Všechny cesty vedou do Říma. Obzvláště teď, když je Itálie poslední evropskou zemí, ve které je podle ministerstva zahraničí stále nízké riziko nákazy koronavirem. Ideální destinace pro nadcházející víkend.

Kam ale jít, když už v Římě jste? Sestavili (a vyzkoušeli) jsme pro vás průvodce, ve kterém jsme vynechali fronty v Koloseu, nával turistů na Španělských schodech a házení mincí do fontány di Trevi a dali přednost méně známým místům. S jednou výjimkou… Ale ta technicky není v Římě.


Sobota

Kde spát: Hotel G-Rough

V tomhle malém butikovém hotelu poblíž Piazza Navona se budete chtít ubytovat pokaždé, když do Říma přijedete. Dům z 16. století přepracovala s hravostí sobě vlastní architektka a designérka Giorgia Cerulli, která stojí také za renovací galerie Sacripante, na cool, ale zároveň přívětivé místo, které odkazuje na italskou historii tradiční i moderní.

Nad hlavou vám například bude svítit slavný lustr Sputnik od Gina Sarfattiho, odpočinout si můžete na ikonické židli Superleggera od Gia Pontiho nebo obdivovat díla fotografa Massima Vitaliho. Hotel má jen deset pokojů, takže nejdřív koukněte na volné termíny a až pak kupujte letenky. Bydlet jinde by totiž byla škoda.

Cena: od 344 eur za noc

Kde si dát brunch: Jardin De Russie

Jeden ze skrytých pokladů Říma je rozhodně terasa hotelu de Russie, který se z ulice tváří jako „obyčejný“ dům. Když ale projdete branou a recepcí, pochopíte, že jste se ocitli v oáze uprostřed velkoměsta.

Na chod místní restaurace dohlíží slavný toskánský šéfkuchař Fulvio Pierangelini, který i v tomto luxusním hotelu servíruje tradiční italskou kuchyni. Samozřejmě od těch nejvybranějších lokáních farmářů. Jen pozor, pánové, do restaurace je možný vstup pouze v dlouhých kalhotách, takže šortky nechte v hotelu.

Cena: od 50 eur na osobu

Kam jít do muzea: MAXXI

„Není to místo, kde se vystavuje umění. Je to místo pro umění,“ řekla o tomto muzeu architektka Zaha Hadid. V prvním a druhém patře najdete stálou sbírku umění 21. století, v posledním aktuální výstavu.

Nepřehlédnutelnou betonovou stavbu najdete ve čtvrti Flaminio v severní části Říma, kousek od stanice metra Euclide (mimochodem, veřejná doprava v Římě je levná, pohodlná a rychlá). Nebo si půjčte červenou vespu.

Vstup: 12 eur

Kam jít na zmrzlinu: Neve di Latte

Jestli vás moderní umění rozpálilo, hned za rohem můžete vychladnout v jedné z nejlepších gelaterií v Římě, Neve di Latte. Všechny příchutě jsou dělané ze sezonních italských ingrediencí.

Rozhodně si dejte jejich pistáciovou, která je připravená z oříšků ze sicilského městečka Bronte, známého těmi nejlepšími pistáciemi na světě.

Na západ slunce: vatikánská peep show

Kousek od Circus Maximus v ulicích luxusní historické rezidenční čtvrti Aventin najdete budovu převorství maltézských rytířů, kterou v 18. století navrhl architekt Giovanni Battista Piranesi (který měl jako správný Ital velkou slabost pro romantiku).

Když se skloníte ke klíčové dírce brány převorství, naskytne se vám pohled na kopuli chrámu sv. Petra ve Vatikánu, kterou perfektně lemuje stromořadí. Při západu slunce je to skoro až kýč. Ve vedlejším parku si pak můžete sednout na lavičku a otevřít si lahev vína.

Adresa: Piazza dei Cavalieri di Malta 3


Neděle

Kde si dát kávu: Sant’Eustachio Il Caffè

Den nastartujte v nejslavnější římské kavárně, která si své renomé drží už od roku 1938 a kávu si v ní dal nejeden italský politik i mafián. Stoprocentní arabiku z fair trade plantáží praží přímo na místě ve speciální peci na dřevo.

Stoupněte si do fronty plné místních a objednejte si gran cafe (větší espresso) nebo gran cappuccino (velké cappuccino s dvoubarevnou pěnou).

Cena: od 3,50 eura

Kde potkat papeže: polední mše ve Vatikánu

Přejděte přes řeku do Vatikánu, kde vás v pravé poledne uvítá sama Jeho Svatost František svou pravidelnou modlitbou Anděl Páně, kterou pronáší z okna Vatikánské knihovny.

Vstup na náměstí svatého Petra je samozřejmě bezplatný, jen se připravte na větší dav lidí, kteří si stejně jako vy přišli modlitbu vyslechnout. Ale stojí to za to.

Kam zajít na pizzu: Pizzarium

Hned pár bloků od Vatikánu je jedna z nejlepších pizzerií, jejíž úspěch je v tenkém křupavém těstě, které šéfpizzař Bonci nechává čtyři dny odležet předtím, než ho vyválí a dá do rozpálené pece.

Přes oběd je rušno, stojí ale za to vystát si dlouhou frontu (nebo se spíš protlačit až ke kase, protože Italové koncept fronty moc nechápou). Rozhodně si dejte margaritu a focacciu s nakládaným lilkem a ricottou. Buon appetito!

Kde vidět Mussoliniho: EUR

Hranaté koloseum z betonu, moderní interpretace Panteonu i kostel, jehož podoba vychází z dávných plánů Michelangela Buonarrotiho. Mussolini evidentně neměl rád jen hnědé košile, ale i bílé budovy. Ještě za své vlády nechal postavit několik staveb, které měly symbolizovat budoucnost jeho říše.

Monumentální čtvrť EUR leží pár stanic metrem od centra Říma (sedm zastávek od stanice Colosseum) a cesta metrem zabere jen deset minut.

Kam jít na výstavu: Fendi

V jedné z Mussoliniho staveb ve čtvrti EUR má expozici italská značka Fendi, jejímž kreativním ředitelem byl Karl Lagerfeld a která zde v prvních dvou patrech hravým způsobem prezentuje své modely, proces výroby i mindset celé značky.

Vstup na výstavu je zadarmo, u vchodu si pouze vyzvednete lístek na památku.