Junea Rocha vybudovala úspěšnou firmu Brazi Bites, která vyrábí brazilské sýrové bezlepkové pečivo. Debata o ženách v byznysu v oregonské centrále firmy ji přiměla přemýšlet o překážkách, které musejí ženy podnikatelky ve svém byznysu překonávat.


Hodláte-li právě letos rozjet vlastní byznys, vyzkoušejte čtyři moje metody. Jsou jednoduché, ale skutečně můžou změnit vaši budoucnost.

1. Sdílejte své kontakty

Čím déle jste v byznysu, tím víc kontaktů a známých máte. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak pomoci kolegyním v byznysu, je poskytnout jim své kontakty a představit je správným lidem.

Čtěte také: Kariéra versus rodina: 5 Češek radí, jak zvládnout obojí a nezničit si život

Vždycky budu vděčná mé portlandské kolegyni Lise, majitelce Petunia’s Pies&Pastries, s níž jsem v začátcích sdílela pronajaté kuchyňské prostory. Lisa mi představila místního agenta společnosti Whole Foods Market, což od ní bylo velkorysé a jednoduché a pro mě to byl první krok k dlouhodobému partnerství se společností Whole Foods a k celonárodní distribuci mého zboží.

2. Vytvářejte si strategické příležitosti

Nemluvím o pracovním obědě, večeři nebo kávě. Zajistit, aby firma běžela a rozrůstala se, dá práci a schůzky včetně dopravy na místo, parkování a čekání na jídlo zkrátka zaberou moc času. Já si místo toho většinou pátek odpoledne nechávám volnější, takže můžu v kanceláři přijímat telefonáty a schůzky.

A to je ten správný moment na setkání s kamarádem kamaráda, který by taky rád začal podnikat v potravinářství, s někým, kdo shání kapitál, nebo podnikatelem, který by chtěl poradit, jak se dostat do reality show pro začínající podnikatele Shark Tank. Půlhodinka v pátek odpoledne se dá zvládnout a poskytne vám dost času na to, abyste někomu pomohly s momentální překážkou.

3. Sdílejte zkušenosti

Své zkušenosti máme díky rokům tvrdé dřiny, získávaly jsme je v krvi, potu a slzách. A může to být to nejcennější, co jsme v byznysu získaly, protože díky nim se umíme rozhodovat a rozvíjet své společnosti. Bez rad, které jsem dostala, bych nedostala Brazi Bites tam, kde je teď. S potěšením tedy sdílím zase to, co jsem se naučila já.

Čtěte také: Proč mají pracující matky úspěšnější dcery a starostlivější syny

Když jsem potřebovala pomoci v přípravě na účast v reality show Shark Tank, volala jsem svým kamarádkám, podnikatelkám Taye a Leah ze Scratch&Grain, rychlý e-mail Erice, spoluzakladatelce Wild Friends mi pomohl s volbou správného stánku na veletrh, na kterém jsem nikdy předtím nebyla, a spolumajitelka Love Grown Maddy mi řekla všechno, co věděla o Kanadě, když jsem byla v tom správném momentu pustit se do exportu.

A já bych to samé udělala pro ně, protože je úžasné, že můžu pomoct jiné kolegyni v byznysu, aby se vyhnula chybám, chytře investovala nebo využila jedinečnou příležitost ke kapitalizaci. A ono se vám to vrátí desetinásobně.

4. Sdílejte zdroje

Když jsem začínala, kamarádka, která měla stánek na veletrhu, mi poskytla jednu ze svých volných karet ke vstupu, takže jsem se tam dostala zadarmo. Toto malé gesto pro mě a mou obchodní partnerku znamenalo hodně. Na daný veletrh jsme chtěly, ale byly jsme pořád ve stadiu začínajícího podniku a neměly jsme na to peníze.

Byla to neocenitelná zkušenost a teď bych ji ráda splatila. Ať už jde o volný pas na veletrh, máte v kanceláři volný stůl nebo se dozvíte, že novinář hledá podnikatele pro interview, jde většinou o věci, které jsou pro vás relativně snadné, ale pro někoho jiného mohou znamenat hodně.