. O prodlouženém víkendu tak neleňte a cvičte.

Dělejte, co vás baví
„Věnujte se vašemu koníčku, ať už jde o nakupování, golf, přátele, čtení, malování nebo cokoliv jiného,“ říká Taylor. Dělejte to, co vás dělá šťastnými a na co nemáte během pracovního týdne nebo klasického víkendu čas.

Nemyslete na práci
Soustřeďte se na to, co je teď a užívejte si to. Nemyslete na nadcházející prezentaci nebo na termín, který jste minulý týden nedodrželi.

Dobijte si baterky
Všichni čas od času potřebujeme vypnout a dobít baterky. O prodlouženém víkendu tak opravdu odpočívejte a pořádně se vyspěte, dožeňte deficit z pracovního týdne.

Pracujte, když mají ostatní volno
Úspěšní lidé si často dělají prodloužený víkend během pracovního týdne a pracují naopak o víkendu. „Budete mít na práci větší klid a často jí také víc uděláte,“ říká Kerr.

Myslete dopředu
„Hodně úspěšných lidí poslední noc prodlouženého víkendu přemýšlí o nadcházejícím týdnu a cílech, které chtějí dosáhnout,“ říká Taylor. Zkuste to také, hlavně ale nestresujete!