Google je všude a používá ho denně asi každý. Přesto je neuvěřitelné množství věcí, které Google dělá, ale málokdo o nich ví. Vybrali jsme jen malou část pomůcek, služeb a praktických věcí, které vám denně mohou usnadnit život nebo vás pobavit a o kterých pravděpodobně nemáte ponětí, že existují, nebo jste jen byli líní je použít. Tady je 18 těch nejlepších:

Praktické poznámky – Keep

 • K čemu to je: Na rychlé poznámky, seznamy úkolů, připomínky
 • Pro koho to je: Pro každého

Zapište si nápady, nafoťte si je nebo si rovnou nahrajte video nebo audio. Samozřejmě je můžete sdílet. S kým chcete. Nahrajte si hlasovou poznámku, ať jste kdekoli, a nechte si ji automaticky přepsat. Vyfoťte si plakát, účtenku nebo dokument a později je snadno najděte ve vyhledávání. Díky barevnému označení poznámek nemusíte ztrácet čas s jejich uspořádáním. Když uložené informace potřebujete najít, stačí použít běžné vyhledávání. Můžete si nastavit připomínky. A pokud máte Android tablet nebo mobil, vše se vám automaticky synchronizuje.

Google keep


Využívejte všechny svoje e-maily

 • K čemu to je: Odfiltrujete spam, lépe roztřídíte zprávy
 • Pro koho to je: Pro každého, kdo má Gmail

Když jste si zřídili e-mail třeba ve tvaru Jan.Novak@gmail.com, ve skutečnosti jich máte mnohem víc. Google automaticky zřizuje další adresy, které můžete použít. Jsou to:

jan.novak@googlemail.com
jannovak@gmail.com
jan.novak+tadymuzebytcokoli@gmail.com

Ať napíšete na kteroukoli z adres, dorazí vám pošta do vaší schránky. Díky tomu se můžete zbavit spamu a zároveň nepřijít o důležité zprávy. Občas se potřebujete zaregistrovat k používání nějaké služby nebo třeba při nákupu v e-shopu. Nepoužívejte svou pravou adresu, ale využijte raději jednu z alternativ. Až vám začne chodit spam, budete mimochodem vědět, kdo vám lhal a e-mailovou adresu prodal spammerům. Vy si pak můžete vytvořit vlastní filtry a posílat spamy rovnou do koše nebo si je alespoň třídit do podsložek.


Když si rozmyslíte odeslání e-mailu

Už jste v Gmailu stiskli tlačítko Odeslat, ale vzápětí si odeslání rozmysleli? Nebo jste třeba jen na něco ve zprávě zapomněli? V Nastavení Gmailu si v záložce Laboratoř zapněte funkci Vrátit zpět odeslání. Po „odeslání“ zprávy budete mít vždy ještě několik sekund na to, abyste skutečné odeslání zvrátili.


Vypněte si otravné maily

 • K čemu to je: Vypnete si konverzaci, kterou nechcete sledovat
 • Kdo to využije: Všichni, kdo používají Gmail nebo Google apps

Určitě to všichni znáte. Dostali jste se do hromadné korespondence mnoha lidí, kteří postupně řeší čím dál větší nesmysly nebo nepodstatné věci, které ale přeposílají všem. Pokud používáte Gmail, tak máte jednoduchý nástroj, jak takovou korespondenci přestat sledovat. Otevřete si konkrétní zprávu, klikněte na Další a vyberete si Ignorovat/Mute. A máte klid.

Google---ignor


Po kapsách nosíte skener

 • K čemu to je: Naskenujete kvalitně dokumenty. I když nejste v kanceláři
 • Pro koho to je: Pro každého, kdo potřebuje něco skenovat

Aplikace Disk Google (Google Drive) na Androidu nabízí jednu velmi užitečnou, avšak málo známou funkci. Po kliknutí na tlačítko Nový dokument vyberte jako typ dokumentu Skenovat. Fotoaparátem telefonu nebo tabletu vyfotíte papír, který chcete naskenovat, a chytré algoritmy Googlu ho upraví tak, aby bylo co nejméně poznat, že jste ho pořídili telefonem namísto velkého stolního skeneru. Výsledky vypadají překvapivě dobře a můžete si je uložit na Disk Google jako PDF.


GoogleYouTube Trends

 • K čemu to je: Zjistíte, co lidi právě teď zajímá a jaká videa si pouštějí
 • Pro koho to je: Pro závisláky na videu, marketing, média, agentury a sociology

Google Trends ukazují nejvyhledávanější témata dne, nejsledovanější videa, trendy. Vše nejen v České republice, ale skoro v jakékoli zemi. Jako bonus si můžete prozkoumat, jak se vyvíjel počet vyhledávání v čase.

Potřebujete vědět, co sledují muži mezi 18–24 lety? Nebo Francouzky starší 65 let? Tady se to dozvíte. Vybíráte podle zemí, věku a pohlaví. Navíc si můžete porovnávat různé lidi v různých zemích.

Ještě lepší je se podívat na vizualizaci téhož na mapě.

google trends


Kam se vyvíjí hudba – Music Timeline

 • K čemu to je: Ideální hračka k prokrastinaci
 • Pro koho to je: Pro každého

Nejlepší encyklopedie hudby. Probíráte se jednotlivými žánry, ukazují se vám nejzásadnější alba, skupiny. Hračka na několik hodin.

Google music


Stavte si z lega – Build with Chrome

 • K čemu to je: Další ideální hračka k prokrastinaci
 • Pro koho to je: Pro hračičky, milovníky lega a ty, co se nudí

Jak se to používá: Máte po ruce nekonečné množství všech kostiček a tvarů, takže si z nich postavte svou oblíbenou stavbu v prohlížeči. Možná si nejdřív projděte stavařskou akademii a pak vybudujte celý svět. A hlavně se podívejte na to, co postavili ostatní, třeba na Eiffelovku.

Google lego


Naplánujte si svatbu – Plan Your Wedding with Google

 • K čemu to je: Zjednoduší vám to několik kroků na cestě k úspěšné svatbě
 • Pro koho to je: Pro geeky, co rádi plánují

Chystáte svatbu? Google vám může zjednodušit několik věcí při plánování jako posílání pozvánek, vytvoření stránky, fotoalba apod. Vlastně jen zkombinuje pár služeb, ale vše je na jednom místě. A hodně štěstí.


Dokonalý přehled umění – Google Art Project

 • K čemu to je? Najdete tu snad všechny obrazy, graffiti, sochy, muzea
 • Pro koho to je? Pro milovníky umění

Tento projekt se dá využívat a prozkoumat mnoha způsoby. Třeba si najdete svého oblíbeného malíře nebo styl a prohledáte ho po celém světě. Nejzajímavější je takto sledovat graffiti, kterých je v projektu již více než 10 tisíc. A nezapomeňte si prohlédnout největší světová muzea nebo netradiční sbírky.

Google art


Jak napsat a vyslovit velká čísla v angličtině

 • K čemu to je: Naučíte se anglické číslovky, ušetříte čas
 • Pro koho to je: Pro všechny, kdo píší anglický text nebo se učí anglicky

Štve vás, že neumíte správně napsat dlouhá čísla? Napište je do vyhledávače a za ně „=english“.


Přeložte si nepřeložitelné

 • K čemu to je: Přeloží vám jakýkoli znak, kterému nerozumíte
 • Pro koho to je: Pro všechny zvědavé

Google Translate zná asi každý, tohle je jen jeho doplněk, který využijete v případě, že překládáte z hodně exotického jazyka. Třeba marátštiny. Pak využijete nabídku nakreslit znak. Google vám nabídne jeho překlad.

Google---trans


Co to hraje? – Sound Search for Google Play

 • K čemu to je: Zjistíte si, co je to za hudbu, co právě slyšíte
 • Pro koho to je: Pro všechny, kdo někdy poslouchají hudbu

Princip je stejný jako u aplikace Shazam. Slyšíte hudbu, kliknete (nebo tapnete) a za chvíli se dozvíte interpreta i co to je za skladbu. Funguje nejen na mobilu, ale i na desktopu.


3D modely – Sketchup

 • K čemu to je: Můžete si vymodelovat cokoli ve 3D
 • Pro koho to je: Pro všechny tvořivé

Asi to není aplikace pro každého, ale když potřebujete vytvořit model jakéhokoli objektu, použijte tento nástroj. Jeho ovládání je řádově jednodušší než u velkých a většinou drahých konkurentů. Inspiraci lze najít v galerii. Objekty lze použít pro Google Earth. Tuto službu Google v roce 2012 prodal Trimble Navigation.


Otestujte si web a zlepšete ho

 • K čemu to je? Dozvíte se, jak technicky zlepšit své stránky
 • Pro koho to je: Pro každého, kdo má web

Na mobilu si web prohlíží už skoro polovina všech návštěvníků. Jak je na tom váš web, vyhovuje, nebo ne? Vyzkoušejte si několik nástrojů, které analyzují váš web.

Jak se zobrazuje na mobilních zařízeních?
Jak je rychlý?
Jak je použitelný a velký?

Google mobile friendly test


Atari Breakout

 • K čemu to je? Potřebujete zabít pár minut
 • Jak se to používá? Jestli máte rádi retro hry, jděte na Google a dejte vyhledat „Atari Breakout“. Přepněte si na Obrázky/Images a máte na několik minut o zábavu postaráno. Přímo si to můžete zkusit tady.

google-atari


Display Benchmarks

 • K čemu to je? Chcete se dozvědět, jak úspěšné jsou bannerové kampaně
 • Pro koho to je: Mediální agentury, marketing, inzerenti

Plánujete kampaň v zahraničí? Chcete vědět, jak úspěšné jsou reklamní kampaně na internetu v porovnání s ostatními firmami ve vašem oboru? Nebo jak úspěšné jsou různé reklamní formáty a velikosti v porovnání s ostatními? Tento nástroj vám umožní vytáhnout aktuální data, která vám pomohou lépe plánovat a měřit úspěšnost svých kampaní.


Profesionální Earth zdarma

K čemu to je: Z mapových podkladů Google vytěžíte maximum
Pro koho to je: Nejen pro nadšené kartografy

Google nedávno uvolnil vylepšenou verzi desktopové aplikace Google Earth – Google Earth Pro – úplně zdarma. Oproti základnímu Earth umí například počítat rozlohu vyznačené oblasti, měřit vzdálenosti i v rámci trojrozměrných modelů nebo exportovat mapy jako obrázky ve vysokém rozlišení.

Máte jiný oblíbený nástroj? Napište mi o něm na stepan.horn@forbes.cz. Budeme doplňovat další služby.