Taky často přemýšlíte nad tím, co v životě před třicítkou nepropásnout? Pokud jste typický zástupce své generace, který dře do úmoru, aby vybudoval kariéru, a přitom trpí depresemi, že mu život utíká mezi prsty, zkuste níže popsaných 20 tipů (nebo aspoň pár z nich).

Stojí za nimi Suzanne Moore, anglická novinářka píšící pro britský The Guardian. Ta se za svůj poměrně divoký život nikdy s ničím moc nepárala, stihla procestovat skoro všechny kontinenty, vystřídat slušnou řádku profesí a přispívat nejrůznějším médiím. Její sžíravé komentáře už posbíraly několik novinářských ocenění, takže na nich asi něco bude…

1. Chovejte se jako nepřemožitelní
Už nejste teenager, ale ještě ani dospělý. Mladí se na vás dívají jako na starocha, staří jako na cucáka. Vykašlete se na ně a užívejte si téhle volnosti, dokud ji máte.

2. Choďte do klubů, tancujte, mějte sex s nevhodnými lidmi
Když čtu, že millennials jsou ve všech ohledech zdrženlivější a opatrnější než generace před nimi, může mě ranit mrtvice. Kdy jindy byste měli bláznit, když ne teď? Zamilujte se desetkrát za den, nebo aspoň mějte každý den sex. Nespoléhejte se, že za vás všechno vyřeší internet. Když jsem byla mladá, bylo těžší všechny tyhle věci realizovat, ale zvládli jsme to i bez smartphonů, takže se přestaňte vymlouvat.

Čtěte také: Proč byste měli utrácet peníze za zážitky, a ne za věci

3. Odložte dospěláctví na potom
Už máte jasno v tom, co chcete v životě dokázat? Fakt? To jste dobří. Mně je asi 107 a pořád to nevím. Jasně, chápu, že na vaši generaci se teď vyvíjí mnohem větší ekonomický tlak. No a co? Tím spíš byste těm blbostem s kariérou neměli podlehnout. Zajímavý život si nevysedíte u stolu, ale tak, že ho budete žít. Říkejte víc ano než ne a všechno k vám časem přijde samo.

4. Procestujte svět
Když jsem přečetla Sto roků samoty, sebrala jsem se a odjela do Severní Ameriky. Nejdřív jsem se bála žít v New Yorku, tak jsem začala v Miami. Potom jsem se přestěhovala do New Orleans a pracovala pro Mardi Gras. Taky jsem chodila s týpkem z gangu, byla v jižní Itálii a strávila několik měsíců v Indii, kde jsem zažila nejdelší románek svého života. Přitom jsem dělala všechny možné práce, které si dokážete představit, abych tyhle výlety zaplatila. Často to bylo těžké, nebezpečné a bylo mi do breku, ale zocelilo mě to. Všechno se dá zvládnout.

5. Riskujte
Jasně, když začnete zkoušet všechny zde zmíněné věci, může se vždycky stát, že se zmrzačíte, někde vás přepadnou, okradou nebo se předávkujete drogami a zemřete. Ale nejsem vaše máma, tak vám radím přesto to zkusit. Vypěstování si instinktu pro nebezpečí a toho, co se ještě vyplatí a co už ne, se vám jednou bude hodit. Jestli nehodláte začít aspoň trochu riskovat, můžete si rovnou pořídit zahrádku, hnusnou knihovnu do obýváku a srandovní pyžamo.

6. Angažujte se
Pro mě osobně byly osmdesátky léta vzdoru. Vláda Margaret Thatcher, hnutí Greenham Common, stávky horníků… Dneska se můžete zapojit, do jakékoliv iniciativy chcete. Svět se řítí do horoucích pekel a nebude to o nic lepší, jestli s tím vaše generace nezačne konečně něco dělat.

7. Vzdělávejte se
A tím nemyslím, zapište se na jakoukoliv výšku, abyste mohli hnít na privátě. Školu jsem nechala v šestnácti a na univerzitu se vrátila ve čtyřiadvaceti. Nebylo to jednoduché, ale vzdělávat se můžete vždycky i sami. Hodně čtěte, choďte na besedy, na výstavy, naučte se něco konkrétního, něco, co vás bude bavit. Pokud jen většinu času strávíte online, síla slov a myšlenek pro vás úplně ztratí své kouzlo.

8. Přestaňte hledat lásku na celý život
Nic takového neexistuje. V každé fázi života pro nás někde existuje „ten pravý nebo pravá“, podle toho, jak na tom zrovna jsme, ale většinou je láska založená prostě na pravděpodobnosti (seděl/a vedle mě a nebyl/a úplně pitomý/á). Honění se za ideálním vztahem je strašná ztráta času.

9. Choďte mezi lidi
Každý večer, pořád, protože nikdy nevíte, co vám to dá. To je krása mládí, tak si ji užijte.

10. Spěte
Až budete staří, už se nikdy tak dobře nevyspíte.

11. Přestaňte se srovnávat se svými vrstevníky, kteří dělají všechno skvěle
Podívejte se občas taky na ty , kteří nedělají v podstatě nic dobře. Máte to? S největší pravděpodobností budete asi někde uprostřed. Takže jestli máte záchvaty paniky nebo deprese, že všichni kolem jsou lepší než vy, neblázněte. Má je každý. Pro začátek si o tom zkuste s někým popovídat, třeba po telefonu, to úplně stačí. Je přirozené cítit se občas mizerně, ale není dobré dusit to v sobě.

12. Všechny pracovní pohovory jsou příšerné
A podobné je to s většinou prací, které můžete dostat, když jste dvacátník, co nastupuje do prvního zaměstnání. Není lehké se hned po škole uživit. Výplaty jsou malé a nájmy strašlivé. Vím, o čem mluvím. Já jsem šla nejdřív bydlet do squatu a pak do družstevního bytu. Stejně ale věřím, že vaše generace se jednou vrátí do center měst a zachrání je.

Čtěte také: 9 ukazatelů, které prozradí, že jste úspěšní, a ani o tom nevíte

13. Přestaňte uvažovat v pětiletkách
Nebo o podobných životních milnících. Vykašlete se na to, čeho „máte“, nebo dokonce „musíte“ dosáhnout. Vaši kamarádi už mají tituly, zaměstnání, stýkají se s úspěšnými lidmi, a vy pořád nic. No a co? Vyhledávejte společnost takových lidí, se kterými se budete cítit dobře. Možná bude trvat trochu déle, než je najdete, ale poznáte je hned. Za odměnu vás nebudou soudit ani vás nikam tlačit.

14. Pochopte, že je úplně v pořádku nemít rád/a to, co mají rádi všichni ostatní
Běžte svou vlastní cestou.

15. Pořiďte si dítě
Já jsem to udělala, proč ne? Jestli si říkáte, že na tohle určitě ještě nejste připravení, prozradím vám tajemství. Na dítě není nikdy nikdo připravený. Když si uděláte hezké, přenosné dítě, můžete ho brát všude s sebou a žít normálně.

16. Prožijte aspoň jeden srdcervoucí milostný vztah
Dlouho se z něj budete dostávat, ale naučí vás tři věci – že se můžete totálně splést, že to přežijete a že odejít jde vždycky.

17. Dělejte věci, kterým nikdo starší nebude rozumět
Je to super, fakt. Jenom doufám, že vás to nezabije.

18. Nezačínejte s „párovým životem“ jenom proto, že vaši kamarádi už začali
Cítíte se méněcenní, že vy a váš protějšek nechodíte na akce a setkání s ostatními páry z vašeho okolí? Kolik vám je? 45? To chcete diskutovat o převodu nemovitostí? I já ve svém věku bych radši šla na pořádnou party někam do klubu.

19. Neděste se třicítky
Vím, jde to těžko, když vás všichni kolem bombardují pitomými otázkami typu: „A co svatba?“ nebo „Už plánuješ děti?“ Jestli se bojíte tikání svých biologických hodin, spláchněte je do záchodu.

20. Nezapomeňte, že vaši rodiče byli taky kdysi dvacátníci
Teda, tajně si myslíme, že pořád jsme. Ale to je náš problém, ne váš, takže je na vás, abyste nám ukázali, jak se teď žije. Tak na co čekáte?