Procvičení svalů? Jistě. Zlepšení obratnosti? Samozřejmě. Pohyb ale děti naučí taky intenzivněji vnímat okolí, vstupovat do kontaktu s ostatními lidmi nebo i zvyšovat sebevědomí. Dnes rodiče stále nejčastěji posílají své děti na fotbal, ale v poslední době jsou čím dál populárnější taky bojové sporty, což může být důsledek úspěchu judisty Lukáše Krpálka na olympiádě v Riu.

Tohle je několik tipů, jak můžete děti rozhýbat a ještě se u toho s nimi pobavit. Základní pravidlo při výběru kroužku je jednoduché – děti nerady dělají cokoli z donucení.

Malý horolezec

Zlobí vaše děti? Postavte jim doma lezeckou stěnu. Lezení je bude bavit, i domácí stěna je totiž zdrojem adrenalinu a lezení po ní je navíc všestranná pohybová aktivita, která vede k rovnoměrnému rozvoji tělesné zdatnosti dětí. A pokud vy sami zase nejste úplně zdatnými domácími kutily, nebo nemáte na stavění čas nebo prostředky, můžete si lezeckou stěnu na míru objednat například tady.

Na hrazdu

Pokud byste se ale chtěli pustit do sportování spolu se svými ratolestmi, zkuste gymnastiku. Přestože se mnohým z nás při vzpomínce na hrazdu, žebřiny nebo švédskou bednu z hodin tělocviku vybaví maximálně tak nuda, tělocvičny sportovních klubů dnes praskají ve švech a gymnastika je prostě trend. Před moderními fitcentry dávají žebřinám přednost už i manažeři, advokáti, developeři nebo podnikatelé. Když se převléknete do tepláků a rozhlédnete po tělocvičně, všechen stres z vás rázem spadne, případně se ještě nakazíte nadšením vlastních dětí. Dovádět na trampolíně vás naučí třeba tady.

Zkus cirkus

Kdyby ovšem akrobacie na nářadí byla vašim dětem málo, přihlaste je přímo do cirkusu. Tedy do školy populárního Nového cirkusu. Děti od jedenácti let se tady věnují třeba závěsné akrobacii na hrazdách a šálách, posilování nebo základům ekvilibristiky. Akrobaté se z vašich potomků stanou třeba zde.

Hraj si, ale moudře

Z názoru, že pohyb je výchozím bodem pro jakékoliv učení, vychází vzdělávací program pro malé děti od 4 měsíců do 5 let PlayWisely. Ten vytvořila někdejší americká gymnastka Patty Hannan a využila k tomu výzkum lidských pohybů, který si pro svou práci dělala NASA. Ale nebojte se, nejde o nic složitého; základem je zbavit děti strachu z pohybu a ukázat jim, že je naprosto přirozený. Pohyb od útlého věku podle autorů PlayWisely pomáhá nastartovat sportovní i intelektuální potenciál dítěte a v budoucnu prý také pomáhá učit se ve formálním vzdělávacím procesu efektivněji. Podrobnosti najdete tady.

Jestli máte trochu starší děti, můžete zkusit vzdělávací koncept FastTrackKids, který slibuje, že je připraví na výzvy 21. století. Znamená to, že je bude učit hlavně kriticky přemýšlet, spolupracovat a komunikovat tak, aby se v informačně přehlceném světě dokázaly zorientovat. Program chce kromě jiného rozvíjet schopnost kreativního myšlení a řešení problémů. Obě dovednosti dnes zaujímá vysoké příčky na seznamech dovedností, které zaměstnavatelé hledají u svých potenciálních zaměstnanců. Zkuste to třeba zde.

Bílá stopa

Nebo vyrazte s dětmi do přírody a utužte jejich (a také svoje) zdraví venku na čerstvém vzduchu. Třeba při biatlonu. Víte, kterého sportovce aktuálně děti i dospělí obdivují nejvíc? Už to není Jaromír Jágr, tomu teď totiž patří druhé místo za biatlonovou mistryní světa Gabrielou Koukalovou. Střelba z malorážky a běh na lyžích vyžadují úplně jinou fyzickou a psychickou přípravu a komplexně tak rozvíjí celou osobnost sportovce. Navíc biatlon dnes díky úspěchům našich reprezentantů zažívá boom a děti se na střelnice jen hrnou. Kam přihlásit dítě najdete na stránkách Českého biatlonového svazu.

České děti co se různých kroužků týče patří v Evropě k těm nejvytíženějším. V kroužcích tráví v průměru pět až osm hodin týdně, což je téměř dvakrát víc, než jejich francouzští, němečtí nebo slovenští vrstevníci.