Hlavní ekonom společnosti Deloitte píše pro Forbes.cz o tom, proč je na tom Česká republika lépe než před krizí. Podle nově oznámených čísel si Česko ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi vede velmi dobře. Rychleji aktuálně roste pouze Rumunsko.


Česká ekonomika v úvodu letošního roku dramaticky zrychlila. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se v první třech měsících letošního roku HDP zvýšil o 2,8 procenta, meziroční tempo růstu akcelerovalo na 3,9 procenta. Tohle jsou důvody, proč tomu tak je:

Kouzla tabákových daní:

To se to srovnává, když nám HDP v minulém kvartálu (i na začátku minulého roku) srazily změny ve zdanění cigaret. Před zvýšením daní vždy dojde k nahromadění zásob (v tomto okamžiku to HDP uměle na chvíli pomůže), které se potom nějakou dobu rozprodávají (v tomto momentu to naopak HDP sráží).

Deus ex machina:

Česká ekonomika stojí a padá s Německem, resp. eurozónou. I kdybychom se postavili na hlavu, těžko bychom mohli růst, kdyby Němci byli v recesi. Můžeme se postavit na hlavu, ale nic moc s tím neuděláme. Navíc vliv „ex machina“ faktoru roste s tím, jak se zvyšuje podíl exportu k HDP. (Německo oproti předchozímu kvartálu rostlo o 0,3 %).

„Těžko na cvičišti (v recesi), lehko na bojišti (při oživení)“:

Všechno zlé je k něčemu dobré. Během poslední recese české firmy nezahálely a dobře se připravily na okamžik, kdy se situace v Evropě obrátí k lepšímu. Dáme-li dohromady vývoj produktivity, mzdových nákladů a kurzu koruny, zjistíme, že konkurenceschopnost české ekonomiky se za poslední tři roky docela výrazně zvýšila.

Měnová stimulace „na plný pecky“:

Inflace je nízko a ještě nějakou dobu bude, takže centrální banka drží úroky na nule, a navíc oslabila korunu. Nízké úroky rozhýbaly firemní investice a hypotéky. Slabší koruna exportu svědčí a ne že ne. Lekce makroekonomie v praxi a zdarma.

Fiskální doping:

Přestože se kola ekonomiky rozhýbala a lokomotiva nabírá rychlost, vláda se rozhodla přiložit pod kotlem snížením daní i zvýšením výdajů. Pozdě a zbytečně. Měla se snažit, když jsme byli v recesi. Teď už jde jen o rozhazování peněz, projídání budoucnosti, resp. rezerv, které byly vytvořené.