Jestli chcete pochopit, jak fungují strach a důvěra, tak si pořiďte sešit a začněte si do něj každý den psát. Zaznamenávejte, jak se během celého dne cítíte, a brzy zjistíte, že vlny strachu i důvěry se přes nás přehánějí neustále. A za čas budete vědět i to, co je vyvolává.

V jednu chvíli se cítíte skvěle, za moment vás už ale sžírá úzkost, panika nebo rozčilení – to všechno jsou projevy strachu a rozbuškou pro ně může být cokoliv – špatné zprávy z práce, hádka s partnerem, ale i kolabující doprava. Na emoční houpačce se zkrátka nacházíme pořád. Většinou ale tyto návaly nálad nejsou příliš silné a zvládneme se s nimi rychle vypořádat.

Čtěte také: Tvrdá práce vám k úspěchu nepomůže. Těchto 10 kroků ano

Někdy nás ale emoce zasáhnou s takovou intenzitou, že nás srazí na kolena. Čím dřív se s nimi naučíme pracovat, tím dřív se zbavíme rizika, že nám zkazí náladu na celý den, nebo ještě hůř – zastíní náš úsudek a ovlivní naše rozhodování.

Vůči strachu jsme obzvlášť zranitelní ve chvíli, kdy hledáme nové zaměstnání. Z jednoduchého důvodu – většina z nás práci potřebuje, abychom mohli platit účty nebo hypotéku, a banku to, jestli jsme v práci spokojení, nezajímá. Chce jen své peníze. A to je taky důvod, proč se většina z nás – ovlivněná strachem z nezaměstnanosti – rozhodne nastoupit i na místo, o kterém záhy zjistí, že to není ono.

Takové místo vezmete ve chvíli, kdy si myslíte, že nejste v pozici, abyste si mohli vybírat. Že jednoduše potřebujete dostávat výplatu. I tak to ale nevydržíte a výpověď dáte hned první den, aniž jste s prací začali.

Nebojte se to udělat, nebojte se odejít z toxického prostředí v den, kdy do něj vstoupíte, a víte, že je to špatně. Je to mnohem lepší řešení než se jím nechat nakazit.

Čtěte také: Přerostli jste svému šéfovi přes hlavu? 10 znamení, že vás nemá rád

Tady je pět důvodů, proč z nové práce odejít hned první den:

  1. Zjistíte, že vám při přijímacím pohovoru lhali, a práce, kterou máte dělat, neodpovídá tomu, na čem jste se dohodli. Pokud jste byli najati na marketingovou pozici a místo toho máte dělat telefonistu, který bude lidem nabízet produkty, o které nestojí, je něco špatně.
  2. Jakmile vstoupíte do kanceláře, tak ucítíte, že tam panuje napětí a spolupráce mezi kolegy nefunguje. Lidé na sebe křičí a hádají se a všichni vypadají nešťastně. Tohle se nezlepší a vy byste se k nim jen přidali.
  3. Ve chvíli, kdy začnete vyplňovat přijímací formuláře, se dočtete, že plat, zaměstnanecké benefity nebo další podmínky neodpovídají tomu, na čem jste se dohodli. To je podvod a vy byste za sebou měli okamžitě zavřít dveře.
  4. Přijdete první den do práce a vedoucí vám řekne, že jste se asi spletli, že s vámi zatím nepočítají a že máte nastoupit později.
  5. První den v práci vám oznámí, že za tento den nedostanete zaplaceno, protože to je součást vašeho zácviku. Otočte se, lidé, kteří jsou tohoto schopni, si nezaslouží, abyste jim věnovali svůj čas.

Nebojte se, firem a společností, které si zaslouží váš talent, je spousta, nesmíte se jen bát je hledat. A taky nikdy nezapomínejte na to, jak dobří jste, a nenechte se v tom nikým, ani sebou samými, zviklat.

Autorka Liz Ryan je kariérní koučka