Realita, že jednou odletíte na dovolenou bez oblečení, protože si ho prostě budete moct vytisknout ve 3D tiskárně na místě, je stále blíž. Alespoň podle Olo Křížové, přední české stylistky a zakladatelky Czech Fashion Councilu, která už druhým rokem pořádá módní přehlídku fahion.stl s cílem ukázat možnosti trojrozměrného tisku u českých návrhářů.

Čtěte také: Móda budoucnosti? 5 hi-tech modelů, které bourají mýty o kráse

„Čeští designéři nemají takové finanční a technologické možnosti jako v zahraničí třeba v Německu nebo Holandsku, proto se u nás 3D tvorbě věnuje jen pár lidí,“ říká stylistka Olo s tím, že se jedná spíše o výrobu doplňků a bot, protože na vývoj oblečení z nositelných materiálů u nás zatím nemáme techniku. „V zahraničí se hodně pracuje s různými druhy nylonu, které se už dokáží přizpůsobit tělu. S takovými materiály pracuje například Holanďanka Iris van Herpen. U nás ale stále ještě převládá výroba z termoplastů, které jsou vhodné spíše pro šperky, pásky, brože a jiné ozdoby,“ dodá.   

BBB

Olo Křížová s návrhářkou Šárkou Bosákovou na fashion.stl

Výhradně tvorbou 3D se u nás v módní branži živí pouze Markéta Richterová a Zbyněk Krulich ze studia Blueberries, kteří vyrábí už čtyři roky luxusní geometrické šperky, za které získali ocenění Czech Grand Design. „První návrh jsem měli hotový už v roce 2006, ale vyrobili jsme ho až v roce 2012. Museli jsme čekat dlouho dobu než bude tato technika dostupná pro naše výrobky,“ popisuje designér Krulich, jehož šperky tiskne belgická firma Materialise. „Technologie 3D tisku je sice dražší, ale pokud ovládáte počítačové programy, odpadávají vám náklady například na výrobu formy a další pracovníky,“ myslí si.

Kromě studia Blueberries si tuto technologii u nás vyzkoušeli i jiní známí návrháři třeba Liběna Rochová pro přehlídku Reflexe na Designbloku 2013, kde představila 3D tištěné boty od Pavly Podsedníkové, nebo Denisa Nová na doplňcích pro loňskou módní řadu podzim/zima, na které spolupracovala se sochařkou Helenou Lukášovou. Kolekci návrhářka představila na prvním ročníku fashion.stl.

blueberries_bracelet_star1

3D náramek z dílny Bluberries

V pražské La Fabrice se letos představilo devět tvůrců – módních designérů, ale i studentů, kteří s touto moderní technologií teprve začínají. Mezi nimi se objevila i Michaela Prach Kotrčková, která si práci módní návrhářky vyzkoušela vůbec poprvé. „3D tiskárnu jsem domů koupila původně pro svého syna, ale tato technika mě zaujala natolik, že jsem zkusila navrhnout svoji vlastní kolekci šperků, korzetů a škrabošek z PLA, která vyšla na několik desítek tisíc korun.“

Cílem iniciativy fashion.stl, kterou založilo občanského sdružení Czech Fashion Council a laboratoř Makers Lab, je posunout výrobu doplňků dál do oděvu. „Chceme tady mít srovnání se zahraničím. Najít sponzory a šikovné módní návrháře, kteří by naši republiku reprezentovali na 3D fashion weeku v New Yorku. Zatím tam nikoho takového poslat nemůžeme,“ zmiňuje Olo Křížová, organizátorka události.

RRR

3D korzet od Nataliye Grimberg na přehlídce fashion.stl

Podle stylistky je hlavní výhodou tohoto módního segmentu tailoring. Možnost vyrobení oblečení na míru v počítačovém programu. „Je to jeden z mnoha směrů, který má budoucnost a navíc se rychle zdokonaluje. Stále se ale mluvíme o oblasti haute couture, nikoliv „masovce“,“ říká Křížová s tím, že momentálně se tato technologie nejvíce uplatňuje v showbyznysu. 3D kostýmy nosí na svých vystoupeních například zpěvačka Lady Gaga nebo Björk.