Je opravdu častým problémem, že lidé dostávají nižší plat, než by zasloužili. Pokud jste nedostatečně placeni, znamená to, že jiný zaměstnavatel nebo dokonce jiný vedoucí ve vaší firmě by vám zaplatil více, než dostáváte nyní. Zaplatili by vám více, kdyby o vás věděli, a pokud byste vy věděli, jak vyřešit problém, který vašeho vedoucího momentálně pálí nejvíce.

Mnoho lidí si vůbec neuvědomuje, jakou cenu mají jejich zkušenosti nebo schopnosti pro jejich zaměstnavatele. Vezmou jakýkoliv plat, který se jim nabídne. A nemůžeme je vinit! Bohužel ne na každém rohu čeká odborník na výši platu, který by vás ujišťoval o vašich silných stránkách.

Pokud by ale takový odborník přece jen na každém rohu stál, potřebovali byste ještě kouče pro oblast sebevědomí, který by vám stál za zády v okamžiku, kdy byste šli za svým šéfem žádat o zvednutí platu.

Velké množství lidí neví, jak ocenit svůj talent na trhu práce, a spoustě lidí je velice nepříjemné načínat téma nízkého platu, i když vědí, že berou méně, než by zasloužili.

Pokud ale máme být upřímní, je v nejlepším zájmu vašeho šéfa držet vás v nevědomosti o tom, kolik byste si za svou práci zasloužili peněz, a také vás nenechat na toto téma hovořit. To je také jeden z důvodů, proč k hodnocení pracovního výkonu dochází jen jednou ročně. Zaměstnanci si mají uvědomit, že pouze jednou za rok je toto téma aktuální.

Čtěte také: Jak nic nedělat a dostávat za to plat

Musíme si položit otázku, proč své zaměstnance učíme, aby vyjednávali se zákazníky, ale už nechceme, aby ve svůj prospěch vyjednávali i se svými zaměstnavateli.

Zde je 5 hlavních důvodů, proč je tolik lidí špatně placeno, ať už si toho jsou vědomi nebo nikoliv:

  1. Netransparentnost
  2. Plat neodráží dílčí faktory
  3. Nechce se vám o tom mluvit
  4. Politika ročního hodnocení a zvyšování platů
  5. Komprese platů

První důvod, proč berete méně, je zřejmý. Nevíte, kolik berou ostatní lidé ve vaší firmě, pokud samozřejmě nejste ve vedení. Bez této informace nemůžete porovnávat svůj plat s ostatními.

Pokud máte pracovní pozici, která neodpovídá vaší pracovní náplni, a vaše pracovní úkoly jsou mnohem širší, než je na takové pozici běžné, vaše firma nejspíš používá nepřesné označení pracovní pozice, aby mohla platy držet níž. V takovém případě byste se asi měli poohlédnout po jiném místě, kde vaše schopnosti náležitě ocení.

V druhém případě jde o to, že vedoucí nezvyšují plat po malých částkách během celého roku, ale pouze jednou za rok, pokud vůbec. Pokud se postupně zvyšuje očekávání od vaší pracovní pozice, a vy například řídíte velké projekty, které mohou mít značný finanční dopad na celou společnost, tak pak tato dodatečná zodpovědnost nebude zohledněna na vaší výplatní pásce.

Můžete si samozřejmě zažádat o zvýšení platu, když přijdou na přetřes vaše pracovní výkony, ale váš vedoucí se může vymluvit na to, že nemá pravomoc ke zvyšování platu. Pokud se nad tím zamyslíte, nedává to smysl.

Pokud se tedy ujmete pracovních povinností po své kolegyni, která odešla na mateřskou, a vaše společnost na její místo nenajme nikoho jiného, je zřejmé, že děláte dvojitou práci, a své firmě šetříte nemalé peníze. Je proto pouze spravedlivé, abyste dostali nějakou tu korunu navíc.

Spousta lidí má problém vyjednávat ve svůj prospěch. Jsme schopni se dohadovat s opravářem z autoservisu nebo popelářem, ale pokud dojde na obhajování se před vlastním šéfem, neobejde se to většinou bez skřípání zubů. Pokud si rozčílíme nadřízeného, náš pracovní úvazek se může stát nadmíru nepříjemnou záležitostí.

Čtěte také: Řekněte si o plat, jaký si opravdu zasloužíte. Jak na to?

Můžeme dokonce dostat výpověď a k tomu nálepku problematického zaměstnance. Tato dynamika umlčuje talentované lidi na pracovišti a škodí jak zákazníkům, tak akcionářům. V neposlední řadě škodí také vám. Pokud byste pracovali sami na sebe, měli byste víc než jednoho zákazníka. Neměli byste pouze jednoho vedoucího, který kontroluje celý váš příjem.

To je důvod, proč tolik konzultantů, kteří pracují střídavě na volné noze a na pracovní úvazek, nakonec zvolí tu více svobodnou variantu. Zkušenosti je naučí, že je důležitější sbírat jednotlivé body do svého resumé, pozorovat pracovní trh a pracovat na vlastní hodnotě, než se zapikat v jedné firmě na věky věků.

Politika zvyšování platů, která nutí rozdělovat omezené zdroje mezi mnoho tvrdě pracujících a talentovaných lidí, je dalším důvodem, proč pravděpodobně dostáváte méně, než byste zasloužili. Na trhu práce, který se nachází hned za zdmi vaší kanceláře, žádná omezení diktovaná shora neexistují. Lidé si zde vydělají tolik, kolik si jsou schopni vyjednat.

Celý tento problém je možný z jednoho prostého důvodu. Lidé neradi mění své zaměstnání. Raději budou brát nižší plat, než by sami sebe vystavili hledání nové práce, což mnohým připadá jako děsivá záležitost. A to i přesto, že tak snižují svou vlastní hodnotu na trhu práce. Důvod, proč berete méně, může být také komprese platu.

Jedná se o situaci, kdy firma přijme člověka za peníze, které jsou běžné na trhu práce, ale roční zvýšení platu se děje jen v nepatrných částkách. Tito lidé brzy začnou brát méně, než kolik je běžné na trhu práce, a kolikrát si to ani neuvědomí. Komprese platů je právě tím důvodem, pro který by lidé měli měnit zaměstnaní. Tedy proto, aby dostávali zaplaceno férově.

Setrvávat v zaměstnání, které už vám neslouží, nesvědčí ani vám, ani vaší kariéře. Položte si proto otázku, zda děláte to, co jste vždy chtěli dělat, a zda za to dostáváte náležitě zaplaceno. Pokud vaše odpověď zní „ne“, je to jasný signál. Svět je velký a mnoho zaměstnavatelů čeká právě na váš talent. Někteří z nich jej dozajista ocení více, nežli je tomu nyní.

Autorka Liz Ryan je kariérní koučka