Každoročně v prosinci si Bill Gates sedne a bilancuje. Hodnotí mimo jiné i to, jaké se mu dostaly do ruky knihy. Druhý nejbohatší člověk na světě udělal to samé i letos a na svém blogu Gates Notes pak zveřejnil tipy na pětici knížek, které na něj udělaly největší dojem.

„Letos jsem do svých tipů zahrnul trochu víc fikce než obvykle,“ konstatoval miliardář. „Nebyl to záměr, prostě mě jen víc zaujaly příběhy, díky nimž jsem objevil jiné světy.“ Pětice vybraných titulů zahrnuje jediný román, ale pokrývá témata od medicíny až po americkou historii (a je mezi nimi i jeden titul „o všem“).

Níže je tedy pětice knih, které z nás udělají lepší spáče, lepší rodiče, a co je nejdůležitější, lepší a pozornější čtenáře:

An American Marriage – Tayari Jones

Děj téhle knihy se odehrává v jižanských státech a líčí pohnutý příběh černošského páru, který rozdělilo vězení. Všem, kdo v knihách hledají podnět k vlastním úvahám, slibuje Gates, že je titul „doslova vcucne, a to přesto, že zpracovává těžké téma“.

These Truths – Jill Lepore

Osmisetstránkové dějiny Spojených států Gates popsal jako „nejpoctivější a nejotevřenější dílo o americké historii, jaké kdy četl“. Na rozdíl od jiných historiků, kteří se věnují dějinám USA, se Lepore snaží nahlédnout sporné okamžiky z historie z nejrůznějších úhlů pohledu, a mnohdy tak odhaluje nečekané souvislosti. Rozhodně vyplňuje mezery a my se z ní máme šanci dozvědět leccos, co jsme se o americké historii nedozvěděli ve škole.

Growth – Vaclav Smil

Bill Gates říká, že se na každou novou knihu Smila těší tak jako „fanoušci Hvězdných válek na další díl legendární vesmírné ságy“. Smilova v pořadí devětatřicátá kniha zkoumá naléhavou otázku: Jak udržet tendenci růstu, a přitom zastavit proces drancování naší planety? Ne ve všem Gates se Smilem souhlasí a s některými jeho závěry polemizuje, ale jinak si jeho knihu pochvaluje. Současně varuje, že některé pasáže možná budou pro nezasvěcence trochu víc „technicistní“, on sám že si v tom ale libuje…

Prepared – Diane Tavenner

Starostlivým rodičům, kteří hledají tipy pro výchovu svých dětí, Gates doporučuje knihu Připravení. Její autorka demonstruje na příběhu vyhlášených škol Summit Public Schools, co by měli rodiče dětem vštěpovat, aby jednou vedly opravdu spokojený život. Rozhodně to všechno neredukovat jen na to, že ze všeho nejdůležitější je dostat se na tu správnou univerzitu.

Why We Sleep – Matthew Walker

Gates u téhle knížky zavzpomínal na všechny dlouhé noci, které strávil v kancelářích Microsoftu s hrnkem kafe v ruce. Tehdy zastával názor, že „spánek je pro lenochy“. Walker, který šéfuje Centru pro výzkum spánku na univerzitě v Berkeley, jej touhle knihou přesvědčil o tom, že jeho spánkové poruchy mají kořeny právě v jeho někdejším pohrdání odpočinkem. Dokonce jej prý přiměl k tomu, aby změnil své dnešní večerní rituály. Tip pro všechny, kdo si pro příští rok chtějí dát předsevzetí, že budou žít zdravěji.

A kniha, která se překvapivě nedostala na Gatesův seznam? Ta, kterou napsala jeho manželka. Letos na jaře přišla Melinda Gates s titulem The Moment of Lift , který řeší otázky genderové nerovnováhy (ale bez obav, Gates se k ní samozřejmě také vyjádřil a napsal o ní plamennou recenzi).