Tohle není článek, který jsem dnes plánoval vydat. Ten původní měl být o nevydařené investici a napsal jsem ho ve vzteku. Společně se svým týmem jsem byl podveden, ušili na nás boudu a nakonec i hodili špínu. Říct, že mě ta situace rozčílila, by bylo příliš slabé označení. Byl jsem rozzuřený a ochotný udělat cokoliv, aby dotyční trpěli tak, jak jsem kvůli nim trpěl já.

Z nějakého důvodu jsem to ale nemohl udělat. To rozhodnutí pro mě bylo velmi těžké, protože jsem v sobě stále cítil spoustu surových emocí. Nakonec jsem si ale uvědomil, že pomsta by byla jen malou útěchou. Proto jsem se odhodlal k té nejtěžší věci, jakou jsem si dovedl představit – ke slitování.

Pomsta škodí i vám samým

Touha ublížit lidem, kteří ublížili vám, je přirozená vlastnost, která se vyvinula za tisíce let lidské evoluce. V prostředí současného pracovního prostředí je ale třeba s takovými pohnutkami bojovat. Pomsta má pouze dva logické výsledky: buď vyhrotí už tak špatnou situaci, nebo se nám obratem vrátí v ještě horší podobě.

Čtěte také: Vztek jako hnací síla aneb Jak jej využít ve vlastní prospěch

Přestože jsem byl podveden a vinu evidentně nesla druhá strana, jiní by mě soudili podle toho, jak jsem se následně zachoval. Pověst a dobré vlastnosti, na kterých jsem roky pracoval, by v mžiku skončily v troskách a já bych se všem jevil jako malicherný, přecitlivělý a pomstychtivý.

Vaše problémy nikoho nezajímají

Může to znít tvrdě, ale nikoho nezajímají trable, kterým jako podnikatel čelíte. Potenciální partneři, média a trh jako celek nemají zájem ani čas na to, aby se zabývali kontextem vašeho vzteku. Právě naopak, podnikatelé jsou souzeni na základě svých činů. Ve světě podnikání není moudré hasit oheň ohněm, naopak je to nedospělé a veskrze negativní.

Čtěte také: Když logika nefunguje: návod, jak zacházet s iracionálními lidmi

Každý příběh má několik úhlů pohledu

Skupina, se kterou jsem byl ve sporu, si nejspíš myslela, že se mnou jednají jen trochu nečestně. Kdybych se odhodlal k pomstě, znamenalo by to, že ve velmi složité situaci absolutně věřím své pravdě. Takové chování by bylo v rozporu s mou vírou v intelektuální upřímnost, a já bych se tak musel zříci morální převahy.

V životě nic netrvá věčně

Poslední a možná nejdůležitější důvod pro slitování je ten, že život má zvláštní zvyk uzavírat kruh. Lidé se časem mění, dospívají a vyvíjejí, a tak někdo, kdo je dnes nepřítelem, se v budoucnu může stát spojencem. Když nepřátelům ukážete vlídnou tvář, uděláte na ně dojem. Ten dojem nemusí být zřejmý hned, ale může v nich zakořenit a vést ke skvělým věcem.

Rozhodl jsem se pro slitování ve strašlivé situaci. Přestože nemám žádnou jistotu, že mé rozhodnutí něco změní, vím, že má pověst zůstane bez poskvrny. Koneckonců je důležité zůstat věrný svým hodnotám a ideálům, ať se děje, co se děje.