Dostatek mentální energie je to nejdůležitější, co potřebujeme pro řešení složitých a důležitých úkolů, které nás v práci posouvají vpřed.

Řada lidí se proto rozhodla mentální energií šetřit a co nejvíc eliminovala každodenní banální rozhodování jako co si vzít na sebe nebo co jíst. Každá mince má ale i svou odvrácenou stranu.

Stevu Jobsovi nebo Marku Zuckerbergovi se sázka na rutinu, konkrétně jednolitý šatník – černé roláky nebo džíny s trikem – vyplatila. Když si ale nedáte pozor, tak může potlačení spontánnosti mít vážné důsledky.

Čtěte také: Naučte se používat hlubokou práci a přestaňte být průměrní

Rutina dokáže být nudná a ve vyježděných kolejích můžete uvíznout, než se nadějete. A to zabíjí vaši kreativitu, vyvolává stres a utlumuje produktivitu. Dělání stejných úkonů pořád dokola způsobí, že vám dny začnou splývat a vy se začnete ztrácet.

Takže jak si můžete vytvořit rutinu, která zachová vaši mentální energii a zabrání tomu, abyste postupně zakrněli?

  1. Prohlédněte si svůj život z odstupu

Rutinní zaneprázdněnost nás dokáže udržet v běhu od jedné aktivity ke druhé. Pokud se ale nikdy nezastavíte, abyste zvážili, jestli těmito aktivitami chcete skutečně trávit svůj čas, můžete zmeškat život, který byste doopravdy chtěli žít. Věnujte proto každý den alespoň deset minut tomu, abyste se nad sebou zamysleli z většího odstupu.

Čtěte také: Energie máme jen omezené množství. Tady je návod, jak ji maximálně využít

Žijete skutečně podle vašich hodnot? Věnujete se užitečným věcem? Máte pocit, že vaše práce má účel a smysl? Na všechny tyhle otázky si zkuste popravdě odpovědět. To, že si na sebe uděláte čas, je klíč k tomu, abyste dosáhli toho nejlepšího, co ve vás je.

  1. Naplánujte si volný čas

Většina lidí vyplňuje své dny prací a sobě, rodině nebo koníčkům se věnují, jen když jim na to zbude čas. Žít bohatý a naplňující život ale nejde bez toho, co vám dělá radost. Zapomeňte pro jednou na produktivitu a dejte si pauzu.

Čtěte také: Nejúspěšnější lidé vstávají ve 4 ráno. Jak se k tomu donutit a co poté dělat?

Naplánujte si čas na zábavu každý týden. Pokud se rádi procházíte při západu slunce nebo se nejlépe cítíte na motorce, tak si to dopřejte, zajímavý volný čas vám zabrání zakrnět. Dělejte cokoliv, co vám pomůže ztratit pojem o čase – to vám otevře cestu ke kreativitě a inovátorství.

  1. Přijměte výzvu

Zatímco pobyt ve vaší komfortní zóně dokáže omezit vaši úzkost, tak dokáže taky urychlit cestu k vašemu zakrnění. Nemůžete růst, aniž byste zkusili něco nového. To ale nutně neznamená, že musíte riskovat. Vyjděte ze své komfortní zóny pomalu, ale buďte ochotní udělat kroky, které vám pomohou růst.

Vzdělávejte se na kurzech, poznejte nové lidi, čelte svým obavám a investujte do svého osobního rozvoje. Troufněte si být dnes o něco lepší, než jste byli včera. To vám pomůže rozvíjet se a zabrání tomu, byste zůstali trčet na místě.