Každý, kdo má firmu nebo podniká jako živnostník, se musí poprat s daněmi. Když si podnikatel řeší daně sám, je to jako by se věnoval jednomu oboru navíc. Proto je mnohem jednodušší to pustit z hlavy a spolehnout se na kvalitní účetní.

Podání daní není rychlou akcí, při které stačí vyplnit pár listů papíru. To byste se mohli pěkně spálit nebo zbytečně připravit o dost peněz. Dobře rozumět daním vyžaduje nejen pár let intenzivního studia a taky pravidelné vzdělávání během pracovního života – každý rok totiž přináší spoustu změn a úprav. Na prvním místě proto musí člověk daním obětovat čas. Časová úspora však není jediným důvodem, kvůli kterému se vyplatí mít kvalitní účetní.

Automatizace účetního procesu

Nastupující technologické změny umožňují automatizaci i v oboru účetnictví. Například strojové vytěžování dat z faktur a příjem elektronických dokladů ušetří spoustu hodin manuální práce. Jenže ne každá firma má prostředky na to, aby si vytvořila automatizovaný systém. Pak se nabízí využít inteligentní účetnictví jako službu. „U nás běžně napojujeme klientské systémy na náš účetní software přes API nebo XML feed. Většina běžných procesů je tak automatizovaná a klienti nemusí řešit, jak nám předají všechny dokumenty a informace,“ komentuje jednatel společnosti Jake&James Accounting Jakub Vondráček.

Vzdělávání účetních

Zákony se každý rok vyvíjí a mění. Kdo chce být expert na daně, ten se jim musí věnovat. Běžný živnostník nebo podnikatel se ale účetnictví věnuje jen zběžně, protože se musí starat hlavně o svůj byznys a nezbývá mu čas ani síla. Většina podnikatelů tak vnímá účetnictví spíš jako nutné zlo. A pak může nastat problém. Celkem pohodlně to můžou řešit externí experti a účetní firmy, které svoje zaměstnance pravidelně vzdělávají – v účetní firmě si navíc navzájem mohou kolegové poradit, mají se na koho obrátit.

Zastupitelnost je k nezaplacení

Počet účetních pracujících na plný úvazek se v jedné firmě liší podle její velikosti. Většina společností se snaží držet počet účetních na nezbytném minimu. Dost často je účetní ve firmě jen jeden. Co se pak stane, když odejde? Ani dva účetní tohle riziko nevyřeší. Pokud jeden odejde nebo dlouhodobě onemocní, druhý pravděpodobně nestihne odbavit objem práce za oba. Pokud si ale na účetnictví najmete kvalitní externí firmu, vždycky bude mít odborníky, kteří zvládnou účty zpracovat.

Cizinci a české účetnictví

V účetních firmách se na angličtinu dbá mnohem víc než u živnostníků. Účetní firmy totiž mají  široké portfolio klientů a řada z nich spravuje účetnictví i subjektům, pro které je třeba čeština nebo české daňové prostředí problém. „Naši zaměstnanci ovládají angličtinu jak na komunikativní, tak na odborné úrovni. Zahraničním klientům musíme často podrobně vysvětlovat, jak účetnictví v Česku funguje. Nejdůležitější je pochopit, jak k tomu přistupuje stát, kterému se každý podnikatel musí přizpůsobit,“ popisuje Vondráček.

Účetnictví i vše kolem toho

Dobrá účetní firma pomůže i s jinou potřebnou agendou. Podnikatelé si například v dnešní těžké době pomáhají firemním úvěrem, a k tomu je potřeba spoustu účetních náležitostí. Výsledovka, rozvaha, bezdlužnost, registrace k dani – to jsou jen některé z dokumentů, které banka vyžaduje. Důležité je si taky vybrat správný typ úvěru podle toho, na co jsou finance potřeba. Pokud nemá žadatel dobré účetní, celou problematiku si musí zdlouhavě sám nastudovat.

Jak účetnictví nejpohodlněji vyřešit? 

Každý podnikatel se musí sám rozhodnout, jestli účetnictví věnuje dostatek času a energie, nebo se spolehne na odborníky. „S každým novým klientem si nejprve sedneme a probereme jeho konkrétní situaci. Díky tomu si uděláme představu, co potřebuje. Nás zase klienti poznají a zjistí, jestli jim budeme vyhovovat po odborné i lidské stránce,“ dodává Vondráček.