Tohle město vás neohromí hned, na první dobrou. Ale nebojte, dva dny hravě postačí, abyste se do něj stihli zamilovat. Orotože pod každou jeho vrstvou, kterou postupně odloupnete, objevíte nečekané.

O Nantes se říká, že je bránou do Bretaně. Město, jímž protéká Loira, jediná řeka ve Francii, kterou na cestě do Atlantického oceánu nepřehrazují žádné umělé nádrže a přehrady, je šestým největším v zemi. Narodil se tu spisovatel Jules Verne i královna Anna Bretaňská a zemřel zde známý francouzský herec Louis de Funés.

Dnes do Nantes z Prahy létá přímý let pětkrát týdně. Využít můžete třeba večerního spoje, z mezinárodního, ač menšího letiště se pak do centra města dostanete pohodlně taxíkem nebo městskou dopravou, a ponoříte se tak rovnou do nočního rytmu města, kde se lidé baví, potkávají a hlavně jedí.

Restaurace a jejich zahrádky jsou v nočních hodinách doslova v obležení hostů, protože jídlo je pro Francouze smyslem života a rádi se tím chlubí. A popravdě – mají být na co pyšní. Do centra vás taxi zaveze během patnácti minut a ubytovat se můžete třeba v designovém a moderním hotelu Oceania na Rue Crébillon.

Budova z osmnáctého století má ideální polohu, nachází se jen dvacet metrů od náměstí Place Graslin a nedaleko je i pasáž Pommeraye s luxusními butiky. Nákupy ale zatím odložte, Nantes je totiž městem, které se vyplatí prozkoumat. A tak proč nezačít u historie.