Video si v souvislosti s recruitmentem představíme především v podobě kariérních videí, která mají za cíl ukázat kulturu a DNA společnosti, její prostory, zaměstnance a někdy i celkovou vizi společnosti. Tato videa jsou spíše HR marketing nástrojem pro budování celkového employer brandu a často jsou taky finančně nákladná.

To ale na dnešním trhu speciálně v Česku, kde se setkáváme s nejnižší nezaměstnaností v EU, většinou nestačí. Trh v Česku je vůbec nejpřehřátější, takže průměrný počet LinkedIn pozvánek, recruitment e-mailů nebo headhunting volání dostane český kandidát vůbec nejvíce v celé Evropě.

Pokud se tedy vaše video nestane virálním jako např. náborové video společnosti Tipsport, které vyhrálo Recruitment Academy Awards 2016, tak se vám žádaní kandidáti sami nepřihlásí.

Čtěte také: Je výhodnější investovat do náboru, nebo do vzdělávání svých lidí? 

Jsou zde ale i jiné cesty, kdy lze využít video formát a často za zlomek ceny, jakou byste dali za kvalitní kariérní video. Zde přichází na řadu tzv. video sourcing.

Pracovní video inzeráty

Pokud nabíráte zaměstnance na dnešním trhu práce, bez jejich přímého oslovení se prakticky neobejdete. I když přímé oslovování (tzv. Talent Sourcing) používáte, budete často bojovat s nízkou response rate (procento lidí, kteří na oslovení zareagují). Video inzerát je většinou amatérsky natočené video s pracovníkem společnosti, pro kterého bude hledaný zaměstnanec pracovat, a tento většinou liniový manažer svými slovy popisuje sebe, společnost a koho pro sebe hledá.

Video inzerát pro společnost 2N

Tímto videem kandidáty překvapíte hned dvakrát, díky čemuž dosáhnete výrazného zvýšení response rate.

Za prvé překvapíte využitím video formátu, protože většina kandidátů je zvyklá dostávat odkazy na textové popisy pracovních pozic na webu společnosti, nebo hůře – na některém z pracovních portálů. Bouráte tak vzorec běžného chování.

Čtěte také: Zaměstnávání vězňů? Neptejte se, proč byli v base. Hledejte lidi s motivací

Za druhé, kandidát může vidět svého potenciálního nadřízeného. Tzn. bude souhlasit s pohovorem především z toho důvodu, že se mu tato osoba zdála sympatická. To je efekt, který se textovým inzerátem těžko dělá.

Tento formát lze povýšit ještě např. použitím videí ve virtuální realitě, případně ještě 3D videa. Kamery, které dokáží tento formát natočit, jsou dnes již relativně levné a stejně tak i headsety, které lze dnes koupit i za 2 americké dolary včetně poštovného z Číny.

Personalizované video oslovení

U technických pozic jako např. softwaroví vývojáři, kde je response rate vůbec nejnižší, je někdy potřeba jít ještě o krok dál a udělat personalizované video pro každého jednotlivého kandidáta zvlášť.

Personalizované video oslovení pro společnost GoodCall

Recruiter nebo recruiterka si prostě vezme telefon a natočí selfie-style video, které začne např. slovy: „Ahoj Pavle, našel jsem tvůj profil na LinkedInu a …“ Pavel je tak překvapený, že někdo natočil video pouze pro něj, že na tuto zprávu odpoví a to je dílčí cíl, který musí recruiter překonat, pokud chce někoho vůbec nabrat.

Stejně jako u pracovních video inzerátů je důležitá autenticita videa. Paradoxně, pokud se tato videa točí profesionálně, má to negativní vliv na počet odpovědí od kandidátů.

Náborová live videa

Dnešním trendem je sdílení akcí na sociálních sítích, které se dějí v reálném čase. K dispozici dnes máme Facebook Live, Instagram Live, Twitter Live, Youtube Live, Twitch nebo Periscope. Dále pak speciální formát Stories, který dnes již najdete nejen na Instagramu, ale i na Facebooku, Facebook Messangeru, Whatsappu a původně tento koncept poprvé použila sociální síť Snapchat.

Čtěte také: S modelem ze Silicon Valley rozjeli v Česku revoluci v náboru IT vývojářů

Touto cestou lze cílit na širší skupinu potenciálních zaměstnanců, ať už je to pracovní video inzerát, kariérní video, ale i personalizované video oslovení. Pokud chcete na Facebooku zacílit video oslovení na konkrétního jednoho kandidáta, i toto je možné. Představte si kandidáta, který si prohlíží svůj Facebook a najednou vidí live video, které začíná jeho jménem a vidí ho pouze on. Stačí v nastavení privátnosti videa vybrat možnost „Specific friends“ (Vybraní přátelé).

fb

Pokud řešíte to, jak vysílat live video na více sociálních sítí a více kanálů (např. váš osobní + firemní kanál na Facebooku) paralelně v jeden moment, i toto je řešitelné. Existuje služba Restream.io, díky které toto můžete realizovat. V této službě si nastavíte přístup na všechny live kanály, které chcete obsáhnout a služba už live videa na tyto sítě rozdistribuuje sama. Na problém ale narazíte s Instagramem a Twitterem, které používají svoje proprietární protokoly a nelze je tedy do této služby připojit.

Z tohoto důvodu jsme vyrobili speciální selfie tyč, do které můžete umístit až 3 mobilní telefony (případně iPod Touch), má do všech těchto zařízení agregovaný zvuk a vlastní LED osvětlení. Touto selfie tyčí v kombinaci se službou Restream.io můžete dělat live videa zároveň i do několika desítek kanálů na sociálních sítích včetně Instagramu a Twitteru. Touto metodou lze dělat i odborné webináře pro cílové skupiny kandidátů a to za druhotným účelem jejich náboru.

Osobně si myslím, že společnosti, které jako první dokážou efektivně adaptovat video formáty v různých podobách do svých denních obchodních činnosti, do kterých patří i nábor nových zaměstnanců, budou mít na trhu výraznou konkurenční výhodu.

Náklady na realizaci těchto videí už nemůžou být výmluvou, protože nákladnost videí je často prakticky nulová. Problém, na který ale ve vašich společnostech často narazíte, je odpor zaměstnanců si před kameru vůbec stoupnout.