skip to main content
Jak být lepší

Tři věci, které potřebujete říct při vyjasnění každého konfliktu

Konfrontace si užívá málokdo. Většinou děláme cokoli, abychom se jim vyhnuli, i když tušíme, že následky budou ještě horší. Tušíme, že na nesoulad nejlépe funguje technika „upřímně si to vyříkat“, ale tváří v tvář svému soupeři házíme zpátečku.

Když už se ke střetu odhodláme, mnohdy se celá situace ještě víc zkomplikuje. Dotyčný nás nepochopil, urazil se a emoce se ještě více vyostřili.

Konflikt patří k životu, je přirozený stejně jako změna počasí nebo střídání ročních období. To, co můžete ovlivnit, je svůj postoj k němu a způsob, jakým se svou nepohodou budete zacházet.

Představte si, že máte podřízeného, který není schopen dorazit na porady včas. Víte, že jeho chování demotivuje celý tým, podrývá vaši autoritu a hlavně na něj musíte čekat. Nebo začnete bez něj, ale jeho příchod ostatní vyruší.

Reklama

Je vám jasné, že si s ním budete muset promluvit a dojde ke konfrontaci. Zkuste proto techniku, kterou doporučuje spisovatel Simon Sinek. Sestává ze tří jednoduchých kroků.

  1. Nejprve popište, jak se kvůli jednání vašeho protivníka cítíte. A buďte velmi konkrétní, slova jako „naštvaný“ nebo „je mi nepříjemné“ rozhodně nestačí.
  2. Buďte vždy konkrétní. „Když jsi přišel v úterý ráno opět pozdě na poradu, cítil jsem se zklamaný a podvedený, že stále narušuješ naši dohodu.“
  3. Vysvětlete, jaký vliv má takové chování do budoucna. „Pokud budeš chodit stále pozdě, narušuješ tím pořádek celého týmu, a to ohrožuje i tvou pozici u nás.“

Vždy konfrontujte ve fyzickém světě, vyhněte se za každou cenu e-mailu (kam člověk vždy napíše víc, než by měl), videohovoru nebo telefonu. Dýchejte zhluboka, mluvte pomalu. Návod platí nejen pro pracovní, ale také pro soukromé vztahy.