skip to main content
Breaking News

Investoři z Pale Fire Capital koupili menšinový podíl v americkém slevovém portálu Groupon

Téměř šest procent akcií amerického slevového portálu Groupon nakoupili investoři Jan Barta a Dušan Šenkypl ze skupiny Pale Fire Capital. S odkazem na regulatorní zprávu americké Komise pro cenné papíry o tom dnes informoval server Seznam Zprávy.

Groupon jako první přišel s obchodním modelem hromadných slev, který na tuzemském trhu proslavil portál Slevomat. Jeho byznys se však dlouhodobě veze na sestupné trajektorii. Hodnota akcií společnosti tak v posledních letech klesla ze svého maxima v roce 2011, kdy se jedna akcie prodávala zhruba za 500 dolarů, na současných 27,6 dolaru.

Čeští investoři věří, že se jim podaří tento trend zvrátit – podobně, jako se to povedlo v případě portálu Aukro. Barta a Šenkypl v Groupon momentálně vlastní 5,58 procenta v hodnotě 45,6 milionu dolarů (zhruba jedné miliardy korun). Do společnosti však investovali s finanční pákou, takže vlastní prostředky vložené jsou řádově nižší, než je současná hodnota jejich podílu, upozorňují Seznam Zprávy.

Reklama

Skupina dnes zároveň oznámila, že její tým posílí další zvučné jméno, kterým je zkušený manažer Jiří Pontr (bývalý CFO Alza.cz). Ten bude v Pale Fire Capital nově zastávat pozici finančního ředitele. Jeho hlavním úkolem tak bude řízení financí skupiny, podpora finančního řízení v jednotlivých firmách v portfoliu a hledání nových investičních příležitostí.

„Finanční rozvoj portfolia, důraz na dlouhodobý růst a podpora finančního řízení jsou pro nás klíčové. Rozhodli jsme se svěřit vedení těchto aktivit Jiřímu Ponrtovi, neboť nás přesvědčil svými mnohaletými pracovními zkušenostmi, expertizou i profesními kvalitami a vedle toho nám sedí i jeho osobnost sportovce se smyslem pro fair-play,“ uvedl Dušan Šenkypl.  

Do portfolia investiční skupiny, která byla založena v roce 2015, patří například Aukro, FAVI, ROUVY, Munipolis, Semantic Visions, Zuri, DaVinci Travel system, SCUK, DayTrip, AG Data nebo TeamIT. Skupina během října vydala pětileté dluhopisy v objemu 750 milionů korun.