Chtěl si poradit s problémy v pracovním prostředí, být dobrým šéfem a mít schopnost vést lidi. Rozhodl se proto ještě vzdělávat. Když se poohlížel po nabídkách manažerského vzdělání v rámci MBA studia, žádná ze škol nesplňovala jeho požadavky – časovou flexibilitu, možnost studovat podle časových možností, kvalitní lektory, studium online.

Štěpán Mika si tehdy uvědomil díru na trhu a v roce 2011 takovou MBA školu založil. Za šest let už institutem CEMI prošlo 1300 studentů a vyučuje na něm 45 lektorů z Česka i zahraničí.

„Začátky byly opravdu krušné. Narážel jsem na spoustu legislativy, ale věřil jsem, že to má celé smysl. Připravoval jsem technické systémy, aby mohlo studium probíhat čistě online, a když významné kapacity z Česka a zahraničí jako Rudolf Střítecký nebo Eva Bedrnová přislíbily spolupráci, byl jsem přesvědčený, že to klapne,“ vzpomíná Mika na začátky institutu CEMI, který nově navázal spolupráci s prestižní Patten University v USA, v rámci které získá student diplom jak v Česku, tak v zahraničí.

mika

Toto je 5 důvodů Štěpána Miky, proč studovat MBA online:

1. Buďte schopný a dobrý šéf

První krok je uvědomit si, že máte jako majitel firmy za své zaměstnance odpovědnost, a měli byste tak začít od sebe. Ruku na srdce – kolik majitelů firem má opravdu manažerské vzdělání a kolik se jich učilo být manažerem formou pokus omyl? Manažerské vzdělání vám ale může pomoci odstranit závažné problémy jako demotivaci nebo fluktuaci lidí. Když chcete být lékařem, musíte taky studovat. Stejné je to i s tím, když řídíte lidi. Mezi studenty jsou tak i padesátníci, kteří si uvědomují, že je důležité získat moderní přístupy a nové metody v řízení lidí.

2. Ušetříte čas

Výhodou MBA studia je, že trvá rok a můžete studovat, kdykoliv máte volnou chvíli. Nebude to tak odnášet vaše rodina ani řízení firmy, všechno probíhá online a s lektorem jste v kontaktu přes Skype nebo e-mail. Nemusíte tak nikam dojíždět a trávit čas na přednáškách, na druhou stranu to ale vyžaduje určitou sebedisciplínu. Navíc na úvodním soustředění poznáte osobně nejen lektory, ale hlavně i ostatní studenty. Vytváří se tak prostor i pro další kontakty, které pak můžete v budoucnosti využít.

3. Reálné problémy, reálná praxe

Když jsem tvořil koncept online MBA, chtěl jsem, aby forma byla hodně praktická – majitel zjistí, kde má v řízení firmy nedostatky, a s těmi pracuje v rámci závěrečné práce. Během studia tak řešíte konkrétní problémy a návrhy řešení pak implementujete do reálné situace.

4. Benefit pro zaměstnance

Notebook a telefon už je téměř standardním benefitem v každé větší firmě. Pokud chcete v konkurenčním boji o zaměstnance uspět, jděte ještě dál. Nabídněte jim MBA studium a obavu, že zaměstnanec odejde po absolvování za lepším, vyřešte například kvalifikačními dohodami. Zaměstnavatel se navíc může podílet na stanovení konkrétního problému, který bude zaměstnanec v rámci diplomové nebo seminární práce řešit. Ve výsledku tak budete mít kvalifikovanějšího zaměstnance a také strategické dokumenty, které řeší aktuální problémy firmy.

5. Pracujete-li na sobě, inspirujete podřízené

Tím, že na sobě pracujete, jste pro zaměstnance inspirací, protože držíte krok s dobou. Naši studenti nám i prozradili, že když u obchodních partnerů zmínili, že při řízení firmy ještě studují MBA a doplňují si manažerské vzdělání, stoupli v jejich očích a pomohlo to jejich obchodním vztahům.

A na co si dát při online studiu pozor?

Ne všechny instituce poskytující MBA studium jsou kvalitní. Proto než si vyberete, dejte na počet absolventů a reference. Zajímejte se o to, kdo na instituci vyučuje, zajděte se podívat do sídla, chtějte vidět detailní sylaby všech studijních modulů, harmonogramy studia a zajímejte se, kdo fyzicky za institucí stojí. Zaměřte se také na historii instituce a to, zda se věnuje i jiným aktivitám než poskytování MBA studia. Pokud v obchodním rejstříku vidíte, že instituce mění každé 2 roky název nebo má jako další činnost například provozování autodopravy, tak to asi nebude úplně to pravé.