Od smrti Diany, princezny z Walesu, nazývané spíše princezna Diana nebo jednoduše Lady Di, uplyne ve čtvrtek rovných 20 let. Okouzlení z jejího života a následné rozčarování z její tragické smrti ale nikdy pořádně nevyprchalo.

Neustále nové teorie a spekulace, knihy, nahrávky, dopisy, dosud nevydané fotografie nebo video – to vše se dál objevuje. A zejména tehdy, pokud se blíží další výročí jejího úmrtí.

Čtěte také: Tajemná místa světa, na která se pravděpodobně nikdy nepodíváte

Je to i kvůli tomu, že kolem událostí, které 31. srpna 1997 šokovaly celý svět, existuje stále mnoho šedých míst  To když princezna Diana v Paříži prchala se svým přítelem Dodim Al-Fayedem před paparazzi a nakonec jejich vůz havaroval. A s kulatým výročím této smutné události se mimo mnoha piet na její počest objevila i další „nová odhalení“.

[gss ids=“48485,48482,48483,48486,48487,48484″]

Mezi nimi vyčnívá kniha od tří respektovaných francouzských novinářů – Pascala Rostaina, Bruna Mourona a Jeana-Michela Caradec’h –, kteří znovu otevřeli dokumenty o událostech, jež předcházely havárii limuzíny Mercedes S-280 v pařížském tunelu Alma.

Snažili se tím najít odpovědi na možná už otravnou otázkou: Kdo zabil Lady Di? Tak ostatně zní i název knihy (Qui a tué Lady Di?), kterou na trh poslalo francouzské vydavatelství Grasset. Existuje ale i nové dokumentární video s názvem „Smrt Diany: Neuvěřitelná odhalení“, jehož předlohou se stala právě tato kniha.

Práce novinářů se soustředila zejména na jednu z nejrozšířenějších spekulací, kterou nejvíce živí egyptský miliardář Mohamed Al-Fayed, jenž zarputile věří, že celá událost byla zinscenovaná britskou tajnou službou, aby se zabránilo sňatku princezny Diany s jeho synem, který při nehodětaké zahynul.

Během let zpochybňoval výsledky vyšetřování v Paříži i v Londýně, která dospěla k závěru, že nehoda se stala kvůli vysoké rychlosti opilého řidiče Henriho Paula, jenž při nehodě též zahynul.

Trosky limuzíny Mercedes S-L80, ve které zahynula Lady Di se svým milencem Dodim Al-Fayedem a řidičem.

Autoři knihy narazili na několik neobjasněných záležitostí a svědků, kteří na tragédii vrhli nové světlo a pomohli objasnit přetrvávající pochyby o tom, co přesně se vlastně stalo. Jedna z nejasností se vztahovala k bílému Fiatu Uno, který byl v tunelu spatřen svědky, ale nikdy se jej nepodařilo oficiálně identifikovat.

Úlomky z tohoto vozu a stopy bílé barvy na Dianině mercedesu okamžitě zburcovaly vyšetřovatele k hledání vlastníků všech bílých vozů tohoto modelu, kterých se jen v departmentu Ile-de-France tehdy nacházelo přes pět tisíc.

A objevili Francouze vietnamského původu, který fušersky přebarvil auto na červeno.

Podle nové knihy mercedes vletěl do tunelu Alma rychlostí kolem 150 kilometrů za hodinu a tehdy řidič zahlédl bílý fiat, který jel velmi pomalu. Šlápl na brzdy, strhl vůz do strany, přičemž přišel o jedno boční zpětné zrcátko, poté se snažil limuzínu srovnat, ale ztratil nad ní kontrolu.

Vystrašený řidič fiatu si uvědomil, že se ocitl na špatném místě ve špatný čas, a navíc obklopený paparazzi, kteří pronásledovali milenecký pár. Rozhodl se, že ujede a že se na něj zapomene.

Dodi Al-Fayed a Lady Di.

Kniha ale obsahuje odhalení, které ve Francii a v Británii přitahuje daleko více pozornosti. Jde o obvinění, že vůz byl v podstatě řítící se katastrofou na čtyřech kolech. Podle nové knihy byla limuzína doslova smrtelnou pastí, jelikož již byla odepsána kvůli předchozí nehodě.

Nakonec ale byla opravena a vrácena zpět na silnice, aby po Paříži rozvážela VIP hosty hotelu Ritz. Tato skupina hotelů je majetkem rodiny Al-Fayedových a Dodi s Dianou zde osudnou noc měli svou poslední večeři.

Čtěte také: Mrtví vydělávají i po smrti. Nejvíc Jackson, tři miliardy korun za rok

Kniha také sleduje „první život“ tohoto vozu: byl koupen nový a ukraden dva roky před smrtí princezny prchajícím vězněm, který s ním ujížděl terénem na venkově nedaleko Paříže. Nakonec byl nalezen zničený na poli nedaleko letiště Roissy. Auto bylo totálně zdemolované, jelikož divoká jízda skončila několikerým přetočením přes střechu.

Opravenou limuzínu koupila od dealera Mercedesu firma Etoile Limousine. Brzy se ukázalo, že má problém se stabilitou. Její první řidič si stěžoval, že řízení vozu bylo nepředvídatelné už v rychlostech nad 60 kilometrů za hodinu.

Značka si několikrát vzala tento vůz zpět k opravě, ale problémy i tak přetrvávaly. A několik týdnů před tragickou nehodou byl znovu ukraden, opět nalezen a poté garážován kvůli dalším opravám. To vše novinářům potvrdil původní majitel Eric Bousquet.

Synové prince Charlese a Lady Di William a Henry na pohřbu své matky před 20 lety.

Řidič Paul pak nebyl dostatečně kvalifikovaný k řízení limuzíny, která vyžaduje speciální povolení. Navíc byl opilý a pod antidepresivy.

„Nenabízíme novou teorii nebo hypotézu,“ uvedla Orphelie Meunier z francouzské televize M6, která natočila dokument. „Přinášíme ověřená fakta. Diana v tomto voze nebyla v bezpečí.“

Nová odhalení nedávají příliš prostoru ke konspiračním teoriím, spíše potvrzují dřívější závěry: smrt princezny Diany způsobila tragická dopravní nehoda.