Jaká města mají nejlepší reputaci? Co to vlastně znamená a proč na tom záleží? Bostonská globální konzultační společnost Reputation Institute (RI) právě zveřejnila svůj každoroční seznam 100 měst s nejlepší pověstí. Hodnotila je ve třech obecných kategoriích: pokročilost ekonomiky, přitažlivost prostředí a efektivita místní správy.

Podle Fernanda Prada z RI tento seznam ukazuje, kam se chtějí lidé a byznysy podívat, kde chtějí podnikat a kam investovat.

Letošnímu žebříčku kralují dvě australská města: Sydney a Melbourne. Následuje Stockholm, Vídeň, Vancouver a Barcelona.  Na spodku jsou naopak: kolumbijská Bogotá, hlavní město Keni Nairobi, Moskva, Teherán a Bagdád. Praha je na 13. místě.

Reputation Institute vybral do svého hodnocení 100 měst, které považuje za nejznámější mezi kosmopolitními podnikateli a cestovateli, včetně turistů. A záměrně vynechal některá hustě zabydlená sídla jako Lagos a Kanton ve prospěch menších evropských měst jako Kodaň nebo Oslo.

Výzkumníci shromáždili data z internetového hlasování, kterého se zúčastnilo 19 tisíc obyvatel zemí G8. Průzkum probíhal v prvním čtvrtletí letošního roku. Asi dvě až tři stovky lidí odpověděly na otázky ohledně všech 100 měst.

Tři široké kategorie: ekonomika, prostředí a místní správa, se dále členily na 13 okruhů. Dva nejdůležitější faktory podle Prada přitom byly následující: jestli je město považováno za krásné a jestli má pověst bezpečného místa pro obyvatele i návštěvníky.

Co se ekonomiky týče, RI se ptalo lidí, jestli si myslí, zda to které město přichází se širokou škálou jedinečných produktů a služeb, jestli je sídlem předních společností, jestli je technologicky pokročilé, finančně stálé, má potenciál růst a jestli je obecně příjemným prostředím pro podnikání.

Část průzkumu, která se zajímala o prostředí, se ptala mimo krásy i na zkušenosti s jídlem, sportem, architekturou a zábavou a zda zde bydlí známé osobnosti jako umělci, vědci, investoři a sportovci.

Ve správní kategorii se dotazník zajímal o bezpečnost, struktury politických a legálních institucí, o to, jestli město následovalo „progresivní sociální, ekonomické a environmentální opatření“, jestli zde funguje dopravní a komunikační infrastruktura a jestli město vedou „obecně respektovaní představitelé.“

A proč jsou na vrcholu Sydney a Melbourne? Prado říká, že většina odpovídajících v Austrálii nebyla, avšak má z Austrálie kladný dojem bezpečné, čisté a moderní země. Vybavili si hezké pohlednice s Operou v Sydney. Na reputaci města mají podle něj velký vliv právě mediální pokrytí a filmy. Například film Woodyho Allena z roku 2010 „Vicky Christina Barcelona“ zlepšil způsob, jakým lidé vnímají Barcelonu, která filmu slouží jako překrásná kulisa. Barcelona je letos šestá.

Edinburgh se loni do top desítky nedostal, letos je na sedmém místě. Podle Prada městu pomohlo, že vedení zvýšilo náklady na městské úpravy o 26 % oproti minulému roku.

Paříž, jedna z nejmilovanějších a nejromantičtějších metropolí, je překvapivě až šestnáctá, čili o příčku níž než loni. Přesto, že je to nejznámější město a po Římu je na druhém místě v kráse, celkové umístění mu kazí dojem lidí z Francouzů, kteří jsou známí jako méně přátelští než lidé z ostatních zemí, říká Prado.

San Francisco porazilo New York ve hře o nejvýše umístěné americké město, když se letos umístilo na 24. místě. New York je na 29.místě.

Spodek seznamu není překvapivý s ohledem na probíhající boje v Iráku a mezinárodní izolovanost Íránu. Moskva poklesla z hrozného 93. na ještě horší 97. místo. Podle Prada je to zapříčiněné ruskou agresí na Ukrajině, anexí Krymu a celosvětovým zhoršením Putinovy reputace.