Osvoboďte se! A začněte konečně podnikat, vyzývá ve svém článku Eric Schiffer, který je jedním z nejčtenějších spolupracovníků Forbesu. Má statisíce followerů na Twitteru, kteří čtou jeho články o leadershipu a o začátcích v podnikání. 


Máte skvělý nápad? Tak přestaňte provokovat na sociálních sítích a proměňte ho ve skutečný byznys.

Podle nedávného průzkumu vážně uvažovalo o podnikání 53 % dospělých Američanů. Vůbec mě to nepřekvapuje – je to totiž úžasný způsob, jak žít svobodně – ale sněním se ke svobodě nedoberete. Pokud však na svých snech budete chtít pracovat, pak ano.

Abyste se namotivovali, musíte si z hlavy vytlouct všechna přesvědčení, která vás brzdí. Dejte sbohem všem těmto výmluvám a osvoboďte se.

To nezáleží na mě. Svoboda znamená, že si nic nenalháváte, jdete za svou touhou a za tím, co vás naplňuje. Že potřebujete stabilní příjem? Nenechte se tím zastavit. Začněte podnikat ještě při práci. Nechte si ujít opakování vašeho oblíbeného kriminálního seriálu nebo si nastavte budíček na pátou ranní, abyste měli více času.

Musel bych se vydat na druhý konec světa hledat zlatou žílu. To je chabá výmluva. Pro talentovaný tým s dobrým nápadem se peníze vždycky najdou. Využijte maximálně současných technologií a začněte podnikat tam, kde jste – z kavárny v Thajsku, z vašeho auta, zkrátka odkudkoli. Zákazníkům to bude jedno, pokud jim budete věnovat dostatečnou péči. V podnikání jde zkrátka o svobodu. Vyberte si lidi, kteří umějí přesvědčit, prodávat, projektovat či psát, a vy to budete řídit ze svého domova. Vaším šéfem může být buď někdo na druhé straně světa, nebo ta osoba, která na vás hledí ze zrcadla.

Lidi mají k mému nápadu výhrady. Možná mají pravdu. Rozeberte si fakta, co říkají. Možná, že díky tomu svůj nápad trochu pozměníte. Buďte k sobě upřímní a zaměřujte se na to, co z daných informací je a co není pravdivé. Pokud chcete uspět, musíte znát fakta a zůstat reálně na zemi.

Pokud ale máte pravdu a fakta sedí, nebojte se udělat krok vpřed. Jděte do toho. Lidé, kteří váš nápad zpochybňují, na vás možná jen přenášejí svoje vlastní neúspěchy a chtějí vás jen ochránit. Možná vám závidí a nechtějí, abyste uspěli. Možná, že jsou přesvědčeni, že vydělávat peníze, je něco špatného. Jděte do toho. Obklopte se lidmi, kteří vám rozumí, abyste neztráceli zapálení.

Musel bych být Steve Jobs, abych svůj nápad realizoval. To zjistíte, jen pokud do tohoto dobrodružství půjdete. Možná ve svém oboru budete dokonce lepší než Steve Jobs. Nevěřte tomu, že buď podnikání rozumíte, nebo ne. Jde o zdokonalování toho, co už je. Steve Jobs se neustále vzdělával a byl konfrontován s chytřejšími. Naučil se dobře propojovat své znalosti. A i když nemáte pěti, šesti, sedmiciferné příjmy, neznamená to, že nejste podnikatel.

Chybí mi nějaká výhoda. Pokud váš vnitřní hlas říká, „tak tohle se určitě nestane“, potřebujete pádný protiargument. Tím je ten pravý nápad, správný partner, dobré financování, jedinečné postavení, které vám dává dostatečnou flexibilitu. Musíte tuto neznámou výhodu objevit.

A jak? Udělejte si hloubkovou analýzu. Sepište si všechny svoje přednosti. Jste naprosto přesvědčiví a prodáte cokoli? Jste odborníkem v daném oboru? Máte skvělý produkt? Projděte si seznam položku po položce, dokud nezvážíte všechny přednosti, kterých v této situaci můžete využít.

Přestaňte to vzdávat a buďte trpěliví. Neváhejte, hledejte pečlivě a objevíte další možnosti. Jsou nekonečné. Pokud víte, jak hledat nové příležitosti, které se zatím někde skrývají, dají vám téměř stoprocentní náskok před konkurencí.


Čeho se musíte vzdát, abyste uspěli? Tipy do začátku podnikání najdete také v článku investora Jakuba Havrlanta.


Přeložila Ivana Hrubá ze společnosti Belisha Beacon, Mastering Languages, která se zaměřuje na odborné jazykové vzdělání pro právníky, překladatele a tlumočníky.