Příroda se ukládá k zimnímu spánku, což by nám u zaměstnavatelů ani v rodině pravděpodobně neprošlo. Ale určitě se můžeme z přírody částečně inspirovat. Odpočívat bychom teď totiž měli i my.

Chladné zimní počasí a brzká tma nás zahání spíš domů, do tepla a nemáme chuť pobývat moc venku. A to je v pořádku. Potřebujeme totiž zregenerovat síly. Přibrzdit. Zastavit se. Trochu si zalenošit.

Mnoho z nás ale tento vnitřní pocit nerespektuje a odmítá ho vyslyšet. Dokonce se za něj mnozí cítí provinile. „Přece se nebudu válet doma. Musím maximálně využít sníh a všechny zimní radovánky, lyže, brusle…“ Nezní vám to povědomě?

Přibrzdit je v zimě v pořádku

Problém je v naší hlavě. Máme pocit viny a výčitek, že zastavit a zvolnit tempo je lenost. Snažíme se silou přemoci tělo a přimět ho k aktivitám a výkonům jako jindy během roku. Často je to na sílu a neužijeme si to. Spíš nás to vyčerpává.

Proto lidé propadají v zimních měsících pocitu velké únavy, zbytečnosti, izolovanosti a marnosti. Připadají si k ničemu, když se jim nikam nechce. Odsuzují se za to, že by raději byli víc doma. Když se podobné stavy táhnou týdny až měsíce, dostává se člověk až k příznakům depresí. Přitom přibrzdit v zimě je v pořádku, dokonce nezbytné.

Zima je skvělý čas pro nasycení těla, mysli i duše

Zimní měsíce jsou ideální na celkovou regeneraci. Doplnění vnitřních baterek. Dopřejte proto svému tělu vše, co potřebuje, hlavně teplo a klid. Možná vám to bude znít banálně, ale teď je ten správný čas na koupele, saunu, masáže i vonné olejíčky, ale i teplou deku, aby se vaše tělo prohřálo a odpočinulo si.

Hýbejte se, ale radši zkuste něco pomalejšího, třeba jógu. Pocit tepla hledejte i u jídla, jezte to, po čem vám nebude zima. Vnímejte, co vaše tělo potřebuje. Na nic netlačte. Respektujte jeho signály. Správné je pro vás to, co vám dělá dobře.

Jak si konkrétně můžeme dopřávat

Za dlouhých večerů se můžete podívat na filmy, které jste dřív nestihli, a inspirovat se z nich pro svůj život. Přečíst knížky, které jste si dávno koupili a práší se na ně v knihovně. Vyrazte do kina, do divadla nebo na zajímavý koncert, protože tím rozvíjíte sebe, získáváte nové zážitky.

Malujte, pište, vyrábějte šperky nebo zkuste vařit jídla, na která jste si zatím netroufli. Pozvěte přátele na večeři, hrajte s dětmi společenské hry… Zimní měsíce dám dávají výborné podmínky věnovat se intenzivně právě i své duši a kvalitnímu sdílení s podobně naladěnými lidmi v různých zájmových spolcích, i tam můžete získat pocit vnitřního naplnění a radosti. A třeba se u toho ještě naučíte vyšívat.

Zimní regenerace je výborná prevence proti jarní únavě

Mnoho lidí přežívá zimu se znechucením a nemohou se dočkat jara. A to je škoda. Paradoxně právě tito lidé často trpí jarní únavou. Najednou nemají vůbec energii. Těšili se, jak vyrazí na kolo nebo na brusle a pustí se opět do volnočasových aktivit v přírodě, ale síla a chuť nikde. To bývá způsobené právě tím, že svému tělu nedopřáli dostatečný odpočinek.

Pokud zimní měsíce využijete k činnostem, které přispějí k vaší regeneraci a dobrému pocitu, tak si i příchod jara užijete v plné síle. Tak se nebojte zpomalit a uvidíte, že si i zimní dny užijete.