skip to main content

Od polárního kruhu po rovník. Kavárny, které byste neměli ve světě minout

Známí i hosté se mě často ptají, kam mají určitě zajít na kávu, až budou v Londýně/Berlíně/Soulu… A vždycky jim odpovídám, že to sám nestíhám sledovat, protože kávová scéna se strašně rychle mění a rozrůstá. Ale i tak mám ve světě pár míst, kam jdu vždycky, když jsem poblíž. Jsou to kavárny, které mají jednak špičkovou kávu a jednak k nim mám osobní vztah. Tohle jsou ony.

Oslo – Tim Wendelboe

Tim Wendelboe je superstar kávového světa a už léta doporučuji jeho knihu Coffee with Tim Wendelboe jako jednu z nejlepších, pokud chcete jako laici proniknout do světa kávy.

Tim Wendelboe

V jeho kavárně, která je zároveň pražírnou, jsem nikdy nedostal nic než super kávu v úžasné atmosféře trendy osloské čtvrti Grunerlokka. Během dne se v kavárně normálně praží, takže můžete celý proces sledovat a upíjet u toho kávu, která nejspíš teprve před pár dny vypadla z pražičky kávové celebrity a velkého profíka, který ví o kávě snad všechno, co se vědět dá.

Londýn – Prufrock Coffee

V Londýně snad nikdy nevynechám návštěvu Prufrocku, kde se mi málokdy stane, že bych pil kávu sám. Skoro vždycky tu totiž potkám nějaké známé z kávového světa, kteří mají Londýn jako povinnou zastávku na svých cestách.

Za kavárnou stojí Jeremy Chandler a Gwilym Davies. Druhého jmenovaného zná česká kávová scéna velmi dobře. V jeho kavárně často čerpám nápady a inspiraci, protože když se něco v kávovém světě děje, v Prufrocku to vědí první.

New York – Taylor St. Baristas, Tribeca

Tahle kavárna je docela nová. Patří do sítě rodinné firmy z Austrálie a v New Yorku kombinují špičkovou kávu s moderní kuchyní a mně tam chutná snad všechno.

Reklama

Vlastně jsou jedním z našich vzorů a inspirací, jak vést kavárnu a dělat špičkové produkty ve velkém a kvalitně. Baví mě tu i to, že vám kávu připravují baristé z celého světa a občas tu narazíte i na Čecha.

Navíc majitel Andrew je můj kamarád, potkáváme se často na kávových akcích po světě a místo večírků si spolu občas jdeme zaběhat. Andrew je ultramaratonec a sportovec tělem i duší, takže si prostě rozumíme a nemluvíme zdaleka jen o práci.

Addis Abeba – Galani Coffee Shop

Postupně se rozšiřují kvalitní kavárny i v pěstitelských zemích a kavárnu třetí vlny (s výběrovou kávou) už najdete skoro v každé. Ale pořád jich je i v součtu nejspíš méně než v jediné evropské zemi.

Etiopská Galani Coffee Shop je výjimečná tím, že se nachází uprostřed velkého zpracovatelského závodu na kávu, který patří naší dobré kamarádce a dodavatelce Heleanně Georgalis (Moplaco).

Je to obrovská kavárna s galerií, tréninkovým centrem a pražírnou. Pro kavárnu si kousek vedle praží kávy z vlastních farem, mají vlastní kuchyni, výrobnu zmrzliny a je to prostě úžasný prostor, který byste nejspíš v Etiopii nečekali, natož uprostřed průmyslové čtvrti.

Vancouver – 49th Parallel Coffee

Tahle kavárna je srdcovka celého Doubleshotu. Tady jsme se s druhým zakladatelem, Jardou Hrstkou, učili pražit od nejlepších světových pražičů a v kavárně, která pod pražírnu spadá, jsme se učili kávu připravovat.

Strávili jsme tu rok a nabrali zkušenosti, které nám umožnily založit Doubleshot a udělat ho takový, jaký je. Prostě famózní káva v úžasném městě, u kterého je špatně jen to, že je moc daleko.